in

ABD ve Kazakistan, Çin’den Bitcoin Madenciliği Liderliğini Aldı

ABD, Kazakistan ve Rusya’nın madencilik faaliyetlerinde çarpıcı artışlar görüldükçe, Çin’in Bitcoin madenciliği payı, baskılar sonucu sıfıra düşüyor.

Cambridge Üniversitesi araştırmasına göre, Çin’in küresel Bitcoin madencilik faaliyetlerindeki payı, ülkenin kriptopara birimleri üzerindeki baskısını takiben etkin bir şekilde sıfıra düştü.

Üniversitenin Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından derlenen Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECİ), ABD, Kazakistan ve Rusya’nın şu anda kriptopara biriminin ilk üç üreticisi olduğunu tespit etti.

Madenci, Bitcoin

Madenciler, Bitcoin işlemlerini denetlemek için yüksek güçlü sunucu çiftlikleri kurar ve karşılığında yeni coinler alır. Tasarım gereği işlem, kriptopara biriminin dağıtılmış defterinin veya blockchain teknolojisinin değiştirilememesini sağlamak için muazzam miktarda işlem gücü gerektirir.

Çin’in Kriptopara Baskısı

Haziran ayında Çin, diğer birçok hükümet gibi, finansal istikrar için tehlikeli ve kara para aklama aracı olarak gördüğü Bitcoin ve diğer kriptopara birimleri üzerinde bir baskıya başladı. Son zamanlarda, kriptopara birimindeki tüm işlemlerin yasa dışı olduğunu ilan etti.

Sonuç olarak, ülkenin Bitcoin madencilik payı, Eylül 2019’da dörtte üçten fazla bir zirveden hızla düştü. CBECI verileri, Çin’in baskısının küresel Bitcoin madenciliği faaliyetlerinde de yüzde 38’lik bir düşüşe sebep olduğunu, ancak madencilerin ekipmanlarını başka yerlere yeniden yerleştirmesiyle Temmuz ve Ağustos aylarında kısmen yüzde 20 oranında toparlandığını tespit etti.

Bitcoin, Madenci

Ağustos ayının sonuna kadar olan dört ayı kapsayan son veriler, ABD’nin şu anda yüzde 35,4 ile Bitcoin madenciliğinde lider olduğunu, ardından yüzde 18,1 ile Kazakistan ve yüzde 11 ile Rusya’nın takip ettiğini gösteriyor.

Güç Tüketimi

Madenciler, kömür gibi fosil yakıtları kullanmalarına yol açabilecek düşük elektrik maliyeti olan bölgeleri arama eğilimindedir.

ABD Ticaret Bakanlığı, Kazakistan’ın elektriğinin yüzde 87’sinin fosil yakıtlar tarafından üretildiğini ve kömürün toplam üretimin yüzde 70’ini oluşturduğunu tahmin ediyor.

ABD’de, bazı üretimler Washington Eyaletindeki hidroelektrikten gelirken, diğer madenciler Teksas’ın deregüle edilmiş elektrik şebekesinden ucuz elektrik aradılar.

Geçen ay ABD, fidye yazılımı saldırganlarının Bitcoin ile ödeme almasını zorlaştırmayı amaçlayan yaptırımlar da getirdi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bitcoin

Bitcoin Varlığının Ötesinde Blockchain

Scrabble ve Tarihi