in

Aave Kendi Stablecoin’ini Çıkarmak İstiyor

Stani Kulechov: DeFi protokolü Aave kendi stablecoin’ini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Stani Kulechov tarafından Twitter’da yayınlanan duyuruda, “Aave ekosistemine özgü, GHO olarak bilinen yeni bir merkeziyetsiz, teminat destekli stablecoin için bir ARC [Aave Request for Comments] oluşturduk” dedi.

Aave’nin yeni bir stablecoin önerisinin şu anda DAO’nun elinde. Oylama başarılı olursa, DeFi’deki en büyük oyunculardan biri piyasaya başka bir stablecoin seçeneği sunacak.

 

DeFi Llama rakamlarına göre, borç verme protokolü Aave’nin şu anda kilitli toplam değeri 6,6 milyar dolar. Ekosistemin native token’i AAVE, yaklaşık 1 milyar dolarlık piyasa değeri ile 47. en büyük kripto para birimi.

Her şey plana göre gider ve AAVE holder’lar GHO’yu onaylamak için oy kullanırsa, teklife göre stablecoin çeşitlendirilmiş bir dizi kripto varlık tarafından desteklenecek.

Onaylandığı takdirde, GHO, Aave Protokolü’nde stablecoin borçlanmasını daha rekabetçi hale getirecek, stablecoin kullanıcıları için daha fazla seçenek sunacak. GHO borçlarının faiz ödemelerinin %100’ünü DAO’ya göndererek Aave DAO için ek gelir yaratacak.

Kullanıcının mintl’leyeceği miktar, yatırılan teminat miktarına bağlı olacak. Teklif, kullanıcılar bir krediyi geri ödediğinde veya tasfiyeye uğradığında GHO’nun yanacağını öne sürüyor.

Teklif, GHO’nun Ethereum Layer 2’nin düşük ücretli ortamında benimsenebileceğini belirtiyor. Ek olarak, stablecoin’in ekosistemin dışındaki bir kitleye ulaşmasına yardımcı olacak iddialı bir plana da işaret ediyor. 

Stablecoin için faiz oranları topluluk tarafından belirlenecek ve teklifle devam edip etmeme kararı bir oylama ve snapshot’la indirgenecek. Oylama dönemi henüz başlamadı. Topluluk teklifi onaylarsa, OpenZeppelin tarafından yürütülen ilk denetim 11 Temmuz’da yapılacak.

Aave’e göre, bir GHO Token ve GHO Debt Token, Aave’de listelenen diğer varlıklarla aynı mekanizmaları izleyerek protokole dağıtılacak. Bu entegrasyon, Ethereum blockchain’deki genişlemesini kolaylaştırmak için tasarlandı.

GHO talebi, teminat sözleşmelerinin fiyatı arttıkça artar ve kullanıcılar, pozisyonlarını geri ödemek için diğer geçici olmayan teminat varlıklarını kullanarak daha fazla GHO ödünç alır. Bu, piyasaya giren GHO miktarını artıracak ve talebi azaltacaktır. Stablecoin sahipleri, E-Mode sayesinde sıfır slippage ile 1:1’e yakın bir oranla GHO’ya da erişebilir.

Aave’nin Stablecoin’i Nasıl Farklı Olacak? 

Aave protokolünün arkasındaki şirket olan Aave Companies, bu konuda bir demeç verdi. Yapılan açıklamada, Terra’nın stablecoin’inden farklı olarak GHO, algoritmik bir stablecoin olmayacak.

Özellikleri algoritmik stablecoin’lere benzemeyecek. Bununla birlikte kullanıcıları koruyacak çok fazla GHO’nun mint’lenmesini önlemek için risk azaltma özellikleri uygulanacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Runnow.io KBG Studios Başkanı William Nguyen ile AMA Etkinliği

Ethereum (ETH) Fiyatı 10.000 Dolar Olur mu?