in ,

ABD Enflasyonuna Piyasa Ne Tepki Verir?

Bugün saat 15:30’da ABD Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanacak. Piyasalar, Temmuz ayı enflasyonunu yıllık %8.7 (Önceki: %9.1) ve aylık ise %0.2 (Önceki: %1.3) olarak öngörüyorlar. 

Enflasyonda hafif geri çekilme yaşanma ihtimali olsa da FED’in %2 hedefine oldukça üzerinde olduğunu belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, çekirdek enflasyonun (kısaca gıda ve enerji fiyatları dışındaki enflasyon) %5.9’dan, %6,1’e yükseleceği tahmin ediliyor.

Fed, faiz oranını yükselterek daha yüksek bir enflasyon oranının önüne geçmeye çalışıyor. Buna karşılık daha yüksek oranlar genellikle kripto piyasası da dahil olmak üzere riskli olarak adlandırılan varlıklarda oynaklığa neden oluyor. Birçok yatırım bankası, öngörülen enflasyon düşüşünün FED’i yavaşlatmayacağına inanıyor. FED’in yavaşlama (güvercin) beklentisi, son haftalarda Bitcoin dahil riskli varlıkları stabilize etti.

BTC

Kripto topluluğu, ABD enflasyonun açıklandığı dönemlerde diken üstünde oluyor. Haziran ayında açıklanan %9,1’lik manşet enflasyon, son 40 yılın en yüksek seviyesi olarak gerçekleşti. Bu durum, kripto piyasasında yüksek oynaklığa neden oldu. Bitcoin (BTC) on yıldan fazla bir süredir en kötü çeyreğini yaşadı.

Kanadalı Scotiabank’a göre çekirdek enflasyonun %6.1’e yükselmesi durumunda, son üç aylık hareketli ortalamaya göre yıllıklandırılmış çekirdek enflasyon %7,5 seviyesine yaklaşacak. Bu durumda enflasyonist baskı devam edecek. Türev piyasalarda, Eylül ayı için 75 baz puanlık bir artış yeniden fiyatlanıyor.

FED Başkanı Jerome Powell, geçen ay sıkılaştırmanın enflasyon ve ekonomi üzerindeki etkisini değerlendirmek için bir noktada faiz artırımlarını yavaşlatabileceğini söylemişti. Ancak Goldman Sachs’a göre işler henüz o noktada değil.

Goldman Sacshs, geçen haftaki raporunda şu cümlelere yer verdi:

“Enflasyonun yavaşlamaya dair “ikna edici kanıt” sunması pek olası görünmüyor. Piyasalar gelecek yıl indirimleri fiyatlamaya devam ederken önümüzdeki birkaç ay içinde enflasyon ve faiz tarafında yukarı yönlü riskler görmeye devam edebiliriz.”

Enflasyon baskısı Dolar Endeksi’ndeki (DXY) ralliyi canlandırırsa Bitcoin (BTC) tarafında geri çekilmeler gözlemlenebilir. Yatırım bankaları doların yılın geri kalanında güçlü kalmasını bekliyor.

Bank of America geçen haftaki notunda şu yorumlara yer verdi:

“ABD Dolarının, yılın geri kalanında güçlü kalmasını bekliyoruz. DXY’nin zayıflaması için FED’in enflasyondan çok büyümeyle ilgilenmesi gerekiyor ve biz henüz o noktada değiliz.”

Bazı analistlere göre piyasalar, geçen ay muhtemelen zirveye ulaşmış olan enflasyon fikrini pompalıyor. Bugün bu onay alınmazsa, enflasyon zirvesi muhtemelen 1-2 ay daha ileriye taşınacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Paris Hilton Sandbox’ta Kendi Sanal Köşkünü Yaratıyor

Ledger Nano S Plus İncelemesi