içinde , , , , , , ,

23 Şubat 2021 Tarihli Fiyat Analizi: BTC, ETH, BNB, DOT, ADA, XRP

Bitcoin (BTC) ve altcoinlerde gün içi düşük seviyelerinden güçlü bir sıçrama görüldü, bu da yatırımcıların düşüş fırsatlarını satın alma fırsatı olarak gördüklerini gösteriyor. Elon Musk’ın 20 Şubat tarihindeki tweet’i, Bitcoin fiyatının “yüksek göründüğünü” ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in bugün Bitcoin’in “oldukça yetersiz” olduğu söylemleri tüm kripto para piyasasını oldukça olumsuz etkiledi.

BTC/USD

Bitcoin (BTC), 19 Şubat tarihinde yükselen kanalın direnç çizgisinin üzerine çıktı, ancak bir türlü ivme kazanamadı. Bu durum, mevcut yükseliş trendinin yorucu olduğunu bizlere gösterdi. Trader’lar bugün agresif bir şekilde kâr rezervasyonu yaptı ve bu da fiyatı 20 günlük üstel hareketli ortalamaya (48.081 dolar) çekti.

Buna rağmen, günlük mum çubuğundaki uzun kuyruktan görüldüğü gibi düşük seviyeler alıcıları çekmeye devam etmekte. BTC fiyatı, kanalın orta noktasının üzerinde kaldığı müddetçe boğalar pariteyi tekrar kanalın üzerine çıkarmayı hedefleyecektir. Eğer bunu yapmayı başarırlarsa, BTC/USD paritesi yükseliş trendine devam edebilir. Yukarı yönde bir sonraki hedef ilk önce 60.974 dolar, ardından 66.000 dolar sevileri mümkün olabilir. Yukarı eğimli hareketli ortalamalar ve pozitif bölgedeki göreceli güç endeksi (RSI), boğaların kontrol altında olduğunu gösteriyor. Bu varsayımın aksine, eğer fiyat kanalın orta noktasının altında kalırsa, ayılar yine 20 günlük EMA desteğini kırmaya çalışacaktır. Bunu yapmayı başarırlarsa parite 50 günlük basit hareketli ortalamaya (39.885 dolar) geri çekilebilir.

ETH/USD

Lider altcoin Ethereum (ETH), 20 Şubat tarihinde yükselen kanalın direnç çizgisinden geri çekildi ve bu da trader’ların fiyatın 2.000 dolar seviyesinden psikolojik açıdan önemli seviyeye ulaştıktan sonra kâr aldığını bizlere gösteriyor.

ETH için satışlar bugün de devam etti ve ETH/USD paritesi, yükselen kanalın destek hattına düştü. Bununla birlikte, olumlu işaret boğaların bugünün şamdanındaki uzun kuyruktan görüldüğü gibi düşüşü alım fırsatına çevirmesi olmuştur. Alıcılar fiyatı 20 günlük EMA’nın (1.753 dolar) üzerine çıkarabilir ve bunu başarabilirlerse, pozitif momentum bozulmadan kalabilir. Bu varsayımın aksine, fiyat 20 günlük EMA’nın altında kalırsa, ayılar BTC’yi kanalın ve 50 günlük SMA’nın (1.465 dolar) altına indirmeye çalışacak. Başarılı olurlarsa, düzeltme 1.200 dolara ve ardından 1.000 dolara kadar derinleşebilir.

BNB/USD

Binance Coin (BNB) geçtiğimiz birkaç gün içinde değişken hareketlere tanıklık etti. 19 Şubat tarihindeki keskin yükselişin ardından, trader’lar 20 Şubat tarihinde agresif bir şekilde kâr rezervasyonu yaptı. Boğalar 21 Şubat tarihindeki yükseliş trendini sürdürmeye çalıştı, ancak yüksek seviyeler yine kâr rezervasyonu oluşturdu.

