in ,

30 Günlük İşlem Sayısına Göre İlk 10 Layer-2 Projesi

Bu yazımızda, L2Beat’e göre son 30 gündeki işlem sayısına göre ilk 10 Layer-2 projesini kaleme alacağız. 

Arbitrum One

Arbitrum, Ethereum akıllı sözleşmelerinin özelliklerini artırmak için tasarlanmış Layer-2 çözümüdür. Hız ve ölçeklenebilirlik özelliklerini ileri taşıyan proje, kullanıcılara ilave gizlilik katmanları sunar. 

Son 30 günde 26.45 milyon dolarlık işlem sayısına sahip olan Arbitrum ağının yerel kripto para biriminin güncel piyasa değeri ise 1 milyar 451 milyon 916 bin dolardır. 

zkSyncEra

zkSync Era, güvenlikten ödün vermeden, Ethereum’un sunabileceği birçok özelliği daha hızlı ve daha uygun bir şekilde kullanıcılara sunmaktadır. 

zkSyncEra, son 30 günde 15.26 milyon dolarlık işlem hacmi sağlamıştır. 

ImmutableX 

ImmutableX (IMX), Ethereum blok zincir ağındaki NFT’ler için Layer-2 protokolü ve ölçeklendirme çözümüdür. 

Kripto

Son 30 günde 8.41 milyon işlem hacmine sahip olan ImmutableX’in yerel kripto varlığının piyasa değeri ise 670 milyon 938 bin dolardır. 

Optimism 

Önde gelen Ethereum Layer-2 ölçeklenebilirlik çözümlerinden biri olan Optimism, Ethereum ana zincirinin güvenliğinden faydalanırken daha yüksek işlem hızları ve ölçeklenebilirlik sunmayı amaçlar. 

Son 30 günde 7.75 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olan Optimism’in yerel kripto varlığının güncel piyasa değeri ise 910 milyon 147 bin dolardır. 

dYdX

dYdX, kullanıcıların ödünç verme, ödünç alma, Marjin ticareti, sürekli sözleşmeli ticaret ve spot ticaret gibi DeFi hizmetlerine erişebildiği bir platformdur.

Son 30 günde 5.72 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olan dYdX’in yerel kripto varlığının güncel piyasa değeri ise 307 milyon 102 bin dolardır. 

StarkNet

StarkNet, Ethereum ağında Layer-2 zinciri olarak çalışan merkeziyetsiz bir zkRollup’tır. Protokolün son 30 gündeki işlem hacmi ise 4.93 milyon dolardır. 

Apex

Merkeziyetsiz Layer-2 protokolü olan Apex, son 30 günde 2.83 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olmuştur. Projenin yerel kripto varlığının güncel piyasa değeri ise 11 milyon 585 bin 603’tür. 

Arbitrum Nova 

Oyun ve sosyal uygulamalara yönelik yeni bir zincir olan Arbitrum Nova, Arbitrum’un AnyTrust teknolojisi kullanılarak oluşturulan ilk zincirdir. 

Arbitrum Nova zinciri üzerinde son bir ayda gerçekleştirilen işlem hacmi ise 2.73 milyon dolardır. 

zkSync Lite

zkSync Lite, zkRollup teknolojisi tarafından desteklenen, Ethereum üzerinde ölçeklenebilir, düşük maliyetli ödemeler için kullanılan bir protokoldür. Protokolün son bir aydaki işlem hacmi ise 1.82 milyon dolar civarındadır. 

Sorare

Sorare, 180’den fazla lisanslı futbol takımının oyuncu kartlarını dijital olarak satın almanıza, sahip olmanıza ve satmanıza olanak tanıyan bir NFT fantezi futbol oyunudur. Projenin son 30 günde gördüğü işlem hacmi ise 959 bin dolar civarındadır. 

Kripto para birimlerinin ve projelerinin piyasa değerlerinin anlık olarak değiştiğini unutmayın. Bu varlıkların yukarıda belirtilen piyasa değerleri, yazının yazıldığı sırada elde edilen verilerden baz alınmıştır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) 25.000 Dolar Seviyesine Geriliyor

Binance’e Açılan Dava İçeriği! Şimdi Neler Bekleniyor?