in , ,

Airdrop Nedir?

Kripto dünyası için bir airdrop, kripto girişimleri tarafından bir projeyi ve projenin token’larını tanıtmak için kullanılan bir pazarlama stratejisidir. Bu strateji, projenin yerel kripto para birimini mevcut veya potansiyel kullanıcılara ücretsiz olarak dağıtmayı içerir. Bazı durumlarda kullanıcıların airdrop’lara katılabilmeleri için projenin sosyal medya hesabını takip etmek ve gönderilerini paylaşmak gibi şartları yerine getirmeleri istenir.

Birden çok airdrop türü vardır ve her kripto projesi kendi koşullarını yaratır. Bununla birlikte çoğu airdrop aynı hedefi paylaşır: projeye yönelik genel ilgiyi ve projenin bilinirliğini arttırmak. Bazı airdrop’lar doğrudan kullanıcıların cüzdanlarına aktarılırken bazıları kullanıcıların birebir talepte bulunmasını içerir.

Kripto para cüzdanı olan herkes airdrop alabilir veya airdrop’lara katılabilir ancak dolandırıcılara karşı dikkatli olmak gerekir. Airdrop sonucunda ücretsiz token’ları talep ettiğinizde veya transfer ettiğinizde cüzdan fonlarınızı çalabilecek birçok sahte airdrop vardır. Bu sebeple bir airdrop’la ilgili herhangi bir adım atmadan önce projeyi iyi araştırmanız gerekir. Özellikle cüzdanınızı bir airdrop web sitesine bağlamanız gerektiğinde dikkatli olmalısınız.

Kripto projelerinin sayısı her geçen gün artarken bu durum, kripto yatırımcılarının ve trader’ların tüm yeni projeleri takip etmelerini zorlaştırıyor. Bu noktada bazı kripto projeleri, öne çıkmak ve bilinirliklerini arttırmak için airdrop’lar sunuyor. Ancak airdrop’lar her zaman güvenilir değildir.

Bu yazımızda airdrop’ların nasıl çalıştığını ve çeşitli airdrop dolandırıcılıklarına karşı kendinizi nasıl koruyabileceğinizi inceliyoruz.

Airdrop Nedir?

Airdrop, bir kripto projesi tarafından çeşitli dijital varlıkların diğer cüzdanlara transfer edilmesidir. Buradaki ana fikir, projenin bilinirliğini artırmak için mevcut veya potansiyel kullanıcılara ücretsiz olarak kripto para dağıtmaktır. Bazı airdrop’lar için kullanıcıların öncelikle belirli görevleri gerçekleştirmesi gerekir. Kripto dünyasındaki airdrop’lar, 2017’de ICO’ların popüler hale gelmesinden sonra gündeme geldi. Bugün hala birçok kripto projesi, airdrop’ları bir pazarlama stratejisi olarak kullanılıyor.

Kripto Airdrop’ları Nasıl Çalışır?

Airdroplar, birden farklı şekilde olabilir. Bununla birlikte airdrop’lar, genellikle başta Ethereum veya Binance Smart Chain olmak üzere birkaç cüzdana dağıtılan az miktardaki kripto paralardan oluşur. Daha az yaygın olmasına rağmen, bazı kripto projeleri coin yerine NFT de verebilir.

Bazı projeler, airdrop işlemini herhangi bir talepte bulunmadan gerçekleştirirken bazıları sizden belirli görevleri yapmanızı isteyebilir. Bu görevler, genellikle projeye ait bazı sosyal medya hesaplarını takip etmeyi, bir bültene abone olmayı veya cüzdanınızda belirli bir minimum miktarda token bulundurmayı içerir. Ancak airdrop’la dağıtılan tokenle kesinlikle alacağınız garanti edilmez.