Boğalar şu anda 233.3485 dolar seviyelerinden %50 Fibonacci geri çekilme seviyesi ile 206.1262 dolardan %61.8 geri çekilme seviyesi arasındaki bölgeyi korumaya çalışıyor. Eğer başarılı olurlarsa, BNB/USD paritesi dalgalı hareketlerine birkaç gün daha devam edebilir. Bu varsayımın aksine, ayılar fiyatı 206.1262 doların altına çekebilirlerse, düşüş 20 günlük EMA’ya (168 dolar) kadar uzayabilir. Bu durum göz önünde bulundurulması gereken önemli bir destek seviyesidir, çünkü bu seviyenin altındaki bir kırılmada bir trend değişikliği ile 118 dolara kadar geri çekilme olasılığını gerçekleşebilir.

DOT/USD

Polkadot (DOT), 19 Şubat tarihinde yükselen kanalın üzerine çıktı ve 20 Şubat tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.2848 dolara kadar yükseldi. Bununla birlikte, günün mum çubuğundaki uzun fitil, daha yüksek seviyelerde kâr rezervasyonu gösterdi.

21 Şubat tarihinde bir iç gün mum çubuğu formasyonu oluşturduktan sonra DOT/USD paritesi, bugün kanala geri döndü. Ancak boğalar düşüşleri alım fırsatına çevirdi ve fiyatı tekrar kanalın üzerine çıkardı. Alıcılar şimdi fiyatı 42.2848 doların üzerine çıkarmaya ve yükseliş trendini sürdürmeye çalışacak. Bu varsayımın aksine, ayılar DOT’u tekrar kanala batırmaya çalışacaklar. Eğer başarılı olurlarsa, parite 20 günlük EMA’ya (28.89 dolar) düşebilir.

ADA/USD

Cardano (ADA) 20 Şubat tarihinde 0.9817712 dolar genel direncinin üzerine çıktı ve 1.1980811 dolara kadar ulaştı. Bununla birlikte, günlük mum çubuğundaki uzun fitil daha yüksek seviyelerde kâr rezervasyonu gösterdi.

Satış bugün oldukça yoğunlaştı ve bunun sonucunda ADA/USD paritesini 20 günlük EMA’ya (0.834 dolar) geriledi. Bununla birlikte, bugünün mum çubuğundaki uzun kuyruk, daha düşük seviyelerde agresif alımları bizlere gösteriyor. Fiyat 1 doların üzerinde kalırsa, boğalar yukarı hareketi devam ettirmeye çalışacaktır. 1.1980811 dolarlık bir kırılma, rallinin kapılarını 1.25 dolara ve ardından 1.50 dolara kadar açabilir. Bu varsayımın aksine, fiyat 0.9817712 doların altına düşerse, parite tekrar 20 günlük EMA’ya düşebilir. Bu, dikkat edilmesi gereken önemli bir destek seviyesidir, çünkü eğer kırılırsa düzeltme 0,6879684 dolara kadar derinleşebilir.

XRP/USD

Ripple (XRP), 0.50 ila 0.65 dolar aralığında işlem görmeye devam ediyor. XRP fiyatı bugün trendi yakaladı ve diğer büyük kripto para birimlerinin çoğu keskin satışlara tanık olurken onların aksine yükseliş kaydetti.

XRP fiyatı bugün 0.6515 dolara kadar yükseldi, ancak boğalar daha yüksek seviyeleri sürdüremedi. Bu, ayıların henüz havlu atmadıklarını bizlere gösteriyor. Bununla birlikte, yükselen 20 günlük EMA (0.50 dolar) ve pozitif bölgedeki RSI, en az direnç yolunun yukarı yönde olduğunu bizlere gösteriyor. Boğalar fiyatı 0.65 doların üzerine çıkarabilir ve bunu sürdürebilirse, ralli 0.78608 dolar seviyelerine kadar uzayabilir. Bu varsayımın aksine, XRP fiyatı mevcut seviyelerden düşerse ve 0.50 dolar desteğinin altına geri çekilme yapabilir. Böyle bir durumda XRP/USD çifti 0.3855 dolara kadar geri çekilme yaşaması muhtemel olabilir.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

DeFi

DeFi Ve NFT Dünyasından Yeni Gelişmeler

Ripple

Ripple (XRP) İyileşme İçin Önemli Adımlar Atıyor