içinde

Akıllı Şehir Nedir Ve Bizlere Neler Sunabilir?

Akıllı şehir fikri, teknolojik anlamda ve kentsel gelişim sektörlerinde yıllardır konuşuluyor. Bu da teknolojinin global olarak şehir gelişimine olan etkisinden kaynaklanıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2050 yılında toplam dünya nüfusunun %70’i metropollerde yaşıyor olacak. Nüfus artışına paralel olarak, yer sıkıntısı ve çevre kirliliğinde de artış oluyor.

Bir Şehri Akılı Yapan Nedir?

Akıllı şehrin tanımı, karşılaştığı zorlukları dijital ve sektörler arası çözümlerle aşan şehirler olarak yapılabilir. Sürdürülebilir bir gelişim amacıyla, kentsel süreçleri ve hizmetleri iyileştirmek için bilgi ve iletişim teknolojilerinden faydalanılır. Yeni teknolojiler bu hizmetler için öncü niteliğindedir. Modern teknoloji kullanılarak analog süreçten dijital sürece dönüşüm sağlanabilir.

Akıllı şehirler birbirine entegre olmuş 5 aşamadan oluşur. Şehrin yapısı (sokaklar ve binalar) ilk aşamadır. Bunun ardından teknik tesis ve ekipmanlar ile birlikte altyapı ağı gelir. Üçüncü aşama verileri toplayıp birleştirmektir. Dördüncü aşama, üçüncü aşamada birleştirilen verileri işleyip onları uygulamalara hazır hale getiren bilişim teknolojisi platformlarını içerir. En son aşamada sonuca ulaşan bu hizmetler kullanıcılara sunulur.

Akıllı Şehirler Hava Kirliliğine Çözüm Üretebilir mi?

Hava kirliliği günümüzün en önemli konularından biridir. Yoğun trafik akışı da hava kirliliği sebeplerinden biridir. Birçok şehir hem trafik akışını hem de bunun çevreye olan etkisini düzenlemekte problem yaşamaktadır. Araçlar günde ortalama 23 saat park halinde olduğundan, park etme de trafiğin önemli bir parçasıdır. Quantum 2020 araştırmasına göre, şehir trafiğinin %30’unun park yeri arayan sürücüler oluşturuyor.

Bu durum park etmek için potansiyel optimizasyonlar barındırır. Sensör tabanlı park yönlendirme sistemleri ile park yeri trafiğinin etkileri %30’a kadar azaltılabilir. Bu sensörler gerçek zamanlı olarak boş park alanlarının bilgisini toplar ve bir veri platformuna iletir. Sürücü de telefonundaki uygulama sayesinde bu bilgiye ulaşır. Bu tarz uygulamalar hava kirliliğini azaltırken aynı zamanda talebe yönelik bir ücretlendirme modeliyle park gelirlerini de artırır. Böylece hem çevresel hem de ekonomik olarak olumlu etkiler yaratabilir.

Akıllı Şehirlerin Küresel Gidişatı

Küresel anlamda akıllı şehirler uygulamalarına karşı birbirinden çok farklı yaklaşımlar vardır. Hızlı nüfus artışı gibi zorluklar karşısında en hızlı aksiyon alması gereken şehirler Asya’daki şehirlerdir. Hızlı büyümeye karşı kısa zamanda verilen yanıtlara bir örnek olarak Virtual Singapore (Sanal Singapur) gösterilebilir. Şehirde yaklaşık 5 milyon insan yaşamaktadır. Virtual Singapore projesi sensörler ve kameralar yardımıyla şehir sakinlerinin hareketlerini inceliyor ve olası gelişim senaryoları için değerlendiriyor. Bir şehre göre dünyanın en büyük verisini barındırır. Şimdilik şehir sakinleri için ne gibi hizmetler sunulması gerektiğine karar verilmedi. Sensörler yardımıyla izlenerek yalnız başına yaşayan yaşlıların bakımı ve kamu yönetiminin daha verimli kullanılmasına dair fikirler göz önünde bulundurulmaktadır. Her şehrin kendine özgü bir yapısı olduğundan standart bir akıllı şehir projesinden bahsetmek olanaksızdır. Her şehir, yapısı, dinamikleri, demografik özellikleri itibariyle farklı yönlere doğru gelişecektir. Akıllı şehır konsepti yakın gelecekte şehirleşme ve kentsel gelişim süreçlerinin ayrılmaz parçası olacak. Akıllı şehırleri sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek için ilk olarak şehrin karşı karşıya olduğu zorluklar ve problemler belirlenmelidir. Daha sonra bu problemleri çözmeye odaklanan dijital uygulamalar geliştirilmelidir.

Kaynak: EY

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Polkadot

Kuantum Bilgisayarlar Teknolojide Devrim Yapacak

Sorare

Sorare Platformu Brezilya’ya Yelken Açtı: Yeni Transfer “Clube Atlético Mineiro”