Airdrop’lar, bazı durumlarda sadece belirli bir tarihten önce projenin platformuyla etkileşime giren cüzdanlara verilir. 1INCH and Uniswap bu yöntemi kullanan popüler örnekler arasında yer alıyor. Ancak tek bir farkla: 1INCH and Uniswap airdrop’ları, sıradan airdrop’ların aksine binlerce dolar değerindeydi.

Kripto Projeleri Neden Airdrop Yapıyor?

Yukarıda da bahsedildiği gibi blockchain projeleri daha geniş çapta benimsenmek ve ağlarını büyütmek için ücretsiz token’lar dağıtır. Holder sayısının yüksek olması genellikle olumlu bir metrik olarak değerlendirilir ve bu da projeyi token sahipliği açısından daha merkeziyetsiz bir hale getirir. Ayrıca; kripto airdrop’ları, kullanıcılara projeyi tanıtmaya ve açıklamaya yardımcı olur. Bu durum, söz konusu proje herhangi bir kripto para borsasında listelenmeden önce proje için bir kullanıcı tabanı oluşturmaya yardım eder.

Öte yandan, airdrop’lar yanlış bir büyüme izlenimi de verebilir. Bu nedenle projenin benimsenmesini değerlendirirken diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin; yüz binlerce adres belirli bir token’a sahipse ve onu gerçekte hiç kimse kullanmıyorsa proje, ya bir aldatmacadır ya da topluluğun dikkatini çekmeyi başaramamıştır.

Airdrop ve ICO Aynı Anlama mı Geliyor?

Hem airdrop hem de ICO, piyasaya yeni çıkan kripto para projelerini içermelerine rağmen; aynı anlama gelmez. Kripto airdrop’ları ve ICO’lar farklı kavramlardır. Airdroplar’da katılımcıların herhangi bir yatırım yapmalarına gerek yoktur. ICO ise bir kitle fonlaması yöntemidir.

ICO’da proje ekibi, yatırımcılardan fon toplamak için bir token satışı gerçekleştirir. ICO’lar, Ethereum’un gelişimini desteklemek için kitle fonlaması etkinliği gerçekleştirdiği 2014 yılında popüler olmaya başladı. 2017 yılına gelindiğinde ise bir ICO patlaması yaşandı ve yüzlerce yeni proje, bu yöntemi benimseyerek kullanmaya başladı.

Airdrop Türleri

Kripto para airdrop’u gerçekleştirmenin farklı yolları vardır. Bu yollardan en basiti, kripto paraları birkaç cüzdana aktaran standart airdrop dışında birkaç farklı airdrop türü daha vardır. Yaygın örnekler arasında ödül airdrop’lar, özel airdrop’lar ve holder airdrop’lar yer alıyor.

Ödül Airdrop’lar

Ödüllü bir airdrop; kullanıcıların, Twitter’da proje hakkında bir gönderi paylaşmak, projenin resmi Telegram grubuna katılmak, projeyle ilgili bir gönderi oluşturmak, Instagram’da birkaç arkadaşını etiketlemek gibi belirli görevleri tamamlamasını içerir. Ödüllü bir airdrop’a katılmak için muhtemelen cüzdan adresinizi içeren bir form doldurarak çeşitli görevleri tamamladığınıza dair kanıt sağlamanız istenecektir.

Özel Airdrop’lar

Özel airdrop’lar, sadece belirlenen cüzdanlara kripto para gönderir. Alıcılar, genellikle aktif bir topluluk üyesi veya projenin ilk zamanlarından beri destekçisi olmak gibi projeyle ilgili bir geçmişe sahiptir.

