in

ABD’deki Kripto Yatırımcılarında Artış Görüldü

Araştırmalara göre ABD’de perakende katılımcılarının %61’inin ikinci çeyrekte kriptoya yatırım yapacağı ortaya çıktı. Birinci çeyrek ile kıyaslandığında ise %42’den %44’lük bir artış durumu söz konusu.

Crypto Pulse, 23 ülkede 28.000 kurumsal ve perakende yatırımcının katıldığı bir anket hazırladı. Bu anketin sonucu, kripto sektöründe yaşanan dönemin ABD’li yatırımcıların ilgisini ve güvenini azaltmadığı yönünde. Londra merkezli kripto borsası Bitstamp’ın girişimi olan araştırma kullanıcıların gelecekteki hamlelerine yönelik öngörü oluşturdu.

Bu araştırmalar sonucunda, ABD’deki perakende katılımcılarının %61’inin ikinci çeyrekte kriptoya yatırım yapacağı ortaya çıktı. Birinci çeyrek ile kıyaslandığında ise %42’den %44’lük bir artış durumu söz konusu. Bununla birlikte, ülkede kripto sektörüne olan güven 2022’nin ilk çeyreğinde %61’den ikinci çeyrekte %73’e yükseldi.

Diğer ülkelerdeki yaklaşımlar ise Kanada’da %50’nin altında bir düşüş, Brezilya’da %77, Şili’de %69 ve Meksika’da %70 oranında bir artışla kayıtlara geçti. Fakat her ne kadar güvenin arttığı söylense de ABD ve Kanada’da kullanıcıların eğitim talebinde bulunması dikkat çekti. Sonuçlara göre ABD ve Kanada’daki perakende katılımcılarının %44’ü kriptoda yatırım için yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Bu süreçte pazardaki gerilemelerin aksine kurumsal firmaların ilgisi yüksek kalmıştır. ABD’de ankete katılan kurumların %69’u, Meksika’da %78’i, Brezilya ve Arjantin’de sırasıyla %72 ve %71’i kripto parayı müşterilerine öneriyor.

Küresel anlamda, kripto para birimlerine olan güven, hem kurumsal hem de perakende yatırımcılar arasında aşınmaya uğramıştır. Perakende yatırımcılarının güven duygusu %67’den 2. çeyrekte %65’e düştü. Kurumlar arasındaki oran ise %70’ten 2. çeyrekte %67’ye düştü. Bununla birlikte, kriptoda ticaret yapan perakende katılımcılarının sayısı küresel olarak %56’dan ikinci çeyrekte %60’a yükseldi. Ek olarak, dört kurumdan biri kriptoyu birincil yatırım kaynağı haline getirmeyi planlıyor.

Avrupa

Avrupa’da ki araştırmalar, kriptoya güvenen perakende yatırımcıların yüzdesinin %54’ten ikinci çeyrekte %52’ye düştüğünü gösterdi. Bununla birlikte Avrupa kullanıcıları da daha fazla eğitime ihtiyaç duymakta. Kripto sektöründe olmayan Avrupalıların %21’i, yeterince bilgi sahibi olmadıklarını söyledi. Yapılan anket, kriptoya yatırım yapan perakende yatırımcıların sayısında 7 puanlık bir artış olduğunu gösterdi. 

Kripto borsasındaki dolandırıcılık faaliyetlerine yönelik olarak düzenleme talep eden yatırımcıların sayısı %23’ten %26’ya yükseldi. Kurumsal yatırımcılar ise ilk çeyrekteki %31’e kıyasla kripto düzenlemesinin yalnızca %23’lük bir düzenleme eksikliği olduğunu söyledi. Bununla birlikte, kurumsal katılımcıların %31’i, ilk çeyrekteki %28’e kıyasla ilk çeyrekte kripto yatırımlarını artırmak istediklerini söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Radio Caca (RACA) Ağustos Ayı Son Gelişmeler

Specular Testnet’ine Nasıl Katılınır?