in

2025’e Kadar Teknolojinin Dünyayı Değiştirebileceği 17 Farklı Alan

Teknoloji son 20 yılda gösterdiği gelişmeyi geçtiğimiz 100 yıl boyunca göstermemiştir. Bu demek oluyor ki teknoloji devrimi her geçen gün hız kazanıyor, ortaya çıkan yeni teknolojiler de dünyayı değiştirebilecek birçok farklı alanda öne çıkıyor. Bu yazımızda sizlere teknolojinin önümüzdeki 3.5 yılda dünyayı değiştirebileceği 17 farklı alandan bahsedeceğiz.

1) Yapay Zeka ile Optimize Edilmiş Üretim

Kağıt ve kalem takibi, şans, önemli küresel seyahat ve şeffaf olmayan tedarik zincirleri günümüzün statükosunun bir parçasıdır ve büyük miktarda enerji, malzeme ve zaman israfına neden olmaktadır. COVID-19 nedeniyle uluslararası ve bölgesel seyahatlerin uzun vadeli olarak durdurulmasıyla kısmen hızlanan ürünler tasarlayan ve üreten şirketler, üretim hatlarından ürün ve süreç verilerini toplamak, akıllıca dönüştürmek ve bağlamsal olarak sunmak için bulut tabanlı teknolojileri hızla benimseyecek. 2025 yılına kadar, her yerde bulunan bu veri akışı ve onu işleyen akıllı algoritmalar, üretim hatlarının sürekli olarak daha yüksek çıktı ve ürün kalitesi seviyelerine doğru optimize edilmesini sağlayacak ve üretimdeki toplam israfı %50’ye kadar azaltacaktır. Sonuç olarak, daha kaliteli, daha hızlı üretilen, daha düşük maliyetle, cebimize ve çevreye zarar vermeyen ürünlerin keyfini çıkaracağız.

Anna-Katrina Shedletsky, CEO and Founder of Instrumental

2) Geniş Kapsamlı Enerji Dönüşümü

2025’te karbon ayak izleri, günümüzde alkollü araç kullanma gibi sosyal olarak kabul edilemez olarak görülecektir. COVID-19 salgını, halkın dikkatini yaşam tarzımıza, sağlığımıza ve geleceğimize yönelik tehditlerle başa çıkmak için harekete geçme ihtiyacına odaklamış olacak. Kamunun dikkati, karbon ayak izlerinin dünya çapında bir inceleme konusu haline gelmesiyle birlikte hükümet politikasını ve davranış değişikliklerini yönlendirecektir. Bireyler, şirketler ve ülkeler net sıfıra ulaşmak için en hızlı ve en uygun maliyetli yolları, yani karbon ayak izlerinin ortadan kaldırılmasını arayacaklar. Sürdürülebilir, net sıfır geleceğin yaratılması, dünyanın karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltan geniş kapsamlı bir enerji dönüşümü ve karbondioksiti yakalayan, kullanan ve ortadan kaldıran devasa bir karbon yönetimi endüstrisinin ortaya çıkmasıyla inşa edilecek. Dünyanın emisyonlarını hem azaltmayı hem de ortadan kaldırmayı amaçlayan çeşitli yeni teknolojiler göreceğiz.

Steve Oldham, CEO of Carbon Engineering

3) Bilgisayarda Yeni Bir Çağ

2025 yılına kadar kuantum hesaplama, emekleme dönemini aşmış olacak ve birinci nesil ticari cihazlar gerçek dünya sorunlarının üstesinden gelebilecek. Bu yeni tür bilgisayarın önemli bir uygulaması, ilaç geliştirmede yeni yollar açan güçlü bir araç olan karmaşık kimyasal reaksiyonların simülasyonu olacaktır. Kuantum kimyası hesaplamaları ayrıca, örneğin emisyonları azaltan ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olan otomotiv endüstrisi için daha iyi katalizörler gibi istenen özelliklere sahip yeni malzemelerin tasarımına da yardımcı olacaktır. Şu anda, ilaçların ve performans malzemelerinin geliştirilmesi büyük ölçüde deneme yanılma yöntemine dayanmaktadır. Bu da bunun tekrarlayan, zaman alan ve çok pahalı bir süreç olduğu anlamına gelir. Kuantum bilgisayarlar yakında bu durumu değiştirebilir. Ürün geliştirme döngülerini önemli ölçüde kısaltacak ve Ar-Ge maliyetlerini azaltacaktır.

