in

AB, Kripto Kara Para Aklamayı Önleme Kurallarını Tamamladı

Avrupa Birliği (AB) çarşamba günü (dün), çok sayıda kripto işleme uygulanacak kara para aklamayla mücadele kuralları konusunda bir anlaşmaya vardı.

Yeni kurallar, kripto hizmet sağlayıcılarına, kripto işlemlerinde yer alan kişilere ait bilgileri toplamayı, saklamayı ve bilgilerin soruşturma yürüten yetkililere teslim edilmesini zorunlu kılarak, kara para aklanmasını önlemeyi amaçlıyor. Ancak yeni düzenleme, Mart ayında planlanan private unhosted wallet’leri izleme gerekliliği getirmeyecek. 

Politika yapıcılar, mevzuatın kara para aklama karşıtı çalışmalarn bir parçası olduğunu ve Kripto Varlık Kurallarındaki Piyasalar (MiCA) ile uyumlu olacağını belirtiyor. 

MiCA’nın ardından gelen son gelişme olan düzenleme, gölgeli kripto faaliyetler de dahil olmak üzere şu anda blok içinde takip edilen mevcut önlemleri tamamlamayı amaçlıyor. 

Avrupa Parlamentosu’nun web sitesinde yayınlanan bir basın açıklamasına göre, düzenleme düşük değerli transferler için herhangi bir minimum eşik veya muafiyet içermiyor. Kurallar AB kapsamında düzenlenen hizmet sağlayıcılarını içeren tüm işlemler için geçerlidir.

Avrupa Parlamentosu üyesi Ernest Urtasun, Twitter hesabından, “Düzenlenmemiş kriptonun vahşi batısına (Wild West) son veriyoruz, kara para aklamayla mücadele kurallarındaki büyük boşlukları kapatıyoruz.” yorumunda bulundu. 

Bir başka Avrupa Parlamentosu üyesi olan Assita Kanko, “Kripto varlıklar çok uzun süredir kolluk kuvvetlerinin radarı altındaydı” dedi.

AB milletvekili Ondrej Kovarik, “düzenleme, kirpto sektöründe kara para aklamayla mücadele risklerini azaltmada doğru dengeyi sağladı. Bununla birlikte, inovasyonu ve işletmeleri engelleyeceğini düşünüyorum.” açıklamasını yaptı. 

Son hamle, kripto para akışının, şu anda AB’de fiat para birimleri kullanılarak yapılan para transferleriyle aynı şekilde izlenmesini sağlayacak. Düzenleme, servis sağlayıcı kullanmayan cüzdan kullanıcıları arasındaki transferler için geçerli değildir. Yani bir örnek ile anlatacak olursak, iki MetaMask cüzdanı arasındaki bir Ethereum işlemi düzenlemeye tabi olmayacak. 

Ancak Coinbase, FTX veya başka bir borsa gibi bir hizmet sağlayıcı tarafından barındırılan bir cüzdanla etkileşime girildiğinde, işlemin boyutundan bağımsız olarak yeni kurallar geçerli olacak. Bununla birlikte işlemin 1.000 Euro’dan fazla olması durumunda, hizmet sağlayıcının işlemde kullanılan özel cüzdan sahibinin kimliğini doğrulaması gerekecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Bitcoin (BTC) Düşüşleri Devam Edecek mi? I Kritik Seviyeler

Bybit, Likidite Madenciliği Platformuna 6 Yeni Likidite Havuzu Ekledi!