in

2027’de Kripto Para Piyasası için Olası 5 Senaryo

Kripto para piyasası için uzun vadeli tahminler yapmak herkesin bildiği gibi zordur. Ancak bunlar iyi düşünce deneyleridir. Bir yıl temel değişiklikler için çok kısa bir süre olabilir ancak her şeyin değişmesi için beş yıl yeterli.

İşte önümüzdeki beş yıl içinde kripto para piyasasında olabilecek en beklenmedik ve olası olaylar.

1. Metaverse Yükselmeyecek

Kripto para sektörü için metaverse çok yeni bir konudur. Ancak çoğu insan gerçekte ne içerdiğine dair en ufak bir fikre bile sahip değildir. Metaverse, sürekli olarak var olan, gerçek zamanlı olarak çalışan, herhangi bir sayıda kullanıcıyı barındıran, kendi ekonomisine sahip, katılımcıların kendileri tarafından oluşturulan ve benzeri görülmemiş bir birlikte çalışabilirlik ile karakterize edilen bütünsel bir sanal dünyadır. Oyunlar, video konferans uygulamaları, sürücü ehliyeti vermeye yönelik hizmetler vb. her şey dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar metaverse üzerine entegre edilebilir.

Metapotamians

Bu tanım, metaverse’ün yeni bir fenomen olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Yukarıda belirtilen özelliklerin çoğunu içeren oyunlar ve sosyal ağlar bir süredir piyasada. Elbette, birlikte çalışabilirlik ciddi şekilde ele alınması gereken bir sorundur. Belirli bir platforma bağlı kalmadan dijital varlıkları oyunlar veya dijital bir kimlik arasında kolayca aktarabilmek çok kullanışlı bir özellik olurdu.

Ancak metaverse hiçbir zaman her ihtiyacı karşılayamaz. Metaverse’e bazı hizmetleri dahil etmek için hiçbir neden yoktur. Bazı hizmetler, operatörlerinin üzerlerindeki kontrolden vazgeçme konusundaki isteksizlikleri nedeniyle izole kalacaktır.

Bir de dikkate alınması gereken teknik yönü var. 1980’lerin ve 90’ların cyberpunk kültürü, metaverse’ün tamamen uydurma anlamına geldiğini varsayıyordu. Fakat artık yalnızca sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılmasıyla mümkün olarak algılanıyor. VR donanımı her yıl daha iyi hale geliyor. Fakat VR, hardcore oyuncular arasında bile niş bir fenomen olmaya devam ediyor. Sıradan insanların büyük çoğunluğu, akrabalarını aramak veya bir borsada kripto satmak için asla bu tür gözlükleri takmazlar.

Gerçek bir etki, akıllı kontakt lensler veya Neuralink gibi teknolojik bir atılım gerektirir. Bu teknolojilerin bundan beş yıl sonra yaygın olarak kullanılması pek olası değildir.

2. Cüzdanlar “Süper Uygulamalar” Olacak

Aktif bir DeFi kullanıcısı bu günlerde düzinelerce protokolle uğraşmak zorunda kalıyor. Cüzdanlar, arayüzler, borsalar, köprüler, kredi protokolleri gibi yüzlercesi var ve her gün büyüyorlar. Böyle bir dizi teknolojiyle yaşamak zorunda kalmak ileri düzey kullanıcılar için bile elverişsizdir.

Kripto para

Sıradan kullanıcı için sınırlı sayıda evrensel uygulama aracılığıyla maksimum sayıda hizmete erişilebildiği zaman idealdir. En uygun seçim, cüzdanlarına entegre oldukları zamandır. Depolama, swap, diğer ağlara aktarma, stake etme, gerekli tüm işlemler tek bir arayüz kullanılarak gerçekleştirilebiliyorsa bu tür hizmetlere erişmek için düzinelerce farklı siteyi ziyaret etmeye ne gerek var?

Kullanıcılar hangi borsayı veya köprüyü kullandıklarıyla ilgilenmezler. Sadece güvenlik, hız ve düşük ücretlerle ilgileniyorlar. Önemli sayıda DeFi protokolü, sonunda popüler cüzdanlara ve arayüzlere hitap eden arka uçlara dönüşecek.

3. Bitcoin, ABD Doları veya Euro ile Eşit Para Birimi Olacak

Paranın üç ana rolü vardır; Bir ödeme aracı, bir değer deposu ve bir hesap birimi olarak hareket etmek. Başta stablecoin’ler olmak üzere birçok kripto para, ödeme aracı olarak kullanılıyor. Bitcoin ve Ethereum kripto para birimleri arasında değer deposu olarak kullanılır. Ancak ABD doları dünyadaki ana hesap birimi olmaya devam ediyor. Bitcoin dahil her şey dolar cinsinden değerlenir.

Bitcoin için gerçek zafer, kripto para birimleri bir hesap birimi rolünü üstlendiğinde gerçekleşecek. Bitcoin şu anda gelişim aşamasında ve bu rol için ana aday olarak yer alıyor. Böyle bir zafer, büyük bir zihinsel değişim anlamına gelecektir.

Bunu mümkün kılmak için önümüzdeki beş yıl içinde ne olması gerekiyor?

ABD doları ve Euro’ya duyulan güvende keskin bir düşüş, kripto para birimlerinin temel bir hesap birimi rolünü üstlenmesi için bir ön koşuldur. Batılı yetkililer, fiat para olarak trilyonlarca dolar basarak, anormal derecede yüksek enflasyona izin vererek, yüz milyarlarca egemen ülkenin rezervini dondurarak vb. söz konusu güveni baltalamak için zaten çok şey yaptı. Bu sadece başlangıç ​​olabilir.

Kripto para

Gerçek enflasyon öngörülenden çok daha kötü olursa ne olur? Ya ekonomik kriz uzarsa? Ya yeni bir salgın patlak verirse? Ukrayna’daki çatışma komşu ülkelere sıçrarsa ne olur? Bunların hepsi uygulanabilir senaryolardır. Bazıları tabii ki aşırı. Ama mümkün.

4. Top 50 Kripto Para Biriminin En Az Yarısı Yer Almayacak

En iyi kripto para birimleri listesinin kökten değişme olasılığı yüksek. Şu anda çok güvenilen projeler, top 50’deki yerini kaybetmenin dışında tamamen ortadan kalkabilecek.

5. Kripto Piyasası Coğrafi Hatlar Boyunca Parçalanacak

Kripto para birimleri varsayılan olarak küreseldir. Ancak bireysel devletlerin etkisine karşı savunmasız değildirler. Devletin her zaman bir avantajı ve ekstra bir hilesi vardır. Bir dizi bölge (ABD, Avrupa Birliği, Çin, Hindistan, Rusya, vb.) kripto para birimlerine katı düzenlemeler getirdi veya getirmekle tehdit ediyor.

Kripto para

Uluslararası rekabet faktörü, iç devlet motivasyonlarının üzerine bindirilmiştir. Rusya ağır yaptırımlara maruz kaldığında bazı kripto projeleri, Rus kullanıcılarının hizmetlerine erişimini kısıtlamaya ve hatta fonlarını bloke etmeye başladı. Bu senaryo gelecekte Çin açısından yeniden ortaya çıkabilir.

Kripto pazarının bazı bölümlerinin diğerlerine kapanırken bazı ülkelerin lehine çalışacağı bir geleceği hayal etmek zor değil. Zaten böyle bir gelecekte yaşıyoruz, en azından bir dereceye kadar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Metamask

MetaMask’a AVAX Ağı Eklemek

ApeCoin Nasıl Stake Edilir?