içinde ,

ABD Senatörü, Kripto Yasa Taslağını Yayınladı

Kripto evrenine olumlu bakışıyla bilinen ABD’nin Wyoming Eyaleti Senatörü Cynthia Lummis, piyasa hakkında düzenlemelerin yer aldığı bir kripto para yasa taslağı yayınladı. ABD ekonomisi için dönüm noktası olabilecek bu yasa tasarısı, kripto paraları dijital varlık olarak kabul ederek CFTC bünyesine dahil eden maddeleri içeriyor.

Bitcoin ve diğer kripto varlıklar hakkında yaptığı açıklamalar ile kripto dünyasının önemli isimlerinden biri olan Lummis, 2022 yılı içerisinde bir kripto para yasa taslağı hazırlayacağını duyurmuştu. Bitcoin gibi dijital varlıkların vergilendirilme ve sınıflandırılma şekillerinden tüketici güvenlik önlemlerine değin birçok farklı konuyu düzenleyen yasa tasarısı taslak aşamasında olsa da yayınlandı. Lummis ve ekibi, tasarının bağımsız hükümlerini herkesin erişebileceği şekilde basın ile paylaştı.

Kripto piyasası hakkındaki konuları çeşitli yönleriyle ele alan yasa tasarısı toplamda 70 sayfadan oluşuyor. Taslak metinde hangi faaliyetlerin Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve diğer federal düzenleyicilerin yetki alanına gireceği detaylıca ele alındı.

Tasarıda yer alan stablecoin hakkındaki düzenlemeler ve dijital varlık politikasıyla ilgili bölümler en önemli kısımları oluşturuyor. ABD kripto endüstrisi hakkındaki çoğu konu CFTC’nin bünyesinde düzenleniyor.

Taslak metinde de yer aldığı şekliyle;

“Bu bölümde aksi belirtilmediği sürece CFTC, eyaletler arası ticarette teklif edilen, talep edilen, ticareti yapılan, yürütülen veya başka bir şekilde ele alınan bir dijital varlığın satış sözleşmesini içeren herhangi bir anlaşma, sözleşme veya işlem üzerinde münhasır yargı yetkisine sahip olacaktır.”

Yasa tasarısının bir başka önemli noktasını ise Menkul Kıymetler Borsası yasasına yardımcı varlık (ancillary asset) kavramının eklemesi oluşturuyor. Ekonomide yardımcı varlık, bir yatırım sözleşmesini oluşturan bir düzenleme aracılığıyla veya bir menkul kıymetin alım satımıyla bağlantılı olarak bir kişiye teklif edilen maddi olmayan varlık olarak tanımlanır. Metinde yer aldığı anlamıyla yardımcı varlık, dağıtık defter teknolojisi (distributed ledger technology) ağının veya merkeziyetsizliğin yönetimini kolaylaştırmak için kullanılan dijital varlıkları da tanımlıyor.

Kaynak: The Block

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Internet Computer

Internet Computer Protocol: Network Nervous System (NNS) Nedir?

Terra 2.0 Yayında!