Thomas Monz, Co-Founder and CEO of Alpine Quantum Technologies

4) Diyet ve Sağlık

2025 yılına kadar sağlık sistemleri, bitki açısından zengin, besin açısından yoğun diyetlerin sağlık yararlarının ardındaki gelişen bilime dayalı olarak daha koruyucu yaklaşımları benimseyecektir. Bu eğilim, belirli diyet bitki besinlerinin belirli insan sağlığı ve fonksiyonel sonuçlardaki rolü hakkındaki bilgimizi katlanarak artıran yapay zeka destekli ve sistem biyolojisi tabanlı teknoloji ile mümkün olacaktır. 2020 pandemisinden sonra tüketiciler, altta yatan sağlıklarının öneminin daha fazla farkında olacak ve doğal savunmalarını desteklemeye yardımcı olmak için giderek daha sağlıklı yiyecekler talep edecekler. Çok daha derin bir beslenme anlayışıyla donanmış olan küresel gıda endüstrisi, optimal sağlık sonuçlarını desteklemek için daha geniş bir ürün yelpazesi sunarak yanıt verebilir. Sağlık sektörü, daha dayanıklı yaşamlar için dünyanın bitki zekasını teşvik ederek ve sürdürülemez maliyetleri azaltmak için insanları kendilerine bakmaya teşvik ederek yanıt verebilir.

Jim Flatt, Co-Founder and CEO of Brightseed

5) 5G Küresel Ekonomiyi Geliştirecek ve Hayat Kurtaracak

Bir gecede, Amazon ve Instacart gibi sağlayıcılardan “günlük” ürünlere ihtiyaç duymasıyla teslimat hizmetlerinde keskin bir artış yaşasak da bu durum sınırlı kaldı. Fakat doğrudan otonom botlara bağlanan 5G ağları ile, mallar saatler içinde güvenli bir şekilde teslim edilecek.

5G ağları, ağ güvenilirliği eksikliğini giderecek ve hatta telesağlık, telecerrahi ve ER hizmetleri gibi daha yüksek kapasiteli hizmetleri sağlayacaktır. İşletmeler, akıllı fabrikalar, gerçek zamanlı izleme ve içerik açısından yoğun, gerçek zamanlı uç bilgi işlem hizmetleri dahil olmak üzere ekonomiyi artıran faaliyetlerle yüksek mobilite maliyetini dengeleyebilir.

5G’nin piyasaya sürülmesi, hizmet olarak mobilite ekonomisiyle birlikte kendi kendini süren botlar gibi hayal ettiğimiz pazarları bizlere sunacaktır.

Maha Achour, Founder and CEO of Metawave

6) Kanser Yönetiminde Yeni Bir Normal

Teknoloji verileri yönlendirir, veriler bilgiyi katalize eder ve bilgi yetkilendirmeyi sağlar. Yarının dünyasında kanser, herhangi bir kronik sağlık durumu gibi yönetilecektir. Neyle karşı karşıya olabileceğimizi tam olarak tanımlayabileceğiz ve bunun üstesinden çok daha kolay gelebileceğiz.

Başka bir deyişle, kanseri nasıl yönetebileceğimiz konusunda yeni bir normal ortaya çıkacak. Daha iyi genom dizileme teknolojisi veya sıvı biyopside olduğu gibi, daha yüksek test kolaylığı, daha yüksek doğruluk ve ideal olarak uygun bir maliyetle vaat eden gelişmiş teşhis inovasyonu ile daha erken ve proaktif tarama göreceğiz. Yaygın kanser türlerinde erken teşhis ve müdahale sadece hayat kurtarmakla kalmayacak, geç keşfin mali ve duygusal yükünü de azaltacaktır.

