in

Aleo Testnet 3 Kullanıma Açılıyor! Aleo Testnet 3’e Nasıl Katılınır?

Aleo, Testnet 3’ün lansmanı bugün (1 Ağustos) yapılacak. Söz konusu testnet üç aşamadan oluşacak. Her aşama yaklaşık 1 ay sürecek ve her süreçte yeni özellikler eklenmesi planlanıyor. Üçüncü ve son aşamanın sonunda, Aleo mainnet’inin piyasaya sürülmeden önce birçok teste tâbi tutulacak.

*Aleo, sıfır bilgi (zero-knowledge) kanıtı kullanan özel uygulamalar için bir platform görevi görmektedir. Yeni bir fikir birliği protokolüne dayanan Aleo blok zinciri, sıfır bilgi (ZK) kanıtlarından yararlanarak geleneksel modellerden daha hızlı ve daha verimli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Kullanıcı tanımlı programlar ve işlemler için destek sağlamanın yanı sıra, AleoBFT adlı bir Proof-of-Stake konsensüsüne geçiş yapılacak.

Testnet 2’de olduğu gibi Testnet 3 de teşvikler içerecek. Aleo, teşvikler içiçn yaklaşık 25 milyon Aleo ayırdı. Testnet 2’de verilen miktarın kabaca üç katı. Bu testnet için teşvik programı aşağıdaki faaliyetleri kapsayacak:

  • Ağ üzerinde programların konuşlandırılması ve çalıştırılması ve işlemlerin yapılması
  • Coin temelli kanıtların oluşturulması
  • Konsensüse validatör olarak katılmak
  • Protokoldeki hataların belirlenmesi

Testnet 3’e Nasıl Katılınır?

Son güncelleme ile Aleo, kullanıcıların Ağustos ayından itibaren Testnet 3’e katılabileceklerini açıkladı. Aleo’ya yeni blokların eklenebilmesi için Proof of Succinct Work (PoSW) adlı bir konsensüs kullanılmaktadır. PoSW, donanım aletlerle hızlandırılan SNARK’ların geliştirilmesini teşvik etmek için tasarlanmış SNARK tabanlı bir İş Kanıtı algoritmasıdır. Aleo madencileri, hesaplamalar ve PoSW kanıtları oluşturmak için çok çekirdekli CPU ve/veya CPU+GPU’yu benimseyebilir ve yalnızca uzman madenciler için bir madencilik havuzuna katılabilirler.

AleoX’te Madencilik Nasıl Yapılır?

Bu aşamada piyasada çok fazla Aleo havuzu bulunmamaktadır. Bu öğretici bilgilendirme için, örnek olarak özel AleoXMiner olan AleoX madencilik havuzunu kullanacağız.

  1. Alt hesap edinin

Kullanıcıların AleoX’te madencilik yapmadan önce bir alt hesap oluşturması gerekir. E-posta kaydını tamamlamak için https://www.aleox.io/sub-accounts adresine gidin. Aleox, adınıza otomatik olarak bir alt hesap tahsis edecektir. “Madencilerim” (My miners) sayfasında alt hesap adınızı kontrol edin.

Alt hesap bilgilerini eklemeniz veya değiştirmeniz gerekiyorsa, “alt hesaplar” (sub-accounts) sayfasına tıklayın.

  1. Madenci kurulumu

‘İndir’ (Download) sekmesinde AleoXMiner’a gidin

Linux:

  1. Aşağıdaki dosyaları almak için yürütülebilir tar -xvf AleoXMiner.tar dosyasını indirin.

Run_gpu.sh ve run_cpu.sh sırasıyla GPU ve CPU için komut dosyalarıdır.

  1. Aleo parametrelerini yapılandırın

(1). nano run_gpu.sh

(2).nano run_cpu.sh

Parametre Detayları:

‘Hesap’ (Account) parametresi alt hesap adıdır, kullanıcıların bunu kendi alt hesabına değiştirmesi gerekir;

‘işçi’ (worker) parametresi, kullanıcılar tarafından özelleştirilebilen madencilik makinesi adıdır, adlandırma kuralları: 15 karaktere kadar veya daha az olabilir ve alfasayısal karakterler (A-Z harfleri, 0-9) ve semboller içerebilir.

‘-g’ parametresi gpu kartını belirtmek içindir (terminalinizde hangi gpu’nun mevcut olduğunu kontrol etmek için nvidia-smi -L komut satırını kullanın). Bu durumda, ‘-g 0’ ve ‘-g 1’ ile temsil edilen iki gpu kullanımdadır.

‘-j’ parametresi, her bir gpu’nun yürüttüğü görev sayısını belirtmektir (Tüm seçenekleri manuel olarak geçerek en iyi performansa ulaşmaya çalışın). Bu durumda, her gpu 8 görevi yürütür, yani paralel çalışan 16 görev vardır.

‘-t’ parametresi, her bir işlemcinin yürüttüğü görev sayısını belirtmektir (Tüm seçenekleri manuel olarak geçerek en iyi performansa ulaşmaya çalışın)

Madenciliğe başlamak için ilgili komut dosyasını çalıştırmadan önce tüm belirttiğiniz bilgileri kontrol edin.

“log”un doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek için Tail -f aleo.log komut satırını kullanın.

  1. Madenciliğinizin sorunsuz olduğundan emin olun

Havuzdaki hesap istatistiklerinizi kontrol etmek için AleoX’te oturum açın ve ‘Madencilerim’ sekmesine gidin. Birden fazla alt hesabınız varsa, sırasıyla madencilik durumunu görüntülemek için farklı alt hesaplardan geçiş yapmak için listeyi kullanın.

Kaynak: Medium – AleoX

Kripto paralar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Filecoin (FIL)

Filecoin (FIL) Neden Artıyor?

Vitalik, Ethereum

“Facebook’un Metaverse Çalışmaları Başarısız Olacak”