in , ,

Açık Bankacılık Nedir?

Açık bankacılık, finansal verilerinizin kontrolünü size vererek gizlilik haklarınızı korumanıza olanak sağlayan inovatif bir hizmettir.

Bankalar, antik çağlardan beri Asur Krallığı kadar eski zamanlardan beri varlar ve daha sonra Orta Çağ Rönesansı sırasında Venedikli başkanların ve Floransalı hükümdarların onu matematiksel bir sanat haline getirmeleriyle ivme kazandılar.

Ancak bankacılık modern çağda geliştikçe, blockchain altyapıları ve kriptopara birimleri gibi yeni dijital gelişmeleri benimsemeye başladıkça, bazı şeyler değişse de bankacılığın bir yönü işin temeli olarak değişmez kaldı. Ve bu matematik değil, insan kimliğidir.

Tüm verilerimiz bizden başkasına aittir. Google olsun, bilgisayarınızda çerez bırakmasına izin verdiğiniz çevrimiçi mağaza veya size kredi veren yerel banka olsun. Müşteriler, kullanıcılar, destekçiler, vatandaşlar veya genel olarak kişilerle temasa geçen her kurum, daha sonra bir amaçla  kullanmak için kişisel verilerin bir kısmını saklar.

Bankalar; kredibilitesini hesaplamak, yeni ürünleri tanıtmak, faiz oranlarını tahmin etmek ve çok daha fazlası için müşterilerinin verilerini kullanır. Ancak, kişisel verilerin kullanımına sıkı sıkıya bağlı olan yeni bir bankacılık türü ortaya çıktı – açık bankacılık.

Koinsaati, Veri

Açık Bankacılık Nedir?

Klasik finansal tanımında açık bankacılık, şirketlerin üçüncü taraf uygulamaları kullanarak kullanıcı bankacılığına ve finansal bilgilere erişmesine ve bunları kontrol etmesine olanak tanır. Kullanıcılar, merkezi bankacılığın aksine ağ bankacılığına güvenerek, kişisel finansal bilgilerini çevrimiçi kuruluşlarla güvenli bir şekilde paylaşabilir ve böylece finansal ve entegre finans girişimlerinin sağladığı olanaklardan yararlanabilir.

Açık bankacılığın, fon transferleri için kişisel verilerin kullanılmasını gerektiren merkeziyetsiz finansal hizmetlerin temel taşlarından biri olduğu düşünüldüğünde, sektör finansal inovasyonun itici gücü haline geliyor.

Kolay entegre edilebilen API’lerin yaygın olarak kullanılabilirliği ve kullanım kolaylığı, tüccarların ve açık bankacılığa güvenen çeşitli şirketlerin, kullanıcıların finansal kişisel verilerine erişmesine olanak tanır.

Bu tür veriler için uygulamalar çok geniştir ve işlem verilerinin analizine dayalı ilginç ürünler sunmaktan tasarruf hesapları veya transfer tesisleri için en iyi faiz oranlarını belirlemeye kadar her şeyi kapsar. Bu tür verilere erişim, pazarlama ve finansal girişimlerin geleneksel bankacılık sistemleriyle etkileşiminin genel olarak kolaylaştırılması için de vazgeçilmezdir.

Açık bankacılığın bir fenomen olarak merkezden uzaklaştırılması, bir dizi DeFi hizmeti ve kripto ödeme çözümlerinin geleceğin dijital ekonomisine entegre edilmesiyle ufukta beliriyor.

Açık bankacılığı benimseyen kurumlar, kripto banka kartları, NFC terminalleri, QR kodları veya diğer araçlar kullanılarak kripto ödemelerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesine izin veren uygun API’leri kullanarak müşterilerini genişletecek ve kripto ödemelerini tercih eden tekno-proaktif bir kullanıcı kitlesini çekecektir.

Açık Bankacılık

Açık Bankacılığın Faydaları

Kayıtların değişmezliği ve bilgilerin gerçek zamanlı güncellenmesi gibi blockchain’in doğal erdemlerine dayanan merkeziyetsiz ağ hesapları, kullanıcıların finansal durumunun daha net resimlerini verebilir. Bu, daha iyi risk değerlendirmesine ve otomatik olarak uyarlanmış finansal hizmetlerin sağlanmasına yol açabilir, böylece küçük işletmeler için çevrimiçi muhasebe konusunda zamandan tasarruf sağlar ve neredeyse anında dolandırıcılık tespiti ve koruması sağlar.

Bu teknolojinin bir diğer önemli avantajı da bankaların kendilerine aittir. Açık bankacılığın ağlarını kullanan alternatif finansal ürünlerin hızla geliştiğini gören bankalar, müşteri ilişkilerini geliştirmekte ve zamanın trendlerine uygun yeni ürünler geliştirmekte ve daha rekabetçi hale gelmektedir.

Müşteriyi elde tutma, yalnızca işlem kolaylaştırmanın ötesinde sağlıklı finansal yönetim çözümleri sunmaya başlayan bu yeni ürünlerin ana odak noktasıdır.

Açık Bankacılığın Riskleri

Bununla birlikte, bu teknoloji ilgili potansiyel riskler vardır ve blockchain ve kriptopara birimleri bu risklerin çözülmesine yardımcı olabilir.

Açık bankacılık, kişisel verilerin gizliliği ve kişisel finansın güvenliği için risk oluşturmaktadır. Toplu olarak entegre edilen API’ler risklidir ve kötü amaçlı yazılım, bilgisayar korsanlığı ve banal insan faktörü tehditleri de hala geçerlidir.

dijital cüzdan

Blockchain ve ödemeler için kriptopara birimlerinin daha geniş kullanımına geçiş, kullanıcı verilerini değişmez hale getirmeye ve ek bir güvenlik katmanı sağlamaya yardımcı olabilir.

Kullanıcıların kişisel verilerini kötüye kullanan teknoloji devleri ve kredi dolandırıcılığı artıyor olsa da, açık bankacılık, bu tür bilgileri kullanıcıların yararına konsolide etmeye yardımcı olabilir, finans sektörü ve bu tür çözümleri entegre eden kurumlarla etkileşimlerini kolaylaştırabilir.

Kaynak: AAX Academy

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Lithium Finance

Lithium Finance (LITH) Yeni Ortaklığını Duyurdu

Fantom

Fantom (FTM) Nedir?