in

Açık Para, Açık Finans Ve Şimdi Açık Veri: Oasis Network

Veriler, modern yaşam tarzımız için çok önemlidir. Taşıdığımız telefonlardan kullandığımız arabalara kadar her şeyi güçlü kılar, ancak internet kullanıcıları olarak verilerimizin nasıl kullanıldığı konusunda çok az kontrole sahibiz. Veriler serbest bırakıldıktan sonra çoğaltılabilir, aktarılabilir ve kontrolümüz dışındaki amaçlarla kullanılabilir. Bunun önüne geçmek için daha iyi bir yol var, bu yol veri kullanımı için yeni bir paradigma. 

Bireylerin verilerine sahip olabileceği ve nasıl kullanıldığını kontrol edebileceği yeni, sorumlu bir ekonomi. Şirketlerin, geleneklerinin gizliliğini korurken izole verilerinin gücünü ortaya çıkarabildikleri bir paradigma. Oasis Network projesinin yalnızca finansal araçları ve para birimini değil, aynı zamanda veriyi de belirtme ve koruma becerisiyle sorumlu bir veri ekonomisi için bir temel oluşturabileceğine inanıyoruz. Ağ, orijinal internet kadar çok yönlü ve esnektir. Teminat kanıtı (proof-of-stake) için kolay bir konsensüs katmanına ve birden çok paralel çalıştırma için özelleştirilebilir desteğe sahiptir. Bunun aksine, uçtan uca gizlilik ZKP veya HME gibi teknolojileri kullanarak veri sahipliği için bir mekanizma sağlayabilir.

Oasis

Ağdaki Projeler

Genomics: Doğrudan tüketiciye yönelik bir genom sıralama şirketi, müşterilerine genom verilerinin nasıl kullanıldığı üzerinde tam kontrol sağlamak için Oasis Network’ten yararlanıyor. Bu yılın sonlarında halka açılmayı planlıyorlar.

Healthcare: Fortune-500 sağlık hizmetleri şirketi, iş ortaklarıyla paylaşıldıktan sonra bile verilerinin sahipliğini ve kontrolünü elinde tutmak için Oasis Network’ü kullanıyor.

Castalise: Oasis Network gizliliği koruma teknolojisinden yararlanarak Castalise, farmasötik veriler üzerinde tahmine dayalı analitik çalıştırabilir.

SafeRate: Oasis Network ile SafeRate, mahallelerdeki ev değerleri düştüğünde ev sahiplerine aylık mortgage ödemelerini otomatik olarak azaltırken gizliliklerini de koruyor.

Oasis

Bileşenleri

Oasis Network; mutabakat hizmetlerini hesaplamadan ayırır, ağı son derece uyarlanabilir hale getirirken birinci sınıf performans sağlar. Bu benzersiz tasarımın iki ana temel bileşeni vardır: Konsensüs Katmanı ve ParaTime Katmanı.

Özellikleri

Gizlilik: Oasis Network, yerleşik anahtar yönetimi ve Intel SGX gibi TEE’ler için destek ile uçtan uca gizliliği ve veri sahipliğini desteklemek için tasarlanmıştır. Yeni özel koruma Dapp’leri ve hizmetleri desteklemesine de olanak tanır.

Çok Yönlülük ve Esneklik: Oasis Network, hard forklardan veya büyük güncellemelerden geçmek zorunda kalmadan çok çeşitli kullanım durumlarını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Değerini ve faydasını yıllarca korumasına da yardımcı olur.

Performans: Oasis Network, hesaplamayı mutabakattan ayırır ve ParaTimes’ın aynı anda çalışmasına izin vererek diğer ağları rahatsız eden hesaplama birikimi gibi sorunlardan kurtulur.

Oasis Ekosistemi

Oasis

???? Resmi Oasis Network Telegram kanalına katılmak için tıklayınız.

✨ Resmi Oasis Network Twitter hesabın katılmak için tıklayınız.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

lupo.eth tarafından yazıldı.

Bitcoin, Çin

Çin Hükûmeti Bitcoin Madenciliği Faaliyetlerini Denetlemeye Başladı

Sorare

Sorare Platformunun Geleceği Ve Gelecekteki Kazanç Potansiyeli Nasıl Olur?