içinde

500 Milyon Dolarlık Bitcoin Long Pozisyon Liq Oldu

Çok sayıda merkezi borsadaki mevcut 24 saatlik likidasyon hacmi, Bitcoin daha da düşmeye devam ettiğinden beri şimdiden 640 milyon dolara ulaştı. Bitcoin’in fiyatı son 24 saatte %8’den fazla düştü.

Kriptopara piyasasındaki küresel düzeltme, daha fazla trader’ın kâr elde etmeye ve piyasadan çıkmaya karar vermesiyle devam ediyor. Bu da pozisyonlarını açık bırakmaya karar verenler için çeşitli borsalarda büyük likidasyon hacmine yol açıyor.

Daha önce Bitcoin 15 Kasım’da başlayan %8’lik bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Çok sayıda kaldıraçlı pozisyon nedeniyle piyasada yaklaşık 24 saat içinde yaklaşık 500 milyon dolar değerinde likidasyon ile karşı karşıya kaldı.

Aynı büyük likidasyon hacmi, önceki rallinin hala çok sayıda aşırı kaldıraçlı pozisyon tarafından alevlendiğini gösteriyor. Yüksek kaldıraç, yatırımcıların borsalardan ödünç alınan fonları kullanarak piyasadaki konumlarından daha fazla sonuç almalarını sağlar.

Bitcoin
Kaynak: TradingView

Yüksek kaldıraçlı bir pozisyon genellikle yüksek volatilite, düşük likidite ve salınım benzeri bir yapı gibi kendine has özelliklere sahiptir. Daha önce piyasa katılımcıları, Bitcoin’in yerel ATH’sine ulaştığı ve ardından neredeyse %50 oranında geri çekildiği Mayıs ayında kaldıraçlı pozisyonların yüksek hacmini görebiliyordu.

Son birkaç ayda daha fazla borsa, mevcut kaldıracı sınırlayarak güvenli ticaret uygulamalarını izlemeye başladı. 2017’de endüstri standardı haline gelen “x100” kaldıraç seçeneklerini seçme yeteneği hariç tutularak, geleneksel aracı kurumlarda uygulanan oranlara yakın hale geldi.

Merkez bankası regülatörleri ve komisyon üyeleri, aşırı kaldıraçlı piyasalar nedeniyle trader’ların maruz kaldığı piyasa manipülasyonları nedeniyle kriptopara ticaretini sık sık eleştirdi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Bitcoin’de İzlenebilecek Olası Senaryolar

Kriptopara

Avalanche (AVAX), Decentraland (MANA) ve MOBOX (MBOX) Teknik Analizi | 19 Kasım 2021