Ayrıca, teknoloji tarafından yönlendirilen tedavide bir devrim göreceğiz. Daha az yan etki getiren gen düzenleme ve immünoterapi, daha fazla ilerleme kaydetmiş olacaktır. Erken tarama ve tedavideki ilerlemelerin el ele gitmesiyle kanser artık insanlar arasında böyle bir korku uyandıran lanetli ‘C’ kelimesi olmayacak.

Sizhen Wang, CEO of Genetron Health

7) Robotik Perakende

Tarihsel olarak, robotik birçok endüstriyi değiştirirken, market perakendeciliği gibi birkaç seçkin sektör ise büyük ölçüde dokunulmadan kaldı. ‘Microfulfillment’ adı verilen yeni bir robotik uygulamasının kullanılmasıyla, bakkal perakendeciliği artık eskisi gibi görünmeyecek. ‘Hiper yerel’ düzeyde (tedarik zincirindeki geleneksel yukarı akış uygulamasının aksine) aşağı yönde robotik kullanımı, bu 100 yıllık, 5 trilyon dolarlık endüstriyi bozacak ve tüm paydaşları önemli bir değişim yaşayacak. Perakendeciler, üretkenlik açısından daha yüksek bir büyüklük mertebesinde çalışacak ve bu da çevrimiçi bakkal işinde olumlu ve cazip getirilerle sonuçlanacak (şu anda duyulmamış). Bu teknoloji aynı zamanda gıdaya daha geniş erişimin ve tüketicilere daha iyi bir müşteri deneyiminin kilidini açacaktır.

Jose Aguerrevere, Co-Founder, Chairman and CEO of Takeoff Technologies

8) Fiziksel ve Sanal Alanların Etkileşimi

Mevcut pandeminin bize gösterdiği en önemli şeylerden biri, teknolojinin iletişimi sürdürmek ve kolaylaştırmak için ne kadar önemli olduğudur. Sadece iş amaçlı değil, aynı zamanda gerçek duygusal bağlantılar kurmak için de bu teknolojiyi kullanmaktayız. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, insanları insan düzeyinde birbirine bağlamak ve fiziksel olarak ayrı olsalar bile birbirlerine daha da yakınlaştırmak için oluşturulan yapay zeka teknolojisi ile bu ilerlemenin hızlandığını görmeyi bekleyebiliriz. Fiziksel alan ve sanal arasındaki çizgi sonsuza kadar bulanık olacaktır. SXSW’den Glastonbury Festivaline kadar küresel etkinlikler için basit canlı akışın ötesinde tam deneyimlere tamamen dijitalleştirilmiş alternatifler sağlamak için yetenekler görmeye başlayacağız. Ancak, sadece bu hizmetleri sağlamak yeterli değil ve tüketiciler arasındaki güveni de yaratmak için veri gizliliğine öncelik verilmesi gerekecek. COVID-19 pandemisinin başlangıcında, haberlerde video konferans şirketlerinin güvenliğiyle ilgili endişeler hakkında çok şey gördük. Bu endişeler hiçbir yere gitmiyor ve dijital bağlantı arttıkça markalar, kullanıcılara verileri üzerinde tam şeffaflık ve kontrolden daha azını vermeyi göze alamaz.

