in ,

AB’nin Önde Gelen Finans Regülatörü, Bitcoin Madenciliği Yasağını Teklif Etti

Bitcoin BTC

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA- European Securities and Markets Authority) Denetim Kurulu başkan yardımcılığına yeni atanan Erik Thedeen, Financial Times gazetesine verdiği yakın tarihli bir röportajda, Avrupa Birliği genelindeki düzenleyicileri, iş kanıtı (PoW) madenciliğine genel bir yasak getirmeye çağırdı.

Daha etkili bir enerji harcaması olduğu düşünülen alternatif bir konsensüs algoritması olan Proof-of-Stake’e (PoS) teşvik etmeyi önerdi:

Çözüm, Proof of Work’u yasaklamaktır. Proof of Stake, önemli ölçüde daha düşük bir enerji profiline sahiptir.

Bununla birlikte Thedeen, Bitcoin madenciliğini Paris Anlaşması iklim hedeflerini karşılamanın önünde bir engel olarak görüyor. Sözlerine kriptoparanın tamamen yasaklanmasını savunmadığını da açıkça ekledi.

“Ulusal Bir Mesele”

Bitcoin, çevre üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle yıllardır acımasızca eleştirildi; ancak Çin’in madenciliği yasaklama olayı, Bitcoin’in yeşillenmesine büyük katkıda bulundu. Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC) tarafından yakın zamanda yayınlanan bir ankete göre Bitcoin madenciliği için kullanılan yenilenebilir enerjinin payı, dördüncü çeyrekte %58,5’e yükseldi.

Bitcoin, Çevre

Aynı zamanda, Bitcoin’in Çin’in madencilik yasağı sonrası çevreye daha az zarar vermesi eleştirmenleri az da olsa sakinleştirmiş gibi görünüyor. Thedeen, Bitcoin’in şu anda İsveç’te yenilenebilir enerjiyi artırdığını ve böylece “ulusal bir mesele” haline geldiğini iddia ediyor:

Bitcoin şu anda madenciliğe ayrılan yenilenebilir enerji miktarı nedeniyle İsveç için ulusal bir sorundur.

ABD Farkı Kapatıyor

Bitcoin’in güç tüketimi, son zamanlarda Çin’in U dönüşünün ardından dünyanın en iyi madencilik merkezi olarak ortaya çıkan ABD’de giderek daha tartışmalı bir konu haline geliyor.

ABD Gözetim ve Araştırmalar Dairesi Enerji Alt Komitesi (Enerji ve Ticaret Dairesi Komitesi içinde bir alt komitedir.) 20 Ocak Perşembe günü Proof of Work madenciliği hakkında bir duruşma yapacak. Komite tarafından yayınlanan bildiri; aşırı enerji tüketimine, CO2 emisyonlarına ve elektronik atıklara işaret ederek endüstrinin oldukça olumsuz bir resmini çiziyor. Aynı zamanda, Proof of Stake daha temiz bir alternatif olarak konumlandırıyor.

Bitfury CEO’su Brian Brooks ve diğer endüstri katılımcıları, tanıklar listesinde yer aldı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

KuCoin

Ertha ($ERTHA) KuCoin’de Listeleniyor: Ertha ($ERTHA) Nedir?

Lithium Finance Baş Teknoloji Sorumlusu Ryan Au ile Tanışın