in ,

ABD Mayıs Enflasyonu Yarın Açıklanacak

ABD’de enflasyonunun yıllık bazda Mayıs ayında sabit kalması bekleniyor. Nisanda açıklanan ABD enflasyon verisine göre, 8 aylık bir periyotta ilk kez aylık bazda gerileme yaşanmıştı. 

Ekonomistler enflasyonda 40 yıllık zirvenin geride kaldığını teyit edebilmek için verinin Mayıs ayında da (düşük bir oranda olsa dahi) geri çekilmeye devam etmesi gerektiğini belirtiyor. Yarın açıklanması beklenen Mayıs ayı enflasyon verileri, FED’in Haziran ve sonrasında, faiz oranlarını ne kadar agresif şekilde artıracağına dair yatırımcılara ipuçları verebilir. 

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester geçen hafta yaptığı açıklamada, enflasyonun zirve yaptığına dair yeterli kanıt görmediğini, enflasyonla mücadelede birden fazla yarım puanlık faiz artırımına hazır olduğunu söylemişti. 

Bir grup ekonomist, enflasyonun yavaş yavaş geri çekileceğine ve FED’in hem önümüzdeki hafta hem de Temmuz ayı toplantısında yarım puanlık faiz artışına gideceğine ve ardından yılın geri kalanında ise çeyrek puanlık artışlar yapacağını tahmin ediyor. 

ABD’de geçen Ağustos ayından bu yana ilk kez Nisan ayında hafif geri çekilen enflasyon, petrol fiyatlarının %7’ye yakın artışıyla birlikte düşüşüne ara verebilir. Mart ayında %8.5 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ABD enflasyonu, Nisan’da %8.3’ geri çekilmişti. Yarın açıklanacak enflasyon verisinin yıllık bazda %8.3’te kalacağı tahmin edilirken, aylık bazda ise %0.7’ye yükselmesi bekleniyor (Nisan aylık: %0.3). Diğer taraftan çekirdek enflasyonun ise Mayıs ayında yıllık %5.9 (Nisan: %6.2), aylıkta ise %0.5 (Nisan: %0.6) olarak geleceği tahmin ediliyor. Çekirdek enflasyonun beklentilere paralel gelmesi enflasyon tarafındaki en olumlu gelişme olacaktır. 

Barclays ekonomisti Pooja Sriram, FED Başkanı Jerome Powell’ın, politika yapıcıların faiz artırım planlarını geri çevirmeden önce enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmek isteyeceğini belirtti.

Bitcoin, Dolar, ABD

FED, 15 Haziran ve 27 Temmuz toplantılarında beklenen 50 baz puanlık artışlarla kitlenmiş durumda. Bu nedenle Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının FED’in faiz kararlarını etkilemesi beklenmiyor. Piyasa riski, öncelikle tahmin edilenden daha yüksek bir enflasyon rakamı gelmesi durumunda belirebilir. 

Hatırlanacağı üzere geçen hafta tarım dışı istihdam verileri beklentilerin üzerinde gelmişti. Tarım dışı istihdam verisine ek bir de beklenenden yüksek gelen enflasyon FED tarafında şahinlerin elini güçlendirebilir. Önümüzdeki aylarda ekonomide gözle görülür bir soğuma teyit edilemediği durumda FED, 2022-2023 döneminde parasal sıkılaştırmayı sürdürerek politika faizini %0.75’ten, %3’e kadar yükseltebilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

USDT, Artık Tezos Ağında

Terra Cephesinde Son Gelişme: SEC Soruşturma Başlattı!