içinde , ,

Aleo Nedir?

Aleo, sıfır bilgi (zero-knowledge) kanıtı kullanan özel uygulamalar için bir platform görevi görmektedir. Yeni bir konsensüs protokolüne dayanan Aleo blok zinciri, sıfır bilgi (ZK) kanıtlarından yararlanarak geleneksel modellerden daha hızlı ve daha verimli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ethereum’un tüm esnekliğine sahip olan Aleo, aynı zamanda madencilerin her işlemi yeniden gerçekleştirmesine gerek olmayan daha ölçeklenebilir bir mimariye sahiptir. Aleo platformunda dApp oluşturmak için kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir programa dili olan Leo kullanılmaktadır.

Aleo, Diğer Blok Zincirlerinden Nasıl Ayrışıyor?

Aleo platformu, geliştiricilerin, kişisel verilerinin kontrolünü başkalarına emanet etmeden kullanıcılara kişiselleştirilmiş Web3 hizmetleri sunan, merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) oluşturmasına olanak sağlayan zkSNARK teknolojisinden yararlanır.

Aleo, ağda gerçekleşen işlemleri zincir dışında (off-chain) işler ve yalnızca ağdaki node’lar tarafından doğrulanır. Böylece, platformun daha büyük bir işlem hacmi desteklemesi sağlanır.

Aleo CEO’su ve CTO’su Howard Wu,

Amacımız, yeni nesil merkeziyetsiz web uygulamalarının temelini oluşturmaktır. İnternette kullanıcıları zenginleştirecek ve güçlendirecek geliştiriciler için bir ekosistem oluşturmak için zkSNARK ve blok zinciri gibi teknolojileri kullanmak istiyoruz.

Aleo, oyunlardan DeFi’ye, DeFi’den daha da öteye yeni nesil, büyük blok zinciri pazarı geliştirmeye yardımcı olacak gizlilik ve ölçeklenebilirlik gibi ana sorunları çözmek için bir katman (layer) oluşturmayı hedefliyor.

Aleo’nun Sağladığı Avantajlar Neler?

  • Hem Şeffaf Hem Gizli

Aleo, bir çeşit kriptografik kanıt olan zkSNARK’lar sayesinde bireylerin ve sistemlerin duruma bağlı olarak istedikleri kadar şeffaf veya gizli kalmalarına izin vermektedir.

  • Erişim

Aleo, bireylerin, SNARK’ların sağladığı programlanabilir gizlilikten yararlanabilmesi için Web 2.0 uygulamalarına kolay araçlar sağlamak için de yoğun çaba sarfediyor.

Tüm kuruluşların ve projelerin kendini Web3’e hazırladığının farkındayız ancak nüfusun çok büyük bir kısmı hâlâ Web 2.0 uygulamalarını kullanmaktadır.

  • Özgürlük

Aleo, bireyleri herhangi bir belirli uygulama veya blok zinciri ile sınırlamaya çalışmak için herhangi bir teşvik olmaksızın ZK-Programlama ekosisteminin gelişimine katkı sağlayan bir dizi özelliğe sahiptir.

Aleo Ağı, Leo dili ve geliştiriceler için Leo’ya bağlı araçları, mümkün olduğunca her yerde hazır ve açık olacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda, Aleo Vakfı, söz konusu araçların nasıl ve nerede kullanıldığına bakılmaksızın sürekli geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için finansal teşvikler sağlamaktadır.

Henüz ICO’sunu gerçekleştirmemiş olan Aleo için beklenti çıtası bir hayli yüksek.

Buna karşılık, Aleo bir çeşit PoW konsensüs mekanizması olan Proof of Necessary Work kullanmaktadır.

PoNW, izne gerek duyulmamasını maksimum seviyeye çıkaran, ağ gücünü kalıcı olarak ele geçirilmesini imkansız hale getiren ve mümkün olan en iyi validatör davranışını teşvik eden, aynı zamanda herhangi bir hesaplama gücü “israfı” olmaksızın diğer PoW avantajlarını sağlayan bi İş Kanıtı’dır.

Ekip, bunun nedenini ise PoS konsensüs mekanizmasına sahip birçok projenin siber saldırıya uğradığını ve bu saldırılardan parasal anlamda ciddi zarar gördüğünü öne sürüyor. Ekip ayrıca PoS’un ölçeklenebilirliğe ve merkeziyetsizliğe zarar verdiği görüşünde.

Aleo’ya yatırım yapmış önemli kuruluşlar:

7 Eylül 2022 tarihinde halka açıklanan bir metinde Aleo, Seri B fonlama turunda 200 milyon dolar topladığını açıkladı.

  • a16z
  • Samsung Next
  • Kora Managment LP
  • Sea Capital
  • Tiger Global
  • Slow Ventures

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Teknik Analiz

Swing Trading Nedir?

NFT Nasıl Oluşturulur ve Satılır?