içinde , ,

A16z, Ücretsiz NFT Lisans Çerçevesini Tanıttı

NFT’lerin mülkiyetinin tanınması ile telif hakkı gibi birçok güvenlik açığı kritik bir konu haline geldi. Risk sermayesi şirketi olan A16z, içerik oluşturanlara ücretsiz lisans sağlayarak bu problemi ele aldı. 

Firmanın genel danışmanı ve ortağı 31 Ağustos’ta konu ile ilgili bir blog paylaştı. Şirket yazıda, kullanıcılara tamamen ücretsiz bir NFT lisans çerçevesi sağlayacağını açıkladı. Sistemde, sanat eserlerinin sahipliğini kontrol etmek adına, eserlerin altı tür avukat onaylı lisansı olacak. Böylelikle firma, dijital sanat eseri sektörünün ekonomik potansiyelini ortaya çıkarmak için hamle yapmış oldu.

Firma NFT yaratıcılarının dijital çalışmalarını kontrol edebilmesi adına, “Can’t Be Evil” başlıklı lisans setini tanıttı. Lisansların dahil edilmesi de kullanıcıların haklarını korumaya ve devretme yeteneğine katkı sağlamıştır. Blog yazısında, “Can’t Be Evil” lisansları, alıcının sanat eseriyle ilgili haklarını açıkça belirtir. Bu haklardan biri ticari hakları içerip içermediklerine yönelik bilgi sağlar. Bir diğer hak, alıcının satın aldığı sanat eserini değiştirmesine, uyarlamasına izin verip vermediği ile ilgilidir.

Yapılan işlemler, lisanslama altyapısındaki yasal gereksinimleri kapsar. Böylelikle firma, lisansları tasarlamadan önce avukatlarla çalışır. Bu durum da içerik oluşturucular için geri alınmayan ve uygulanabilir bir temel hak sağladı.

Böylelikle şirket NFT sektörünün yaratıcılarına, çalışabilecekleri IP çerçevesi hakkında net bir anlayışa sahip olduğunu vurgulamış oldu. Şirket amacını, ekonomiye kar sağlama potansiyelini kullanmak için NFT yaratıcılarını ve topluluğunu desteklemek olarak belirledi.

Blog’da şunlar kayda geçti:

Lisansları kolay ve ücretsiz hale getirmek oldukça önemli. Çünkü yüksek kaliteli lisanslara erişimi demokratikleştirmeyi ve Web3 endüstrisinde standardizasyonu teşvik etmeyi umuyoruz. Daha fazla benimseme; içerik oluşturucular, sahipler ve bir bütün olarak NFT ekosistemi için büyük avantajlar sağlayabilir.

Ekip, sistemdeki gelişmelerin ve yeniliklerin lisanslama ihtiyaçlarını değiştireceğini ve bazı projeler için uygun olmayabileceğini vurguladı. Ek olarak bu hareketi, lisanslama ekosistemine bir kez başlamanın ilk adımı olarak tanımladı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Cardano Yükselişe Geçti! ADA Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

NFT Piyasasını Derinden Etkilemesi Beklenen CC0 Nedir?