Tugce Bulut, CEO of Streetbees

9) Sağlık Hizmetlerinin Merkezine Kurumları Değil Bireyleri Koymak

2025 yılına kadar kültür, bilgi teknolojisi ve sağlığı ayıran çizgiler bulanıklaşacak. Mühendislik biyolojisi, makine öğrenimi ve paylaşım ekonomisi, sağlık hizmeti sürekliliğini merkezden uzaklaştırmak ve onu kurumlardan bireye taşımak için bir çerçeve oluşturacaktır. Bunu ileriye taşımak, mühendislik biyolojisinin dünyanın her köşesindeki bireylere basit, düşük maliyetli teşhis testleri olarak sunacağı gerçek zamanlı biyolojik verileri gerektiren yapay zeka ve yeni tedarik zinciri dağıtım mekanizmalarındaki gelişmelerdir. Sonuç olarak, bulaşıcı hastalıklar gibi akut durumlarda morbidite, mortalite ve maliyetler düşecektir, çünkü yalnızca en ağır vakalar ek bakıma ihtiyaç duyacaktır. Daha az enfekte insan evlerini terk edecek ve sağlık sistemleri üzerindeki yükü azaltırken hastalık epidemiyolojisini önemli ölçüde değiştirecektir. Pahalı olmayan teşhisler masrafları ve gücü bireye aktarırken, aynı anda bakımın maliyet-verimliliğini arttırdığından, maliyetlerde buna bağlı bir azalma ve bakım kalitesinde bir artış takip edecektir. Sağlık, sosyo-ekonomik durum ve yaşam kalitesi arasındaki ayrılmaz bağlar gevşemeye başlayacak ve sağlığı, sağlık kurumlarına erişimle özdeşleştirerek var olan gerilimler ortadan kalkacaktır. Günlük bakımdan pandemilere kadar, bu yakın teknolojiler, küresel insanlık durumu üzerindeki birçok baskıyı hafifletmek için ekonomik ve sosyal faktörleri değiştirecektir.

Rahul Dhanda, Co-Founder and CEO of Sherlock Biosciences

10) İnşaat Sektörünün Geleceği Çoktan Görülmeye Başlandı

İnşaat, geniş ölçekte kontrol, değişim ve üretim sağlayan senkronize bir üretim süreçleri dizisi haline gelecek. Şehirlerde ve ötesinde gelişmemiz gereken evleri, ofisleri, fabrikaları ve diğer yapıları inşa etmenin daha güvenli, daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir yolu olacak. İnşaat sektöründeki nesnelerin interneti, yapay zeka ve görüntü yakalama yoluyla zengin veri kümeleri oluşturulduğundan, bu vizyon şimdiden hayata geçiyor. Endüstri süreçlerini derinlemesine anlamak için verileri kullanmak, saha profesyonellerinin gerçek zamanlı karar vermede içgüdülerine güvenme yeteneklerini derinden geliştiriyor, güven ve benimseme kazanırken öğrenmeyi ve ilerlemeyi mümkün kılıyor.

Eyleme dönüştürülebilir veriler, daha önce göremediğimiz yerlere ışık tutuyor ve liderlerin projeleri reaktif değil proaktif olarak yönetmelerini sağlıyor. Planlama ve uygulamadaki hassasiyet, inşaat profesyonellerinin çevreyi kontrol etmek yerine çevreyi kontrol etmelerini sağlar ve kontrol edilmesi, otomatikleştirilmesi ve öğretilmesi daha kolay olan tekrarlanabilir süreçler yaratır.

Meirav Oren, CEO and Co-Founder of Versatile

11) Gigaton Ağırlığında CO2 Giderimi, İklim Değişikliğini Tersine Çevirmeye Yardımcı Olacak

Karbondioksitin uzaklaştırılması gibi negatif emisyon teknolojilerinin ölçeğinin büyütülmesi, iklimle ilgili CO2 miktarlarını havadan kaldıracaktır ve küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlamak için bu gerekli olacaktır. İnsanlık, atmosfere daha fazla karbon salmayı durdurmak için mümkün olan her şeyi yapacak olsa da, tarihi CO2’yi havadan kalıcı olarak çıkarmak için de elinden gelen her şeyi yapacaktır. Yaygın olarak erişilebilir hale geldiğinde, CO2 giderim talebi artacak ve maliyetler düşecektir. CO2 giderimi gigaton düzeyine çıkarılacak ve havadan kaçınılmaz emisyonların ortadan kaldırılması bir seçenek haline gelecektir. Nihayetinde küresel ısınmanın tehlikeli seviyelere ulaşmasını önlemeye yardımcı olacak ve insanlığa iklim değişikliğini tersine çevirme potansiyeli verecektir.

