içinde , ,

2022’de Takip Edilmesi Gereken 4 Layer-1 (L1) Kripto Projesi | Bölüm 2

Kripto projeleri 2021 yılına göre daha yaygın hale gelmiş olsa da geçtiğimiz haftalarda kripto piyasasında yaşanan Terra kriziyle başlayan düşüşler, piyasa genelinde büyük tasfiyelere yol açtı. Buna rağmen; kripto kullanım oranı geçtiğimiz yıla göre %880 arttı.

Bir önceki yazımızda 2022 ve sonrası için kripto dünyasındaki birkaç Layer-1 projesinden bahsetmiştik. Bu yazımıda da öncekinden farklı 4 blockchain projesini inceliyoruz. Aşağıdaki liste, 2022’de izlenecek umut vaat eden 4 Layer-1 (Katman1) kripto projesini içeriyor.

1. Secret Network

Secret Network, Cosmos/Tendermint üzerine inşa edilmiş, kendi konsensüsüne ve zincirleme yönetimine sahip bir Layer-1 (Katman 1) blockchain’dir. Gizlilik odaklı akıllı sözleşmelere izin verir. Secret Network, şifrelenmiş girişleri, çıkışları ve akıllı sözleşme durumlarını etkinleştirerek kullanıcı verilerini koruyan programlanabilir akıllı sözleşmeler sağlar.

Diğerlerinden Farkı

Secret Network, genel olarak açık kaynaklı blockchain ağlarında bulunmayan bir gizlilik düzeyi talep eden merkeziyetsiz uygulamaları güçlendirmek için tasarlanmıştır.

SecretSwap, Secret Network’ün Uniswap ve PancakeSwap gibi popüler DeFi platformlarının alternatifidir. SecretSwap, Secret mainnet’inde zincirler arası merkeziyetsiz bir borsadır. Diğer DEX’ler gibi benzer işlevler sağlar. SecretSwap, işlem ücreti olarak SCRT kabul ediyor.

2. Algorand

Algorand, ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye çalışan başka bir blockchain’dir. Pure Proof of Stake (PPos) konsensüsü ile çalışır ve BFT uyumludur. İşlem hacminin, büyük ödeme ve finansal ağlarla kıyaslanabilir.

Akıllı sözleşmeler, PyTeal kitaplığı kullanılarak İşlem Yürütme Onay Dili (Transaction Execution Approval Language – TEAL) ve Python adlı bir dilde yazılır. TEAL, döngü ve alt rutinleri destekleyerek Turing’i tamamlar. Ayrıca; bir sözleşmenin dinamik işlem kodu maliyet değerlendirme algoritması kullanarak yürütmesi gereken süreyi de sınırlar. Algorand Sanal Makinesi (AVM), blocchain’deki her düğümde çalışır ve akıllı sözleşmeler yürütmek için TEAL programlarını yorumlar. AVM, blockchain geliştirmeyi daha erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Ayrıca; Algorand, protokol yükseltmeleri için bir konsensüs mekanizmasına sahiptir. Önerilen değişiklikler blockchain’de yayınlanır ve topluluk, bir konsensüs protokolü kullanarak değişikliği kabul etmek veya reddetmek için oy kullanır. Topluluk, değişikliğin gerçekleştiği bir blok üzerinde anlaşır ve aynı anda yeni protokole geçer.

Diğerlerinden Farkı

Ölçeklenebilirlik: Doğrulama için kullanıcının seçilmesi mikrosaniye sürer. Seçildikten sonra, kullanıcıların 1000 kısa, anında derlenmiş mesaj göndermesi gerekir. Ağ, 2021’de saniyede binlerce işlemi kısıtladı, ancak geçerli mesajları yeniden doğrulamak ve yeniden yaymak, onu Shardeum ve Hashgraph gibi protokollerden teorik olarak daha yavaş hale getiriyor. Ağ, karbon negatif bir ağ olduğunu söylüyor.

Güvenlik: Blockchain, adil düğümlerin çoğuna sahip olduğu sürece, bozulamaz veya çatallanamaz. Rastgele düğüm seçimi güvenliği artırır. Her blok için doğrulama komitesi rastgele seçilir. Bu özellikleri sağladığı için BFT uyumludur.

Merkeziyetsizlik: Teklif verenler ve komiteler, tüm token sahiplerinin havuzundan rastgele seçilir, ancak seçilme olasılığı hesabın ağdaki payıyla orantılıdır. Her düğümün teorik olarak ağa katılma şansı eşittir.

3. Cronos

Cronos, Crypto.org Zinciri ile paralel olarak çalışan EVM uyumlu bir yan zincirdir. Kripto para birimi endüstrisinde ”yüksek profilli bir katılımcı” olarak ortaya çıkmıştır. Ünlü sponsorluklar ve Los Angeles’taki eski Staples Center’ın isim haklarının satın alınılması ile yaratılmıştır. Cronos, Bitcoin veya Etherum’a benzer şekilde bir değer deposu ve bir ödeme token’ı olarak çalışır.

Diğerlerinden Farkı

Crypto.com hesabınızda CRO’nuz varsa, daha düşük işlem ücretleri ödeyebilirsiniz. Bu, özellikle büyük hacimli işlemler yapan trader’lar için oldukça yararlıdır. Cronos’taki TPS (saniyedeki işlem sayısı), akıllı sözleşmeleri yürütmeyi daha hızlı ve daha ucuz hale getiren Ethereum’dan daha yüksektir.

4.Moonbeam

Moonbeam, bir Layer-0 (Katman 0) ağı olan Polkadot’ta bir parachain’dir. Köprüler ve parachain bağlantısı aracılığıyla diğer protokoller arasında zincirler arası entegrasyona izin verir. Ayrıca; Moonbeam, Ethereum uyumlu bir akıllı sözleşme platformuna sahiptir.

Moonbeam, Rust programlama dilinde oluşturulmuştur. Bununla birlikte; Moonbeam’da akıllı sözleşmeler, Solidity, Vyper veya EVM ile uyumlu başka bir dil kullanılarak uygulanabilir. Moonbeam’in blockchain’i Polkadot’un Proof of Stake modeli üzerinde çalışıyor.

Diğerlerinden Farkı

Moonbeam, DApp’lerin Ethereum’dan ve Polkadot parachain’inden ölçeklenmesi için giriş noktaları sağlamak üzere tasarlanmıştır ve bu da diğer blockchain protokollerine köprüler sağlar. Moonbeam, ek bir filtre katmanı ile Polkadot harmanlayıcı ve doğrulama ağını kullanır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

FED

Powell: Yumuşak İniş Kontrolümüzde Değil

Bitcoin (BTC) ve Ethereum Kritik Seviyelerde I Güncel Fiyat Analizi