in

Akbank’tan Sistem Krizine İlişkin Kamuoyu Açıklaması

Akbank

Akbank müşterileri bankacılık sistemindeki arıza nedeniyle hiçbir bankacılık işlemini gerçekleştiremiyor. Sorun 2 gündür devam ediyor. Ne mobil bankacılık ne havale işlemleri ne de atmler çalışıyor. Bu olay üzerine Akbank’tan kamuoyu açıklaması geldi. İşte o açıklama:

“Kamuoyunun dikkatine;

06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır.  Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşılabilirler.

Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.

Akbank”

Kredi Kartı Ödemelerine Öteleme

Akbank internet sitesinde yer alan açıklamada ise kredi kartı ödemelerinin bir gün ötelenmesine karar verildiği açıklandı. Yaşanan sorunla ilgili önlemler şu şekilde sıralandı :

“06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

* Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.

* Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.

* Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.

* Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.”

Onun dışında Akbank sosyal medya hesabından siber saldırı nedeniyle arıza oluştuğuna dair gönderilerin gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Akbank’ta yaşanan bu sistemsel kriz nedeniyle kripto camiası DeFi’nin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha teyit etti.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Dünya Ekonomi Forumu Yolsuzlukla Mücadelede Blockchain’i Öneriyor

Apple

Apple M2 İşlemcisi 2022 Yılında Macbook Air ile Karşımıza Çıkabilir