in ,

Aave İçin Kısa Vadeli Sermaye Akışı Analizi

2017’de kurulan Aave, şu anda dokuz zincir üzerinde konumlandırılmış lider bir Ethereum borç verme protokolüdür. En son sürümü olan V3, verimlilik, güvenlik ve zincirler arası borç vermeye öncelik vermektedir.

Aave’nin V3 sürümü, varlık sınıflandırması ve risk parametreleri (eMode) aracılığıyla daha yüksek sermaye verimliliği sunuyor. Ayrıca yeni varlıklar için izolasyon modu ile güvenliği artırıyor, borç tavanı ve kısıtlı borçlanma seçenekleri sunuyor.

Ayrıca V3, üçüncü taraf köprü protokolü katılımı nedeniyle dağıtımı ihtiyatlı bir şekilde yönetilse de, zincirler arası borç verme yeteneklerini (Portal) içerir.

Borç Verme

Aave 4,672 milyar dolar TVL ile borç vermede lider konumdadır. Ethereum V3 üzerinde 20 tokeni destekleyerek stablecoin ve altcoin kullanımında üstünlük sağlamaktadır. Hızlı büyüme, temel platform olarak Ethereum ile başta Polygon olmak üzere çoklu zincir genişlemesinden geliyor.

Stablecoin’ler

Aave, 15 Temmuz’da GHO stablecoin’i %1,5 borçlanma oranı ve AAVE staker’ları için %30 indirimle tanıttı. Şu anda 100 milyon dolarlık başlangıç limitinden 23,37 milyon dolarlık borç verme varlığıyla küçük bir pazar payına sahip.

Real World Assets (RWA)

Aave, Centrifuge Tinlake ile iş birliği içinde RWA varlıklarını tanıttı, ancak RWA pazarı şu anda Maker’dan daha küçük. Şu anda, yalnızca USDC piyasası %1,64 ve %3,23 wCFG likidite madenciliği getirisi ile mevduat ve borç verme APY’si sunmaktadır.

Zincir İçi Varlık Verileri

Aave, stake etmek ve yönetişim için kullanılan toplam 16 milyon token arzına sahiptir. Staker’ların protokol eksikliklerini karşıladığı ve AAVE token ödülleri ile gelir payı aldığı bir Güvenlik Modülü (SM) vardır.

Günlük emisyon oranı 1.100 AAVE token olup, mevcut 63,2 dolar (CoinGecko) fiyatıyla yaklaşık 695.000 dolar değerindedir. Dolaşımdaki arz %90,88’dir ve 24 saatlik işlem hacmi 120 milyon dolardır.

İlk 30 AAVE adresinin %70,68’i borsalarda, %14,64’ü ise Binance’de bulunmaktadır. Büyük sahipler %7,23, Blockchain Capital ve Jump Trading ise %2,09’a sahip. Büyük sahiplerin adresleri son 30 gün içinde çok az değişiklik göstermiştir.

Son 30 gun içinde, 22 Ağustos’ta 6,38 milyon dolar değerinde 100.000 token kullanan AAVE staker’ı @luggisdoeth dışında, pozisyon oluşturma için önemli bir adres etkinliği olmadı.

Compound kurucusunun yeni bir RWA projesini tanıtmasının ardından RWA konseptine artan ilginin etkisiyle Aave’nin zincir üzerindeki etkinliği 25 Haziran’dan 18 Temmuz’a kadar artış gösterdi. Bu durum, AAVE token fiyatının 81 dolara ulaştırarak toparlandığı bir döneme denk geldi.

Aave’nin fiyat trendine gelince, şu anda nispeten daha düşük bir fiyat aralığında yer almaktadır.

Özetle, Aave istikrarlı bir gelişim gösteren zincir üstü bir borç verme projesidir. Kayda değer bir token itfası gerçekleşmesine rağmen, son 30 gün içinde önemli bir zincir içi pozisyon oluşturma gerçeklememiştir. Şu anda token fiyatı nispeten düşük bir aralıkta seyretmektedir.

Kaynak: https://twitter.com/LD_Capital/status/1704767223804379329?t=dsITtELEP8-3xBAdKgKrGw&s=19

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Sui

Rapor: Sui Network’ün Son Dönemdeki Büyüme Artışı

Kripto Piyasasında Merkezileşme Riski