in

ABD Hükümetinin, Stablecoin ve Diğer Kriptoparalar İçin Regülasyonlar İsteği

Stablecoin

Kriptoparalar ABD hükümetinin gündemi konusu. Hızla büyüyen kriptopara piyasası, dolaşımdaki tüm ABD dolarına kabaca eşdeğer olan 2 trilyon doların üzerinde bir değere yükseldi.

  • ABD Hazinesi, kriptoparaları, özellikle de stablecoin’ler için hazırlanacak regülasyonlar konusunda bir taslak hazırlamak acil adımlar atmayı hedefliyor.
  • Taslak, başka bir finansal krize yol açmadan önce kriptopara piyasasını regüle etmeyi amaçlıyor.

Kriptoparaların volatil olmaları, geniş çapta benimsenmeleri ve altında yatan blok zinciri teknolojisine artan ilgi sebebiyle yeni bir yatırım sınıfı oluştu. Bu nedenle kriptoparalar, bankacılık ve finans sektörünün değişmesine ve JP Morgan, Citi Bank ve Standard Chartered gibi dünya çapındaki  finans kurumlarından bazıları yatırımlarını bu sektöre kaydırmaktadırlar.

ABD, Avrupa ve diğer ülkelerdeki federal regülatörler artık kriptoparaların tüketiciler ve finansal piyasalar üzerindeki potansiyel etkilerini ele almak için yarışıyor. New York Times’a göre, ABD’de Hazine Bakanlığı, gelişmekte olan sektör için acilen daha sıkı düzenlemeler getirmek için diğer kurumlarla birlikte çalışıyor.

Öncelik Neden Stablecoinler?

Piyasa değerine göre en büyük kriptopara olan Bitcoin, endüstrinin piyasa değerinin yaklaşık yarısına tekabül ediyor, ancak aynı zamanda özellikle en volatil kriptoparadır. Bu nedenle, piyasadaki yatırımcılar, bire bir oranda dolar gibi fiat para birimlerine veya şirketlerdeki teminatsız borçlar gibi diğer geleneksel varlık sepetlerine sabitlenmiş bir tür kriptopara olan Stablecoin’ler (stabilcoin) hayatımıza girdi.

kriptopara

Stablecoin’ler, yatırımcıları kriptopara piyasasında yaygın olan yüksek fiyat dalgalanmalarından korur. Piayasanın sert aşağı, yukarı yönlü hareketi durumunda ödeme yapmalarını ve yatırımlarının değerini korumalarını sağlarlar.

Yatırımcılar, alım satım yaparken onları nakde çevirmek zorunda kalmadan farklı kriptoparalar arasında geçiş yapmak için Stablecoin’leri kullanabilirler. Bu tür kullanım durumları sayesinde, Stablecoin’lerin değerinde muazzam bir artış oldu. En popüler Stablecoin’ler, Tether ve USD Coin, ortaklaşa yaklaşık 100 milyar dolar değerinde.

Bununla birlikte, yetkililere göre, Stablecoin’ler düşünüldüğü kadar istikrarlı olmayabilir. Bunun nedeni, bu kriptoparaların arkasındaki özel şirketlerin çoğunlukla denetlenmediğini ve özellikle stablecoin’leri benimseyenlerin sayısı artıkça ABD ekonomisine büyük tehditler oluşturmasıdır.

Örneğin, bir şirket rezerv varlıklarının geçerliliği konusunda yalan söylerse, bu enflasyona yol açar. Benzer şekilde, Stablecoin’ler yatırımcıları korku, şüphe ve belirsizlik (FUD) gibi çeşitli nedenlerle bankaya hücum edip tüm varlıklarını bir kerede geri çekmesi de ekonomi için felaket olur. Bu yüzden regülatörler, çok geç olmadan bu tür senaryoları önlemek için bir süredir çalışmaktadırlar.

Hazırlanan taslak üzerinde çalışan Hazine sekreteri Nellie Liang, kurumların “uygun bir ABD regülasyon çerçevesinin yürürlükte olduğundan emin olmak için hızlı hareket etmelerinin” çok önemli olduğunu söyledi.

Hazine’nin Kriptoparalar İçin Denetimleri

ABD Hazine’sinin bu çabaya yönelik atacağı ilk adım, sonbaharda, 2022’de hazırlanması muhtemel düzenlemeler için taslak oluşturacak ve öneriler içeren kapsamlı bir rapor yayınlamak olacak.

Kripto varlıkları

Kriptopara yatırımcıları ve blok zinciri geliştiricileri, iki ana nedenden dolayı regülatörlerle görüşmeler için istekli. İlk olarak, regülatörlerin sektöre fayda sağlayacak kriptoparalar hakkında bilinçli kararlar vermelerini istiyorlar. İkincisi, sektörün sağlıklı ilerleyebilmesi bakımından düzeni sağlamak için uygun bir gözetimin gerektirdiğine, böylece daha fazla yatırımcıyı cezbettiğine ve küresel olarak benimsenmeyi artırdığı görüşü hakim.

Beklenen potansiyel denetimler, Stablecoin ihraççılarının her zaman yatırımcı çekme taleplerini karşılamaya yetecek kadar yeterli likit rezervine sahip olma zorunluluğunu içerir. Benzer şekilde, para birimlerinin arkasındaki teknoloji, yakın zamanda Solana blok zincirinde olanların aksine, yoğun ve eşzamanlı trafiği çökmeden idare edecek kadar sağlam olmalıdır.

Tüketiciler için yeterli güvenlik ve veri gizliliği koruması sağlamak için yeni Stablecoin oluşturma süreci de denetim altına alınacak. ABD Hazinesi ayrıca kripto para birimlerinin kara para aklamak veya vergiden kaçmak için kullanılmasını önlemek için bir mekanizma getirmeyi planlıyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Blockchain’in Teknoloji Trendlerine Uyum Süreci

Mars4

Sanal Gerçeklik Oyunu MARS4 Projesi Nedir?