in

Akıllı Kontrat (Smart Contract) Nedir? Nasıl Çalışır? – 1

Akıllı kontratların ne olduklarını, nasıl çalıştıklarını detaylıca anlatabilmek için sizlere birkaç bölümden oluşan bir yazı dizisi hazırladık.

Akıllı kontratlar, günlük hayatta kullanılan sıradan kontratlarla aynı prensibi taşır. Bildiğiniz gibi kontratlar taraflar arasında yapıldığından dolayı tarafların herhangi bir haksızlığa uğramaması için bir aracı tarafından “teftiş” edilir. Akıllı kontratlar ise blok zinciri teknolojisinin doğası gereği aracıya gerek duymaz

Akıllı kontratlar, bir dizi talimatı yerine getirmek üzere kodlarla tasarlanmış sözleşmelerdir. Kontrattaki şartları, bilgileri doğrulayan herhangi bir kişi, şirket veya kurum yoktur. Blok zinciri sizin için yapılan kayıtları doğrular ve zincir içerisinde kaydeder.

Akıllı Kontratlar Nasıl Çalışır?

Bir örnek üzerinden anlatmak anlaşılır olması açısından daha iyi olabilir.

Mehmet, Can’ın evini satın almak istesin. Bu anlaşmanın Ethereum blok zinciri üzerinde (herhangi bir akıllı sözleşme özelliği olan bir blok zinciri olabilir) gerçekleşeceğini farz edelim. Bu akıllı kontratın tarafları Mehmet ve Can’dır.

Evin fiyatının 100 ETH olduğunu düşünelim. Mehmet, Can’a 100 ETH ödediğinde Mehmet eve sahip olacak. Akıllı kontrattaki şartlar yerine getirildiğinde, bu durumda 100 ETH ödenmesi, Mehmet evin yeni sahibi olur.

Eğer bu anlaşma sırasında akıllı kontrat yerine günlük hayattaki kontratlar kullanılsaydı, taraflar üçüncü taraf şirketlere yüklü miktarlarda ücret ödemek zorunda kalacaktı. Yukarıda bahsedilen örnek, akıllı bir kontratın nasıl kullanılabileceğine dair verilebilecek birçok örnekten sadece biridir.

Akıllı Kontratların Avantajları

  • Güvenilir: İnsanların kayıtları değiştirmesini engellemek için kriptografi kullanılır.
  • Şeffaf: Herkes blok zincirinde akıllı sözleşmenin ne olduğunu, hangi amaçla kullanıldığını, kimlerin yararlandığını görebilir.
  • Üçüncü taraflara gerek duyulmaması: Akıllı kontratları doğrulamak için bir aracıya ihtiyacı yoktur. Blockchain teknolojisi bunu sizin için yapar.
  • Otonom: Otomatik olarak çalışırlar, böylece birinin düğmeye basmasına gerek kalmaz.
  • Hatasız: Akıllı sözleşmeler kodla yazıldığından, bir dilin gri alanlarına ve kelimelerin ne anlama geldiğine, kişilerin yorumlarına açık değildir.

Serinin ileriki yazısında, akıllı kontratların içeriğinden, tarihçesinden, merkeziyetsiz uygulamalarda nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Twitter, WeChat’e Dönüşebilir mi?

Novogratz: Kripto Piyasasında V Yükselişi Beklemiyorum