Eylül 2020’de, merkeziyetsiz bir borsa olan (DEX) Uniswap, belirli bir tarihten önce protokolleriyle etkileşime giren her cüzdana airdrop’lar 400 UNI dağıttı. Yönetişim token’ı, sahiplerine projenin gelecekteki gelişim süreci ile ilgili kararlarda oy kullanma hakkı verir.

kriptopara, Bitcoin

Holder Airdrop’lar

Holder airdrop’lar, cüzdanlarında belirli miktarda kripto paraya sahip olan kullanıcılara ücretsiz tokenler dağıtır. Bu airdrop çeşidinde proje ekibi, genellikle belirli bir tarih ve saatte kullanıcıların sahip olduğu kripto varlıkların anlık görüntüsünü alır. Cüzdan bakiyesi minimum gereksinimi karşılıyorsa alıcılar anlık görüntü alındığı anda sahip oldukları kripto para miktarına göre ücretsiz token talep edebilir.

Airdrop’lara Nasıl Katılınır?

Airdrop süreci, projeden projeye göre değişir. Ancak bir airdrop sürecine katılmak için ihtiyacınız olan temel şey bir kripto para cüzdanıdır. MetaMask, popüler ve kullanımı kolay bir kripto cüzdanıdır. Bu adımdan sonra ise airdrop’la ücretsiz dağıtılan tokenlerin cüzdanınıza gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Token’lar, cüzdanınıza gelmediyse projenin resmi iletişim sayfalarını kontrol etmelisiniz.

Airdrop Dolandırıcılığı

Bir airdrop’un meşru olup olmadığını anlamak zor olabilir. Özellikle cüzdanınızı bir web sitesine bağlamanız istendiğinde herhangi bir airdrop’a kaydolmadan önce daima projeyle ilgili kendi araştırmanızı yapmalısınız. Dolandırıcılar, bazı durumlarda token’ları airdrop’la birkaç cüzdana gönderir ancak bu token’ları bir kripto para borsasına veya başka bir cüzdana aktarmaya çalıştığınızda cüzdanınızdaki tüm tokenler kaybolur.

Diğer durumlarda ise dolandırıcılar, kullanıcıları kimlik bilgilerini ele geçiren bir web sitesine yönlendiren sahte bir airdrop duyurusu yapar. Bu durumda kullanıcılar, cüzdanlarını orijinaline çok benzeyen bir web sitesine bağlamaları için tuzağa çekilir. Kullanıcılar, cüzdanlarını bağlayıp herhangi bir işlem gerçekleştirdiği anda cüzdandaki diğer token’lar dolandırıcılar tarafından çekilir. Bu durum, genellikle resmi hesaplara çok benzeyen sahte Twitter ve Telegram hesaplarında yaşanır.

Bazı airdrop dolandırıcılıkları, ücretsiz dağıtılacak tokenlerin kilidini açmak için bilinmeyen bir cüzdan adresine kripto para göndermenizi isteyebilir. Meşru airdrop’lar, sizden asla paranızı veya hesap kurtama cümlenizi istemez.

Önemli: Airdrop’larla ilgili gelen e-postalara ve mesajlara dikkat edin.

Herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmamak için söz konusu projenin resmi web sitesine ve sosyal medya kanallarına göz atmaya özen gösterin. Bu sayfalarda yer alan resmi bağlantıları işaretleyin ve gerçekten bir airdrop etkinliği yapıp yapmadıklarını kontrol edin.

Proje hakkında herhangi bir bilginiz yoksa kripto topluluğunun fikrini öğrenmek için ekstra araştırma yapmalısınız.

Kripto varlığınıza ekstra koruma sağlamak için yeni bir cüzdan ve yalnızca airdrop almaya ayrılmış yeni bir e-posta adresi oluşturabilirsiniz. Bu, kişisel cüzdanınızdaki kripto paraların airdrop’la ilgili kimlik avı girişimlerinden korunmasını sağlayabilir. Ayrıca; özel anahtarlarınızı hiç kimseyle paylaşmamanız gerektiğini de unutmayın.

Kaynak: Binance Academy

kripto cüzdan

Custodial ve Non-custodial Cüzdanlar Arasındaki Fark Nedir?

CoinMarketCap Verilerini Kullanarak Altcoin Bulma Rehberi