AB Düzenlemesi Küçük Kripto Oyuncularına, Stablecoin Kullanıcılarına ve Elon Musk’a Zarar Verebilir

Tether

Avrupa Komisyonu’nun önerdiği Kripto Varlıklarda Piyasalara İlişkin Yönetmelik (MiCA), Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’ndaki ilk okumaları boyunca ilerlerken, bir avukat küçük oyuncuların Avrupa Birliği’nin kripto pazarına girmesini zorlaştırabileceği konusunda uyarıyor.

Diğer endişe noktaları, stablecoin için düzenleyici yetkilendirmeye ilişkin önerilen gereklilik ve itibari paraya sabitlenmiş stablecoinlere faiz yasağı ile ilgilidir. Ayrıca, “piyasa etkileyicileri” tarafından yapılan manipülasyonları yasaklayan “Elon Musk” maddesi de var.

AB belgesi ilk olarak geçen Eylül ayında sızdırıldı ve Brüksel’in kripto varlıkları, özellikle fiat sabitlenmiş stablecoinleri düzenleme planlarına bir bakış sağladı ve muhtemelen bloğu bu varlık sınıfını düzenleyen ilk büyük yetki alanı haline getirdi. O zamandan beri, bu planlarla ilgili daha fazla ayrıntı ortaya çıktı. Bunun sonucunda endüstri gözlemcileri arasında daha fazla tartışmaya neden oluyor.

Stablecoin, USDC

Fırat Cengiz, Liverpool Üniversitesi’nde hukuk alanında kıdemli öğretim görevlisi, yakın tarihli bir analizde şunları yazdı:

“Yönetmelik, kripto projelerinin bir whiteliste yayınlamasını ve düzenleyici makamlara sunmasını yasal bir zorunluluk haline getiriyor, ancak sunum yalnızca beyan amaçlı olacak ve düzenleyici makamlar, stablecoinler dışındaki kripto projelerini yetkilendirme veya reddetme yetkisine sahip değil.”

Yazar yine de düzenlemede, “örneğin, üye devletlerden birinde tüzel kişilik olarak kurulmasını gerektirerek kripto projelerinin başlatılması için düzenleyici ve yasal bir engel” oluşturduğunu belirterek, tüm bu yeni gereksinimlerin ortadan kalkacağını vurguladı. Bu durum küçük oyuncuların pazara girmesini zorlaştırıyor.

Bu arada, düzenlemenin önerdiği ‘Elon Musk’ maddesi, tartışmaları tetikleyebilecek başka bir özellik olarak öne çıkıyor. Fırat Cengiz bu konuda şunları söyledi:

“Sözde ‘piyasa etkileyicileri’, düzenleme yürürlüğe girdikten sonra kriptopara birimlerinin fiyatında bir düşüşe veya artışa neden olmak için sosyal veya geleneksel medyayı kullanmaktan kaçınabilir. Yönetmelik, bu tür piyasa manipülasyonlarını yasaklar.”

Stablecoin

Araştırmacı, maddenin ayrıca kripto piyasalarında bir hakim durumun edinilmesini de yasakladığını, “AB rekabet kurallarının hakim durumun varlığı veya edinilmesinden ziyade kötüye kullanılmasını yasakladığı düşünüldüğünde ilginç” diye ekledi.

Cengiz, düzenleme yürürlüğe girdiğinde, mevcut stablecoin’lerin AB’de ticaret yapabilmeleri için düzenleyici makamlardan izin almaları gerekeceğini vurguladı.

Cengiz, düzenlemenin Tether (USDT) ve USD coin (USDC) gibi fiat sabitli stablecoinlerle ilgili diğer yönlerinin, özellikle faiz yasağının “finansal özerkliğe gereksiz bir müdahale oluşturduğunu” söyledi. Yazar, stablecoinlerin “parasal kurumların likiditeyi parasal istikrar pahasına düzenleme yeteneğini tehlikeye atma” potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Kaynak: Cryptonews

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

KuCoin Metamask Üzerinde Nasıl Kurulur?

kriptopara, Bitcoin

Kriptopara Piyasasında Haftaya Pozitif Bir Açılış Yaptık