in

2022’nin En Büyük 10 Kripto Hack Olayı

2022 yılı içerisinde saldırıya uğrayan ve fonlarını kaybeden kripto projelerinin sayısı oldukça yüksek. Hacker’lar bu yıl 3 milyar doların üzerinde fon çalmayı başardı. Özellikle zincirler arası köprüler defalarca saldırıya uğradı. Bu yazımızda 2022 yılı içerisinde kripto endüstrsinde yaşanan en büyük 10 hack olayını inceliyoruz. 

Binance Smart Chain

Köprüdeki bir kod hatasından faydalanan hacker grubu platformu 570 milyon dolarlık zarara uğrattı. Hacker’lar taktiksel ilerleyerek 2 milyon BNB bastı ve 89 milyon dolarlık varlığı BSC dışına çıkarmayı başardı. Hack saldırısından sonra kalan varlıkları roll back metoduyla geri alan BSC ekibi, sonrasında kullanıcıları mağdur etmemek için zararı telafi etmeye çalıştı.

Ronin Network

Oyun odaklı ilerleyen Ronin Network, 23 Mart günü Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus tarafından gerçekleştirilen bir siber saldırıya maruz kalmıştı. Bu hack basit bir phishing saldırısı sonucu gerçekleşmişti. Saldırının ardından yapılan açıklamaya göre Ronin Network, USDC ve Eter’de 625 milyon doları aşan bir kayıp yaşadı.

Wormhole Bridge

En popüler çapraz blok zincir köprülerinden biri olan Wormhole, 3 Şubat 2022 tarihinde değeri 326 milyon doları aşan bir hack saldırısına uğradı. Wormhole’dan 250 milyon doların üzerinde ETH’ye sahip olan bir adrese 80.000 ETH transfer işlemi gerçekleşti. Wormhole, Ethereum, Solana ve daha fazla zinciri birbirine bağladığı için DeFi çevresinde bu hack olayı oldukça ses getirmişti. Wormhole, yaşanan hack olayından sonra güvenlik açığının düzeltildiğini ve tüm fonların geri iade edildiğini duyurdu.

Monad Bridge

Çapraz zincirli token köprüsü Nomad, 2 Ağustos 2022 tarihinde hack saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Hacker’lar protokolün neredeyse tüm fonlarını tüketti. Saldırıda kaybedilen kripto para miktarının toplam değerinin yaklaşık 200 milyon doları bulduğu açıklandı.

Beanstalk Farms

Kredi tabanlı stablecoin protokolü Beanstalk Farms, 18 Nisan 2022 tarihinde 182 milyon dolarlık varlığının tamamını flash loan attack’in neden olduğu bir güvenlik ihlali nedeniyle kaybetti.

Mango Markets

Solana blok zincirinde barındırılan merkeziyetsiz bir finans platformu olan Mango, 11 Ekim 2022 tarihinde 100 milyon doların üzerinde varlık kaybetti. Saldırı ilk olarak Twitter’da, “saldırganın Mango varlıklarını manipüle edebildiğini” söyleyen OtterSec tarafından farkedildi.

Elrond Network

Elrond Network, 113 milyon dolarlık hack saldırısına uğrayarak listenin sonlarında yer alıyor. Elrond Network’ün ve Maiar borsasının kurucusu ve CEO’su Beniamin Mincu, konu hakkında Twitter hesabı üzerinden kullanıcıları bilgilendirmişti. Ağın ana merkeziyetsiz borsası (DEX) Maiar’ın kötü niyetli kullanıcılar tarafından istismar edildiği açıklanmıştı.

Harmony Horizon Bridge

Proje ekibi tarafından yapılan resmi bir açıklamaya göre, Harmony‘nin Ethereum’a çapraz zincir köprü görevi gören Horizon 100 milyon dolarlık bir saldırıya uğradı. Harmony ekibi, saldırının arkasındaki kişileri bulmak için ulusal makamlarla iletişime geçti. Saldırıyla ilgili detaylar suçluyu aradıklarını belirten Harmony ekibi tarafından Twitter’dan duyuruldu.

Ankr

Ankr, hack’lenen son merkeziyetsiz finans protokolü oldu. 2 Aralık günü yapılan bir duyuruya göre BNB Chain’e dayanan merkeziyetsiz bir finans protokolü olan Ankr hack’lendi. Hacker, çok sayıda Ankr Reward Bearing Staked BNB (aBNBc) token’ı yaratmayı başardı. Hack olayının ardından token fiyatı neredeyse %100 oranında düştü. Saldırganlar, ele geçirdikleri 900 BNB’yi Tornado Cash’e aktardı. Saldırının ardından aBNBc %99’un üzerinde düştü.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Bitcoin (BTC) Node Kurulum Rehberi: Node Nasıl Kurulur?

Sei Nedir?