içinde , , ,

ABD TÜFE Enflasyon Rakamları Açıklanıyor! Bitcoin İçin Kırılım mı?

Bitcoin, Dolar, ABD

11 Mayıs bugün 15.30’da ABD TÜFE enflasyon rakamları açıklanacak. Açıklanan rakamlar Bitcoin için yön belirleyici olabilir.

ABD enflasyon rakamları nisan rakamlarından daha yüksekse, kripto alanında daha fazla düşüş görebiliriz.

Bitcoin ve kripto piyasası, öngörülebilir gelecekte değişken kalmaya devam edecek olan ABD hisse senedi piyasasını yakından takip ediyor.

Genel piyasa hissi, şu an itibariyle Bitcoin ile olumsuz kalmaya devam ediyor. Böylece, ABD’nin nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklayacağı için tüm gözler bugüne çevriliyor. Mart ayında TÜFE rakamları yüzde 8,5’e ulaştı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kırk yılın en yüksek enflasyonunu işaret etti.

ABD, Bitcoin

Bitcoin ve kripto piyasası büyük ölçüde ABD hisse senedi piyasası ile korelasyonlu olduğundan, enflasyon verilerinin açıklanması genel anlamda volatiliteyi artıracaktır. Enflasyon verilerinin beklenenden yüksek çıkması durumunda Merkez Bankası’nın para politikasının niceliksel olarak sıkılaştırılması konusunda hızlanma ihtimalini bekleyebiliriz. Bu durumla FED, ABD hisse senedi piyasasında daha fazla düzeltmeye yol açabilecek daha fazla faiz artırımı açıklayabilir.

Bu durum, kripto para piyasası üzerinde daha da fazla baskı yaratabilir. Japon kripto para borsası Bitbank’ın kripto piyasası analisti Yuya Hasegawa, çarşamba günü TÜFE verilerinin Bitcoin için bir “dönüm noktası” olabileceğini söylüyor. CNBC’ye konuşan Hasegawa şunları söyledi:

TÜFE yavaşlama belirtisi göstermezse, daha hızlı parasal sıkılaştırma korkusunu artıracaktır. Ancak diğer enflasyon ölçütleri yavaşlamaya başlıyor ve nisan TÜFE’si de aynı şeyi izleyebilir, bu da muhtemelen piyasanın endişesini hafifletecek ve risk algısının iyileşmesine yardımcı olacaktır.”

Bitcoin ve ABD Hisse Senedi Piyasası

Bitcoin, bu yıl 2022’de ve hatta son birkaç yılda ABD hisse senedi piyasası ile büyük ölçüde korele bir şekilde hareket ediyor. Bitcoin’in özellikle teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite (INDEXNASDAQ: .IXIC) ile korelasyonu oldukça yüksek.

Ancak, 2021 boğa koşusu sırasında değerlemeleri hızla yükselen büyüme stoklarında büyük bir satış görüyoruz. Amazon ve Google gibi birinci sınıf teknoloji şirketleri bile pazar beklentilerine göre şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Böylece, bu alanda da bazı satışlar mevcut.

Valkyrie Investments’ın baş yatırım sorumlusu Steven McClurg şunları söyledi:

“Hisse Senedi ve Kripto piyasaları, riskten kaçınmadan ağır risk satışına geniş bir geçiş nedeniyle yönetim kurulu genelinde satış yapıyor. İki varlık sınıfı arasındaki korelasyon, blok zinciri ve dijital varlıklarda yer alan halka açık şirketlerin sayısı nedeniyle son aylarda daha belirgin hale geldi ve bu pazarların en azından bir süre büyük ölçüde kilit adım hareket ettiğini görmemiz muhtemel.”

Bu nedenle, ABD hisse senedi piyasası ile birlikte kripto piyasası için de volatilitenin devam etmesini bekleyebiliriz.

Mart ayı için beklenen ABD TÜFE rakamı %8.4’tü ve %8.5 olarak açıklanmıştı. Şubat ayındaki ABD TÜFE verisi rakamının %7.9 olduğunu ve hatta Kasım 2021’de bu rakamın %6.8 olduğunu düşünürsek enflasyon giderek hızlanmaya devam ediyor.

Nisan ayı için beklenen ABD TÜFE verisi rakamı %8.1’dir ve bu veri Türkiye saati ile 15.30’da açıklanacaktır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

KoinSaati ve CoinOxs Güçlerini Birleştiriyor!

Binance

Binance CEO’sundan Kripto Yorumu! Kripto Piyasası Düzelecek mi?