in

A16z’nin 2022 Kripto Durum Raporu

Özel bir Amerikan risk sermayesi şirketi olan A16z, gelişmeleri kaydetmek adına 2022 durum raporunu açıkladı. Bu rapor kripto endüstrisindeki eğilimlere ilişkin yıllık bir genel bakışın ilkidir. 2022 yılındaki kripto para biriminin durumuna yönelik yapılan araştırmalar, yatırım portföyü ve diğer kaynak verilerinden oluşmaktadır. Raporda sürecin gidişatı ele alınmakla birlikte, web3 kullanıcı sayıları gibi datalarda bulunmaktadır. 

Kripto Piyasası Döngüler Halinde Gelişiyor

A16z raporuna göre, piyasa döngüler halinde gelişiyor. Dördüncü ‘fiyat-inovasyon’ döngüsünün ortasında olmakla birlikte, Bitcoin’in yaratılmasıyla başlayan süreç, dijital dünyadaki döngüler için de oldukça kritiktir. Dijital dünyadaki değişimler ile geliştirilmekte olan birçok yeni altyapı projesi bulunmaktadır.

a16z’ye Göre Web3’üb İçerik Üreticileri

Kripto raporu değişen ortamı ele alarak, kripto kitlesini gelecekte nelerin beklediğine yönelik bilgi vermektedir. Bununla birlikte web3 içerik oluşturucularının, web2’ye göre daha iyi olduğu vurgulanmaktadır. Bunun sebebinin kontrol mekanizması ile alakalı olduğu belirtilmekle birlikte, popülarite de dikkate alınmıştır. İstatistiklere göre 2021’den bugüne, kullanıcı kitlesi her yıl %4 artmıştır. 

Buna ek olarak Ethereum ve Steemit gibi platformlarda zaman zaman problemler yaşansa da, Trezor Cüzdan ve MetaMask gibi uzantılar ile sorunlardan kaçış mümkündür. Merkezileşen kripto dünyası ile olgunlaşan sistemden dolayı, kullanıcılar daha iyi deneyimleri ve daha sezgisel arayüzler talep etmektedir.

Kriptonun Çok Yönlülüğü

Finansal inovasyondan çok daha fazlasını içinde barındıran kripto dünyası, sosyal, kültürel ve teknolojik bir inovasyondur. Yaşanılan bazı gelişmeler kriptoyu şekillendirmiştir. Buna örnek olarak, Ethereum’un blokzincir ağı için satın almalara izin veren ilk madeni para teklifi yapması verilebilir. Bununla birlikte 2017’de Bitcoin zamanın en yüksek seviyelerine ulaşmışken, 2018’deki saldırılar sebebiyle büyük bir çöküş yaşandı. Aslında bunların yaşanması kripto para birimlerine daha fazla düzenleme ve blokzincire teknik iyileştirmelerin yapılmasını sağladı. 

Şimdi ise düşüşün ardından yenilik dalgaları göze çarpmakta. Bununla birlikte Ethereum ve EOS gibi projelerden gelen faaliyetlerde de büyük bir artış gözükmekte. DappRadar istatistiklerine göre, her gün 2 milyondan fazla kullanıcı kaydoluyor ve bununla birlikte oluşturulan dApp’lerin sayısı hızla artıyor.

Özetle; A16z’ye göre kripto günlük yaşantımızı etkiliyor. Tedarik zinciri süreçlerini iyileştirmek, verilerini korumak ve kimlik hırsızlığını önlemek için firmaların blokzincire dahil olduğunu görüyoruz. En güzel yanı ise sadece büyük şirketler değil, şahıslarda bu sürecin bir parçası olabiliyor. Genel olarak bakıldığında ise, devrim sürecinin tam olarak içindeyiz.

Kaynak: cryptopolitan

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

kripto

Rusya, Kripto ile Ödemeyi Yasallaştırabilir

Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey: Bitcoin İnternetin Tek Parası!