in ,

ABD’de Enflasyon Düşmedi, FED Ne Yapar?

Son gelen enflasyon verisi, üçüncü 50 bps’lik faiz artırımının fiyatlanmasına neden oluyor. 

ABD’de enflasyonda en kötü döneminin geride kaldığına dair umutlara rağmen, Mayıs ayı verileri yıllık bazda %8.6 (Beklenti: %8.3) ve aylık bazda ise %1 (Beklenti: %0.7) beklentileri üzerinde kalarak moralleri bozdu. Diğer taraftan çekirdek enflasyon yıllık bazda %6.2’den, %6’ya geri çekildi (Beklenti: %5.9), aylık bazda ise %0.6 (Beklenti: %0.5) olarak geldi. 

FED yetkilileri, faiz oranlarında yarım puanlık bir artışın kapısını aralamış olsa da, özellikle savaş, Çin’deki COVID-19 karantinaları ve daha fazlası göz önüne alındığında, enflasyonun yakın zamanda FED’in yüzde 2 hedefine gerilemesi pek olası değil.

Piyasalar, agresifleşen fiyat artışlarını dizginlemek için daha fazla parasal sıkılaştırma ihtimalini fiyatlamaya başladı. Bloomberg’e göre, trader’lar sırasıyla Haziran, Temmuz ve Eylül aylarında FED’den 50 baz puanlık üç  faiz artırımı fiyatlıyor. Daha öncesinde Haziran ve Temmuz ayları zaten piyasalar tarafından fiyatlanmıştı. Ancak son veriyle birlikte Eylül ayı da fiyatlanmaya başlandı. Yani bu, yıl sonuna kadar ABD’de faizlerin %3 civarına yükselme ihtimali olduğu anlamına geliyor. 

Diğer taraftan daha radikal düşünen bir grup ise, FED’in faizleri planlanan 50 baz puan yerine toplantı başına 75 baz puan artırması gerekip gerekmediği sorgulamaya başladı. Bunun olması çok düşük bir ihtimal olarak görülüyor. 

Atlanta FED Başkanı Bostic geçtiğimiz günlerde, Mayıs ayı sonlarında enflasyon doğru yönde hareket ederse Eylül’de faiz artırımlarına ara verme olasılığını ima etmişti. Ancak bu görüş, FED Başkan Yardımcısı Brainard tarafından “sıkılaştırma döngüsünde herhangi bir duraklama için durumu öngörmek çok zor.” yorumuyla elimine edilmişti. 

Tüm bu gelişmelerin ardından Bitcoin (BTC), $30.000 seviyesinin altına geri çekilirken, dijital varlık yazı kaleme alındığı esnada $29.400 seviyesinden fiyatlanıyor. Son geri çekilmesiyle birlikte Bitcoin (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %65 geri çekilmiş oldu.

Anthony Pompliano, sosyal medyadaki diğer yorumlarında, ABD’nin son zamanlardaki para politikasını “disiplinsiz” olarak nitelendirerek enflasyonu “ulusal bir kriz” olarak nitelendirdi. Bu konuda Twitter hesabındaki açıklamaları şu şekilde, 

“Enflasyon, %8,6 ile son 40 yılın en yüksek seviyesi. Disiplinsiz para ve maliye politikası çalışmıyor. Sonuç olmadan trilyonlarca dolar basıp piyasaları manipüle edemezsiniz. Enflasyon ulusal bir krizdir. En son Amerika’da enflasyon bu kadar yüksek olduğunda, TÜFE metodolojisini kelimenin tam anlamıyla değiştirdiler.” 

Doları Endeksi (DXY) açıklanan enflasyon verisinin ardından sert bir şekilde yükseldi. Bunda enflasyon endişelerine bağlı olarak yükselmeye başlayan ABD 10 yıllıklarının etkili olduğu söylenebilir. Yazı kaleme alındığı esnada DXY 104 seviyesinden fiyatlanıyor. Bu gelişme hem kripto varlıklar hem de başta Nasdaq olmak üzere borsalarda düşüş olarak yansıma gösterebilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Yellen, Kripto’nun Emeklililk Tasarrufu Yapanlar için ‘Çok Riskli’ Olduğunu Belirtiyor

Trust

Trust Wallet: Kurtarma İfadeleri Değiştirilebilir mi?