içinde

Aleph Zero (AZERO) Nedir?

Aleph Zero

Aleph Zero, anında kesinliğe sahip, gizliliği artıran, Proof-of-Stake public bir blok zinciridir. Kurumsal kullanıma hazır, yüksek performanslı ağ, eşler tarafından gözden geçirilmiş ve bir ACM konferansında sunulan, Yönlendirilmiş Döngüsel Olmayan Grafik (DAG) tabanlı yeni bir fikir birliği protokolü üzerine kurulmuştur.

Aleph Zero, DAG’yi aracı veri yapısı olarak kullanır, ancak yine de bir blok zinciri olarak kategorize edilebilir.

Aleph Zero bugüne kadar sürekli geliştirme, Substrate yığınıyla bütünleşme ve ekibi genişletme için 15 milyon dolar topladı. Proje başlangıçta kurucu ekip tarafından 2018’in başlarında, ayrıca arkadaşlar ve aile tarafından pre-seed tur aracılığıyla başlatıldı. Seed turu Aralık 2020’ye kadar büyük ölçüde tamamlandı. Public presale, topluluk turları ve ön satış ise 2021’de tamamlandı.

Mainnet’in ilk versiyonu 10 Kasım 2021’de yayına girdi. 2022 yılında ise, güvenli çok taraflı hesaplama araştırmasına (sMPC) ve sıfır bilgi kanıtlarına (ZKP) dayalı gizliliği artıran özellikleri etkinleştirmeyi planlandı.

Aleph Zero, Substrate Builders Programının bir parçasıdır, ancak bir Polkadot parachain değil, bağımsız bir ekosistemdir. AZERO, Aleph Zero platformuna güç sağlayan yerel coin’dir.

Aleph Zero

Aleph Zero’nun temel özellikleri:

 • Büyük, dönüşümlü, rastgele komite kullanarn Proof-of-Stake
 • Özel akıllı sözleşmeler platformu
 • 1-2 saniyelik blok onay süresinde 100.000 tx/s’ye varan işlem ücretsiz işlemler
 • Hub & Spoke Operations modeli aracılığıyla Aleph Zero ile uygulama senkronizasyonu
 • Merkeziyetsiz, bulut dosya depolama
 • Common wallet – evrensel trustless bir cüzdan
 • DEX’e güç sağlamak için yerel stablecoin
 • Liminal – Çapraz zincir köprüsü

AZERO Coin

AZERO, Aleph Zero ekosistemine güç veren temel para birimidir.  AZERO’nun kullanım alanları ise şu şekildedir:

 • Merkeziyetsiz Borsada (DEX) swap ücretlerinde indirim
 • Varlık sarma ve Liminal köprüsünün kullanımı ücretlerinde indirim
 • Liminal’de sarılmış varlıklar için teminat
 • Validator node stake

Tokenomi ve token salınımı bilgilerine ise bu grafiklerden ulaşabilirsiniz:

Aleph Zero
AZERO Tokenomisi

Aleph Zero Ekibi

Aleph Zero dört kişi tarafından kurulmuştur: Adam Gągol, Matthew Niemerg, Michał Świętek ve Antoni Żółciak.

Proje üzerinde çalışan ekip büyümeye devam ediyor ve şu anda ağ geliştirme ve benimsemeye katkıda bulunan 30’dan fazla kişiden oluşuyor.

Ekibi

Ekibin önceki başarılarının listesi, ACM ICPC Dünya Finallerini, Uluslararası Matematik Yarışmasında birincilik ödülünü veya Simons-Berkeley Araştırma Bursunu içerir.

Matthew Niemerg (CEO), kapsamlı DLT deneyimine sahip bir Simons-Berkeley Üyesi ve Yüksek Performanslı Bilgi İşlem alanında IBM Mükemmellik Merkezi Üyesidir. Teknolojinin arkasındaki araştırma ve geliştirme ekibi, Polonya’nın Krakow kentinde bulunan Cardinal Cryptography’dir.

Aleph Zero Yol Haritası ve Partnerleri

Aleph Zero’nun yol haritası ve partnerleri ise görseldeki gibidir:

Aleph Zero
Yol Haritası ve Partnerleri

Son Düşünceler;

Aleph Zero, birden fazla unsurdan oluşan kapsamlı bir blok zinciri projesidir ve DAG protokolleri (Consensus), Oracle, Bulut merkeziyetsiz dosya depolama (IFPS), ölçeklenebilir ve özel akıllı sözleşmeler, DEX ve karanlık havuzlar ile evrensel bir güvenilir cüzdan (Common) birlikte bu da onu kriptodaki en iddialı projelerden biri haline getirir. Tüm bunlara ek olarak, Aleph Zero ekosistemi diğer blok zinciri protokolleri (ör. sarılmış varlıklar, köprü) ile de senkronize olacak.

Proje bir Layer-1 protokolü olduğundan, mevcut projelerdeki (örneğin Uniswap) DEX’lerden anında likiditeye erişimi olmayabilir. Bununla birlikte, CEX’ler artık DAG projelerini listelemeye daha aşinadır ve muhtemelen diğer zincirlerde paketli bir varlık olarak takas edilebilir hale gelecektir.

Aleph Zero, piyasadaki en esnek çözümlerden biri olabilir ve çok sayıda potansiyel geliştiricinin ihtiyaçlarına uygundur. Ayrıca diğer blok zincirlerle senkronize olma ve akıllı sözleşmeler yürütme yeteneğine sahip olacak ve gizlilik çerçevesi tüm büyük zincirlerde kullanılabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

GameFi ve NFT, 2022’de Piyasaları Şaşırtacak

Ebay: Kripto Para Masada