Jan Wurzbacher, Co-Founder and co-CEO of Climeworks

12) İlaçlarda Yeni Bir Dönem

Tıp her zaman daha iyi kararlar verebilmek için insan biyolojisi hakkında daha fazla bilgi ve anlayış toplama arayışı içinde olmuştur. Yapay zeka, geçmişte hiçbir zaman tam anlamıyla yararlanılmayan tüm tıbbi ‘büyük verilerden’ benzeri görülmemiş bir düzeyde daha fazla içgörü elde etmemizi sağlayacak yeni bir araçtır. Bu teknoloji, tıp dünyasını ve uygulamalarını büyük ölçüde değiştirecektir.

Brandon Suh, CEO of Lunit

13) Gelir Farkının Azaltılması

Yapay zekadaki gelişmeler servet yaratmayı kitlelerin erişebileceği hale getirecek. Bilgi işçileri olan finansal danışmanlar, servet yönetiminin temel dayanağı olmuştur. Bilgi çalışanları pahalı olduğundan, servet yönetimine erişim, genellikle servetinizi korumak ve büyütmek için zaten zengin olmanız gerektiği anlamına gelir. Sonuç olarak, tarihsel olarak servet yönetimi, ona en çok ihtiyaç duyanların erişemeyeceği bir yerde olmuştur. Yapay zeka öyle bir hızla gelişiyor ki, bu finansal danışmanların kullandığı stratejilere teknoloji aracılığıyla erişilebilir ve dolayısıyla kitleler için de uygun fiyatlı olabilir. ApplePay’i kullanmak için yakın alan iletişiminin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmediği gibi, on milyonlarca insan da paralarının kendileri için çalışmasını sağlamak için modern portföy teorisini bilmek zorunda kalmayacak.

Atish Davda, Co-Founder and CEO of Equityzen

14) Dijital İkizler Tarafından Desteklenen Temiz Enerji Devrimi

Önümüzdeki beş yıl içinde, enerji geçişi tepe noktasına ulaşacak. Böylelikle yeni inşa edilen yenilenebilir enerjinin maliyeti, fosil yakıtların marjinal maliyetinden daha düşük olacaktır. Küresel bir inovasyon ekosistemi, sorunların toplu olarak ele alınabileceği ve inovasyonun yaygınlaştırılmasının hızla ölçeklenmesine olanak tanıyan bir ortam sağlamış olacaktır. Sonuç olarak, açık deniz rüzgar kapasitesinde şaşırtıcı bir artış görmüş olacağız. Bunu, güneş enerjisinin inovasyon eğrisini yansıtmak için Moore yasasına uygun bir hız toplayacak olan dijitalleşmeye sarsılmaz bir bağlılıkla başarmış olacağız. Dijital ikizlerin – fiziksel cihazların sanal kopyalarının – hızlı gelişimi, enerji sektörünün sistem düzeyinde dönüşümünü destekleyecektir. Fizik tabanlı modelleri büyük verilerle birleştiren bilimsel makine öğrenimi, daha yalın tasarımlara, daha düşük işletme maliyetlerine ve nihayetinde herkes için temiz, uygun fiyatlı enerjiye yol açacaktır. Yapısal sağlığı gerçek zamanlı olarak izleme ve bir şeyleri kırılmadan önce düzeltme yeteneği, daha güvenli, daha dayanıklı altyapı ve rüzgar çiftliklerinden köprülere ve insansız hava araçlarına kadar her şeyin gerçek zamanlı bir dijital ikiz tarafından korunmasıyla sonuçlanacak.

