in

44 Ülke, Bitcoin İçin El Salvador’da Bir Araya Geliyor!

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, 44 ülkeyle Bitcoin kabulünü tartışmaya hazırlanıyor! 

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 15 Mayıs Pazar günü yaptığı açıklamada; El Salvador’un Bitcoin’i tartışmak için bu hafta 44 ülkeden gelecek delegelere ev sahipliği yapacağını söyledi.

Nayib Bukele, 16 Mayıs Pazartesi günü resmi Twitter hesabında 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesinden oluşan 44 ülkeden gelecek delegelerin finansal konular, ekonomik durum ve ülkenin Bitcoin’i resmi olarak kabul etmesi hakkında konuşmak için El Salvador’da bir araya geleceğini söyledi.

Yarın (17 Mayıs Salı), 44 ülkeden 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesi finansal konular, dijital ekonomi, bankasız bankacılık, Bitcoin’in kabulü ve ülkemizdeki faydalarını görüşmek üzere El Salvador’da bir araya gelecek.

Geçen Eylül ayında Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, satın aldığı Bitcoin haberleriyle öne çıkıyor. El Salvador, 16 Mayıs 2022 itibariyle 2.000’den fazla Bitcoin’e sahip durumda. El Salvador’da bir araya gelecek merkez bankaları ve yetkilileri; Nijerya, Mısır, Nepal, Pakistan, Bangladeş, Kenya, Uganda, Ruanda, Paraguay, Angola, Gine ve Madagaskar dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdendir. Katılımcı listesine bakıldığında toplantıya katılacak delegelerin Güney Amerika, Afrika ve Güney Asya ülkelerinin bir karışımından olduğu görülüyor.

El Salvador, Diğer Ülkeler İçin Bir Örnek mi Oluşturuyor?

El Salvador; Pakistan, Bangladeş, Paraguay, Haiti, Madagaskar ve Maldivler dahil olmak üzere birçok ülkeden delegelere ev sahipliği yapacak.

Görüşmeye katılan ülkeler arasında ortak bir nokta da çoğunun gelişmekte olan veya sınır ülkelerinden olması. Bu da nispeten küçük bir ekonomik profile işaret ediyor. Bu tür ülkeler, genellikle kriptonun benimsenmesinde sorumluluk üstlenmiştir.

El Salvador, Bitcoin City

Bitcoin, ABD’li trader’lar için iyi bir enflasyon koruyucu olmasa da çok daha yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya olan ve gelişmekte olan piyasalar, BTC’nin daha fazla değer sunduğunu görebilir.

El Salvador, 2022’ye kadar devam eden, ülkedeki ekonomik zayıflık döneminde de Bitcoin’i benimsemişti. Orta Afrika Cumhuriyeti de yakın zamanda Bitcoin’i benzer bir kavramla yasal olarak kabul etti.

Bitcoin’in Çökmesi Benimsemeyi Zorlaştırabilir

Benimseme, genel olarak kripto için olumlu olsa da El Salvador’un konferansı son zamanlarda görülen en kötü kripto çöküşlerinden birinin ortasına denk geliyor. Bitcoin, rekor seviyesinden %50’den fazla düşerken, toplam piyasa değeri geçen hafta 500 milyar doların üzerinde düştü.

Toplantıya Katılacak Merkez Bankaları ve Kuruluşlar

 1. Sao Tome ve Prensliği Merkez Bankası
 2. Paraguay Merkez Bankası
 3. Angola Ulusal Bankası
 4. Gana Merkez Bankası
 5. Namibia Merkez Bankası
 6. Uganda Merkez Bankası
 7. Gine Cumhuriyeti Merkez Bankası
 8. Madagaskar Merkez Bankası
 9. Haiti Merkez Bankası
 10. Burundi Merkez Bankası
 11. Esvatini Merkez Bankası
 12. Esvatini Maliye Bakanı
 13. Ürdün Merkez Bankası
 14. Gambiya Merkez Bankası
 15. Honduras Ulusal Bankası Komisyonu
 16. Madagaskar Hazine Genel Müdürlüğü, Maliye ve Bütçe Bakanlığı
 17. Maldivler Para Otoritesi
 18. Ruanda Merkez Bankası
 19. Nepal Merkez Bankası
 20. Kenya Düzenleme Otoritesi
 21. Pakistan Devlet Bankası
 22. Kosta Rika Finansal Kuruluşlarının Genel Denetimi
 23. Ekvador Halk ve Dayanışma Ekonomisi Denetimi Otoritesi
 24. El Salvador Merkez Bankası
 25. Mısır Merkez Bankası
 26. Ürdün Merkez Bankası
 27. Nijerya Merkez Bankası
 28. Senegal Ekonomi ve Mali Planlama Bakanlığı
 29. Dominik Cumhuriyeti Bankalar Denetimi
 30. Moritanya Merkez Bankası
 31. Kongo Merkez Bankası
 32. Ermenistan Merkez Bankası
 33. Ve son olarak Bangladeş Merkez Bankası

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Vasil Hard Fork’u Ne Zaman? Cardano Kurucusundan Yeni Açıklama

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) Güncel Fiyat Analizleri