in ,

ABD’den Stablecoin’lere Yasak

Algoritmik stablecoin

Stablecoin olan Terra USD’nin çöküşü ile hükümetler stablecoin’leri takibe almıştı. ABD’deki konu ile ilgili yetkililer ise stablecoin yasasının bu yıl çıkabileceğini söylemişti. Konu ile ilgili beklenen haber geldi.

Yapılan açıklamalara göre ABD yeni algoritmik sisteme sahip olan stablecoin’lere iki yıllık bir yasak getirecek. Bununla birlikte herhangi bir stablecoin’in oluşturulması ya da çıkarılması durumunda ceza uygulanacak. 

Güven ve Aksiyon

Teminatsız yapısı nedeniyle algoritmik bir stablecoin, varlığa dayalı bir stablecoin’den çok daha risklidir. Terra UST de-peg olayı, yatırımcıların algoritmik stablecoin’lere olan güvenini ciddi şekilde sarsmıştı. Yeni alınan kararları da bu güven problemi büyük noktada etkilemiştir.

Gündemde olan gelişmelerden biri olan Merge ise stablecoin’leri pozitif yönde etkileme ihtimaline sahip. Uzmanlar Ethereum’un Proof-of-Stake (PoS) ağına geçişinin DeFi protokollerini ve blok zinciri ağında çalışan stablecoin’leri etkileyebileceğini ileri sürmüştü. Rapora göre stablecoin’lerin Ethereum gibi blok zincirlerinde kullanımı önemli ölçüde artmıştı. Fakat Terra’da yaşanılan büyük olaydan sonra hükümetlerin keskin tavrı çoktan aksiyon almaya başladı.

ABD’deki sıkı önlemler, Federal Rezerv (FED), Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC), Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) getirdiği tasarılarla sağlanacak. Yeni yasa tasarısı stablecoin ekosistemindeki sorunları ele alacak.

Bununla birlikte devlet düzenleyicilerinin de rolünü koruyup, banka ihraçlarında kontrolü sağlayacak. Komitedeki demokratlardan biri olan Sherman, tasarının oylanmasına yönelik olarak tarihin belli olmadığını söyledi. Fakat diğer haberlere göre sonraki hafta oylamanın gerçekleşmesi beklenmekte.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Türk Kripto Fenomenleri Kriptodaki Düşüş Hakkında Ne Konuştu?

Vitalik, Ethereum

Vitalik Buterin’den DAO’lar Hakkında Çarpıcı Bir Makale