in

ABD Hazinesi’nden Kripto Düzenleme Raporu

kriptopara Binance Coin

ABD Hazine Bakanlığı Perşembe günü, kripto para sektörünü ele alma konusunda yabancı düzenleyicilerle nasıl çalışabileceğini özetleyen bir bilgi notu yayınladı. Rapor, ABD Başkan Biden’in dijital varlıklara ilişkin yürütme emri sonrası ABD Hazine Bakanlığı’ndan çıkan ilk belge niteliği taşıyor.

Biden’in yürütme emri, kripto paralar konusunda devlet kurumlarının koordinasyon içinde çalışıp ulusal bir politika oluşturmalarını amaçlıyor. Yürütme emri, ABD Hazinesi’nin düzenleyici çerçeve konusundaki tavsiyelerine ek olarak, FED’den CBDC’ye yönelik araştırma yapılmasını talep ediyor. 

Haziran ayında, yürütme emri kapsamındaki yükümlülüğünün bir parçası olarak ABD Adalet Bakanlığı, dijital varlıkların yasadışı kullanımı konusunda uluslararası kolluk kuvvetleri ile işbirliğinin ne şekilde güçlendirebileceğine dair bir rapor yayınlamıştı. 

Bilgi notunda politika hedefleri olarak, yasadışı finansmanda kripto kullanımının azaltılması, finansal hizmetlere erişimin teşvik edilmesi, teknolojik ilerlemenin desteklenmesi ve finansal sistemde ABD liderliğinin güçlendirilmesi gibi başlıklar yer alıyor. ABD Hazine bakanlığı, kamu, özel sektör ve diğer paydaşlar arasında uluslararası işbirliği ihtiyacına işaret ediyor.

Yayınlanan belgede “ödeme verimsizliklerini azaltmak, yeni ödeme sistemlerinin ABD yasalarına tutarlı olmasını sağlamak için dijital ödeme mimarileri ve CBDC’lere yönelik standartlar üzerinde uluslararası ortaklarla çalışmaya devam etmelidir. Yapılacak çalışmalar bu endişeleri gidermelidir.” açıklaması yer alıyor. 

Hazine bakanlığı uluslararası işbirliği, koordinasyon, entegrasyon ve makro-finansal zorluklar da dahil olmak üzere çeşitli konularda G7 ve G20 üye ülkeleri ile birlikte işbirliği yapılaması gerekliliğine de işaret ediyor. 

Belgenin devamında, “ABD ikili ve bölgesel anlaşmalar yoluyla uluslararası standartların benimseme ve uygulanmasını teşvik edecektir. Anlaşmaların, koordineli bir mesaj oluşturmaya ve paydaşlar arasında çalışmaların sorunsuz sürdürülmesinin teşvik etmesi amaçlanıyor. Çalışmayı desteklemek için ABD Hazine Bakanlığı, anlaşmalar ve diğer mutabakat türleri düzenlemesi gerekecek.” deniyor.  

ABD’nin kripto ile ilgili politikanın katılımı ve koordinasyonu için kullanacağı diğer kurumlar arasında başta IMF, Dünya Bankası ve OECD da dahil olmak üzere, diğer ülkelerin merkez bankaları ve kalkınma bankaları, Finansal İstikrar Kurulu, Mali Eylem Görev Gücü gibi oluşumlar da yer alıyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), Stablecoin’ini ve Ödül Token’ını Duyurdu!

Reddit Avatar Odaklı NFT Pazar Yerini Duyurdu!