Thomas Laurent, CEO of Akselos

15) Yüzeylerde Saklı Olan Mikroskobik Sırları Anlamak

Dünyadaki her yüzey, hem şimdi hem de gelecekte pandemi ile ilgili krizlerden kaçınmak için gerekli olduğunu kanıtlayacak gizli bilgiler taşır. İnsanların hayatlarının %90’ını geçirdiği yapılı çevre, bakteri, mantar ve viral ekosistemlerden oluşan doğal olarak oluşan mikrobiyomlarla doludur. Mikrobiyom verilerini hızla örnekleme, dijitalleştirme ve yorumlama yeteneğimizi hızlandıran teknoloji, patojenlerin nasıl yayıldığına dair anlayışımızı değiştirecek. Bu görünmez mikrobiyom veri katmanını açığa çıkarmak, insanların ve grupların ne zaman ve nerede patojen saçtığını, hangi yüzeylerin ve ortamların en yüksek bulaşma riskini oluşturduğunu ve bu risklerin eylemlerimizden nasıl etkilendiğini ve zaman içinde nasıl değiştiğini tahmin edebilen genetik imzaları belirleyecektir. Mikrobiyom veri içgörülerinin sunduğu şeylerin yüzeyini henüz kazıyoruz ve bunun önümüzdeki beş yıl içinde hızlandığını göreceğiz. Bu içgörüler yalnızca pandemilerden kaçınmamıza ve bunlara yanıt vermemize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda halk sağlığından ödün vermeden ekonomik faaliyeti nasıl desteklediğimize ek olarak binalar, arabalar, metrolar ve uçaklar gibi ortamları nasıl tasarladığımızı, işlettiğimizi ve temizlediğimizi de etkileyecektir.

Jessica Green, Co-Founder and CEO of Phylagen

16) Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka, Karbon Ağırlıklı Endüstrilerde Karbondan Arındırmayı Hızlandırıyor

Önümüzdeki beş yıl içinde, karbon ağırlıklı endüstriler, karbon ayak izlerini önemli ölçüde azaltmak için makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojisini kullanacak. Geleneksel olarak, imalat ve petrol ve gaz gibi endüstriler, bunu yaparken üretkenliği ve karlılığı sürdürmek için mücadele ederken karbondan arındırma çabalarını uygulamakta hep yavaş olmuştur. Ancak iklim değişikliği, düzenleyici baskı ve piyasa oynaklığı bu endüstrileri uyum sağlamaya zorlamaktadır. Örneğin, petrol ve gaz ile endüstriyel üretim kuruluşları, önümüzdeki birkaç yıl içinde CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmalarını isteyen düzenleyicilerin sıkıntısını hissediyor. Teknoloji destekli girişimler, ulaşım ve binalar gibi sektörlerde karbondan arındırma çabalarını artırmak için hayati önem taşıyordu ve ağır sanayiler de benzer bir yaklaşımı izleyecek. Gerçekten de, artan dijital dönüşümün bir sonucu olarak, karbon ağırlıklı sektörler, zararlı emisyonları verimli ve proaktif bir şekilde azaltmak için milyarlarca bağlı cihazdan gerçek zamanlı, yüksek kaliteli verileri kullanarak yapay zeka ve makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojileri kullanabilecektir.

David King, CEO of FogHorn Systems

17) Yaygın ve Öncelikli Gizlilik

Bundan beş yıl sonra, gizlilik ve veri merkezli güvenlik, bir emtia statüsüne ulaşacak ve tüketicilerin hassas veri varlıklarını koruma ve kontrol etme yeteneği istisnadan ziyade kural olarak görülecektir. Farkındalık ve anlayış artmaya devam ettikçe, mahremiyeti koruyan ve geliştiren yeteneklerin, yani mahremiyeti artıran teknolojilerin (PET) yaygınlığı da artacaktır. 2025 yılına kadar PET bir teknoloji kategorisi olarak ana akım haline gelecek. Yalnızca minimum uyumluluk eşiğini karşılayan entegre bir bileşen yerine, kurumsal gizlilik ve güvenlik stratejilerinin temel bir unsuru olacaklardır. Dünya hala küresel bir gizlilik standardından yoksun olacak olsa da, kuruluşlar, bölgesel düzenlemelere ve tüketici beklentilerine uyum sağlamak için gerekli esnekliği sağlayan veri merkezli bir güvenlik yaklaşımını benimseyecek. Bu çabalar, bir kuruluş içindeki veri, gizlilik ve güvenlik çıkarlarını temsil eden çapraz işlevli ekipler tarafından yönetilecektir.

Ellison Anne Williams, Founder and CEO of Enveil

Kaynak: World Economic Forum, Seamoon Yoon

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Bitcoin Dünyasında Oldukça Kullanılan Bir Terim Olan “UTXO” Nedir?

linkedin

Twitter’da Trend Topics Listesine Nasıl Bakılır?