in

Akıllı Kontratların İş Dünyasındaki Geleceği

Akıllı kontratlar, bir dizi talimatı yerine getirmek üzere kodlarla tasarlanmış sözleşmelerdir. Karmaşık hesaplamaları yönetebilen ve aynı zamanda gizlilik sağlayan akıllı sözleşmelerin kurumsal olarak benimsenmesi ve yaygın kullanımı hedefleniyor. 

İşlemlerin DeFi uygulamalarında gerçekleşmesini sağlayan akıllı kontrat platformları, kurumsal gereksinimleri karşılamak için her geçen gün kendini yeniliyor. Akıllı kontratların kullanıcılara ve ekosistemdeki kuruluşlara sunduğu pek çok avantaj bulunuyor.

Akıllı Kontratların Avantajları

  • Güvenilir: İnsanların kayıtları değiştirmesini engellemek için kriptografi kullanılır.
  • Şeffaf: Herkes blok zincirinde akıllı sözleşmenin ne olduğunu, hangi amaçla kullanıldığını, kimlerin yararlandığını görebilir.
  • Üçüncü taraflara gerek duyulmaması: Akıllı kontratları doğrulamak için bir aracıya ihtiyacı yoktur. Blockchain teknolojisi bunu sizin için yapar.
  • Otonom: Otomatik olarak çalışırlar, böylece birinin düğmeye basmasına gerek kalmaz.
  • Hatasız: Akıllı sözleşmeler kodla yazıldığından, bir dilin gri alanlarına ve kelimelerin ne anlama geldiğine, kişilerin yorumlarına açık değildir.

Grayscale Research tarafından Mart ayında yayınlanan bir rapor, günde milyonlarca işlem gerçekleştirmesine rağmen, akıllı kontrat platformlarının mevcut durumlarıyla dünyadaki internet trafiğinin %10’unu bile etkilemediğini ortaya koydu. Rapor, DeFi ve Metaverse uygulamalarının bir araya gelmesinin mevcut dijital varlık pazarından çok daha büyük bir piyasa değerine sahip olabileceğinden bahsediyor.


Bununla birlikte, akıllı kontratlardaki gizlilik konusu büyük şirketler için bir sorun olmaya devam ediyor. Akıllı kontratların kullanıcı kimliğini doğrulamak için mekanizmasının olmayışı bu sorunu doğuruyor. Kötü aktörler bu tasarımındaki boşluktan yararlanabilir ve bu da varlıkların kimliği belirsiz aktörler tarafından çalınmasına neden olabilir.

Endişeler bir kenara bırakıldığında akıllı kontratlar yeteneklerini geliştirmek için çözümler sunmaya çalışıyor. Bu nedenle endüstri uzmanları, işletmelerin gelecekte akıllı kontratları kullanacağından emin. Sektördeki çoğu önemli aktör, işletmelerin eninde sonunda akıllı kontrat çözümlerini benimseyeceğini düşünüyor. Blok zinciri alanında meydana gelen ve akıllı sözleşmelere sahip olan platformların sunduğu teknolojik yenilikler umut vadediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Toncoin (TON) Nedir? Nasıl Alınır?

kripto sözlüğü

Kripto Sözlüğü (M-P)