içinde ,

ABD Ekonomisi Yavaşlarken FED Agresifleşiyor

FED geçtiğimiz çarşamba günü faiz oranlarını 75 baz puan artırarak 1994’ten bu yana enflasyonla mücadelede en şahin duruşunu sergiledi. 

Bu hamle, FED Başkanı Jerome Powell’ın geçen ay yaptığı, Haziran FOMC toplantısı için 75 baz puanlık bir hareketin düşünülmediğini bildiren açıklamasının tersine döndüğünün bir kanıtı niteliğinde. 

Fiyatlardaki moral bozucu artışların ardından, perakende satış verilerinin ve konut başlangıcı rakamlarının beklenenden düşük gelmesi, piyasaların odak noktasını ABD ekonomisindeki ısınmadan, resesyon endişelerine yönlendirdi. 

FED Başkanı Powell basın açıklamasında, “İlerleme görmek istiyoruz. İlerleme göremezsek, tepki veririz. Yakında, bazı ilerlemeler göreceğiz. Açıkçası, 75 baz puanlık artış alışılmadık derecede büyük. Bu büyüklükteki hareketlerin yaygın olmasını beklemiyorum. Temmuz ayında 50 veya 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha görmeyi bekliyorum. FED, niyetini mümkün olduğunca açık bir şekilde iletmeye devam edecek” yorumunda bulunmuştu. 

Tahvil piyasaları Temmuz ayında büyük ölçüde 75 bps’lik bir artışı fiyatlamaya başladı. FOMC üyelerinin PCE enflasyon tahminleri 2022’de %4,3’ten %5,2’ye yükselirken, değişken çekirdek enflasyon tahminleri %4,3’te kaldı.

FED’in geçen haftaki 75 bps’lik artırımıyla birlikte, borsalar pandeminin başlangıcından bu yana en kötü haftasını yaşadı. Yatırımcılar tahvil fonlarından çıkış gerçekleştirdi ve kripto paralarda daha fazla çatlak ortaya çıktı. 

S&P 500 endeksi, pandeminin başlangıcından bu yana, %5,79 ile haftalık en derin düşüşünü yaşadı. NASDAQ endeksi S&P 500 ile birlikte son 11 haftanın 10’unda kırmızı kapatırken, Dow Jones endeksi ise son 12 haftada 11 düşüş yaşadı. Kripto para tarafında Bitcoin (BTC) $20.000 eşiğinin, Ethereum (ETH) ise $1.000 psikolojik seviyesinin altına sarktı. 

FED’in para politikasının etkileri başka yerlerde de belirgin hale geliyor. Ekonomik büyüme tahminleri yapan Atlanta FED, mevcut çeyrekte ekonomik büyümenin %0 civarında olmasını öngörüyor. 

Alliance Bernstein’ın eski baş ekonomisti Joseph Carson, yatırımcıların 2000’lerin başındaki dot-com balonunun patlamasından kaynaklanan 6 trilyon dolarlık servet erimesinden daha fazla sermaye (hisse senedi + kripto paralar) kaybetmiş olabileceğini tahmin ediyor. 

Haziran ayı enflasyon verileri, piyasaların Temmuz ayında performansını şekillendirecek. Piyasaların o döneme kadar ayı piyasasında kalması bekleniyor. Haziran enflasyonun ötesinde, Powell’ın FOMC’nin enflasyonu mevcut seviyelerin önemli ölçüde altına itmek için kararlı adımlar atmaya devam edeceğini söylemesinin ardından FED’in bir sonraki adımları hakkında ipuçları aranacak. 

Son derece agresif bir FED, ABD ekonomisini durgunluğa sokabilir. JPMorgan stratejistleri, hisse senedi piyasasının %85’lik bir durgunluk oranıyla fiyatlandığını tahmin ediyor.

Diğer taraftan FED’in oranları artırmayı beklenenden daha erken durduracağını ima edebilecek herhangi bir bilgi, büyük olasılıkla keskin bir piyasa toparlanmasını ateşleyecektir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitcoin Düşüşü Devam Ediyor! Düşüşün Ardındaki Sebepler

Three Arrows Capital İflasın Eşiğinde mi?