in ,

Aave (GHO) Nedir? Nasıl Alınır?

Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Aave, yeni stablecoin’i olan GHO’yu geçtiğimiz aylarda tanıttı. Peki GHO nedir, nasıl alınır birlikte inceleyelim. 

Aave topluluğu, 31 Temmuz 2022’de GHO stablecoin’i başlatmak için oy kullanmıştı. Yüzde 99’luk bir oyla GHO stablecoin’in yolunu açan Aave, geçtiğimiz ay Ethereum’un Goerli test ağı üzerinde projeyi başlattığını duyurdu. 

Şu anda Ethereum Goerli test ağı üzerinde kullanıcıların deneyimine açık olan GHO stablecoin’in mainnet üzerinde ne zaman çalışacağı henüz net değil. Aave DAO, ilerleyen günlerde GHO’nun resmi lansmanı için oy kullanacak. 

ABD dolarına sabitlenen bir stablecoin olan GHO, aşırı teminatlandırılmış bir varlık olduğu için MakerDAO’nun DAI stablecoin’ine benzer olacak. 

GHO Nasıl Çalışır? 

GHO’yu elde etmek için, kullanıcıların yatırılan teminatlarına karşı stablecoin basmaları gerekecek. Ancak desteklenen teminatlı varlıkların listesi ve teminat oranı henüz detaylı olarak açıklanmadı. Bu sistemde, borçlular ödünç aldıkları miktardan daha fazla teminat vermek zorunda ve bu durum, borçlunun krediyi geri ödeyememesi durumunda borç veren için bir teminat görevi görür. Bu, Aave’ye para yatıranlar tarafından sağlanan çeşitlendirilmiş bir dizi kripto para birimi tarafından aşırı teminatlandırılmış desteği korurken, stablecoin basmak için sermaye açısından verimli bir yol yaratıyor. 

Kısacası GHO, Ethereum ana ağından dağıtılan merkeziyetsiz bir stablecoin olacak. Kullanıcılar GHO basmak için belirli oranda teminat sağlayacak ve bastıkları GHO’yu geri iade ettiklerinde teminatlarını alacaklar. GHO ise protokol tarafından yakılacak. 

Sonuç olarak GHO, merkeziyetsiz olacak, birden fazla varlık türüyle teminatlandırılabilecek, GHO karşılığında yatırılan teminatlardan faiz geliri elde edilebilecek ve Aave topluluğu tarafından yönetilecek.

GHO, henüz mainnet üzerinde listelenmediği için CoinMarketcap veya Coingecko üzerinde herhangi bir veriye sahip değil. Mainnet lansman tarihi açıklandıktan sonra projenin verilerini bu siteler üzerinden kolaylıkla takip edebilirsiniz. 

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Kaspa (KAS) Binance’te Listelenir mi?

Mysten Labs, SUI Ekosistemini Desteklemek için Alibaba Cloud ile Ortaklık Kurdu!