in ,

2023 Yıl Ortası Kripto Para Piyasa İncelemesi

Bu yazımızda, 2023 yıl ortası kripto para piyasa incelemesi gerçekleştireceğiz.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) pazar hakimiyeti, yılın başında %40,4’ten Haziran sonunda %50,5’e fırlayarak piyasada kayda değer bir varlık gösterdi. Birçok varlık yönetim şirketinin Bitcoin ETF başvurusunda bulunması, hakimiyetin artmasında önemli rol oynadı.

2023’ün ilk yarısında piyasa değerinde %87,7’lik bir artış kaydeden Bitcoin, Apple, Amazon, ve Alphabet gibi yerleşik TradFi yatırımlarını da gölgede bıraktı.

Layer-1 hakimiyetine göz attığımızda, Ethereum piyasa değeri, işlem hacmi ve gelirde önemli artışlar kaydederek Layer-1 teknolojileri arasında tartışmasız lider olmaya devam etti. Ethereum’u BNB Chain ve Solana takip etti.

Stablecoin sektör istikrarına bakacak olursak, Binance USD’nin (BUSD) durdurulmasına rağmen piyasa USDT, USDC ve DAI’nin öncülüğünde 128 milyar dolar ile güçlü bir şekilde yoluna devam etti. DeFi sektöründeki ilerleme erken aşamalarda olmasına rağmen, toplam kilitli değerde (TVL) %17’lik bir artış kaydederek 44 milyar dolara ulaştı. Aylık tekil kullanıcı sayısında ise %43’lük bir büyüme kaydedildi ve DeFi sektörünün 2030 yılına kadar 231 milyar dolar gelir elde edeceği tahmin ediliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Aptos (APT) Ekosisteminde Yaşanan Son Gelişmeler

Base Ağı Olası Airdrop Etkinliği İçin Neler Yapılabilir?