içinde ,

ABD Bankaları Stablecoin Oluşturmak için “USDF Konsorsiyumu” Kurdu

ABD Bankaları, banka dışı stablecoin için regülatör endişelerini gidermek ve tüketicinin korunmasını sağlamak için Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) üyelerinin birliği olan “USDF Konsorsiyumu” kurdu.

USDF Konsorsiyumu 12 Ocak 2022’de faaliyete geçmiştir. Konsorsiyum tarafından yapılan duyuruya göre kurucu üyeleri arasında, New York Community Bank (NYCB), NBH Bank, FirstBank, Sterling National Bank, Synovus Bank bankaları ve Figure technologies Inc. ve JAM FINTOP yer alıyor. Kurucu üyelerin temel amacının yeni stablecoin’in tanıtımını ve benimsenmesini kolaylaştırmak olduğu belirtildi.

USDF, Tether (USDT) ve Circle’ın USDC’si gibi stablecoin’dir. USDF stablecoin’i yalnızca ABD bankaları tarafından basılacak ve konsorsiyum üyesi bankalar tarafından bire bir paraya çevrilebilecek, ayrıca banka dışı stablecoin’lere bir alternatif oluşturacak. Amaç konsorsiyum düzenlemesiz stablecoin’lere kıyasla daha fazla tüketici koruması sunmasıdır.

USDF, merkezi San Francisco, California olan Provenance Foundation tarafından Mayıs 2021’de başlatılan kurumsal bir proof-of-stake ağı olan halka açık Provenance Blockchain üzerinde çalışacak.

Figure Technologies CEO’su Mike Cagney, merkeziyetsiz finans için potansiyel kullanım örneklerinden bahsetti ve “USDF, genişleyen DeFi işlemleri dünyası için sonsuz olanaklar sunuyor” yorumunu yaptı.

Stablecoin

NYCB’nin Dijital ve Bankacılıktan Sorumlu Başkanı Andrew Kaplan şunları söyledi:

“USDF Konsorsiyumu dahilinde düzenlenmiş ABD bankaları tarafından oluşturulan ve yönetilen bir dijital para birimi biçimi olarak USDF, önemli güvenlik ve sağlamlık ilkelerini karşılayan, kara para aklamayı önleme standartlarına uyum ve finansal istikrar sağlayan zincir üstü, gerçek zamanlı bir ödeme sisteminin yaygın olarak kullanılmasını sağlayacaktır.”

Duyuruda başlangıçta ne kadar stablecoin basılacağı yada KYC detayları ile ilgili bir bilgi sunulmadı.

CoinGecko‘ya göre, şu anda dolaşımda 170 milyar dolarlık stablecoin var ve 24 saatlik işlem hacmi yaklaşık 60 milyar dolar. Bu, şu anda toplam kripto piyasası payının yaklaşık %7,8’ini temsil ediyor.

Firmanın şeffaflık raporuna göre Tether, dolaşımda 78,5 milyar USDT ile hala baskın stablecoin. Bu, Tether’e %46’lık genel bir piyasa payı veriyor. Tether arzı geçen yılın aynı dönemine göre %223 arttı.

44.1 milyar dolaşım arzına sahip ikinci en büyük stablecoin, %26 pazar payına sahip USDC’dir. Binance’in BUSD‘si 14,1 milyar token veya stablecoin piyasa payının %8,3’ü ile üçüncü sırada.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir. Koinsaati İçerik Editörü

Kripto Kirpi ile Huobi Sohbet Saati

TrustFi

TrustFi Mogwar ve FOTA Flash IDO’ları