in ,

2022’de İzlenecek DeFi ve Blockchain Trendleri

DeFi ve blockchain teknolojisi 2021’de yine bir başarılı yıl geride bıraktı ve 2022 aynısını hatta daha fazlasını sunmak için şekilleniyor. Her ikisi de medyada büyük ilgi görse de blockchain teknolojisi ve özellikle DeFi’nin hala nispeten yeni olduğunu belirtmekte fayda var. 

Henüz konuya hâkim değilseniz, DeFi veya merkeziyetsiz finans, bankaların ve borsaların geleneksel, merkezi sistemleri yerine merkeziyetsiz blokzinciri teknolojisi aracılığıyla sunulan teminatlı krediler ve türevler gibi finansal ürünleri ifade eder. İşte bu hızlı hareket eden sektörde, olup bitenlerden haberdar olmanızı sağlamak için izlemeniz gereken DeFi ve blockchain trendleri.

DAO

Decentralised Autonomous Organisations (Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşların), blockchain dünyasında uzun ve renkli bir geçmişi var, ilk olarak 2016’da Ethereum’un 2015 lansmanının ardından ortaya çıktı. Bir DAO, blokzinciri teknolojisini kullanarak ve büyük ölçüde hükümet düzenlemesinin gözetimi olmadan (şimdilik) merkeziyetsiz bir şekilde yönetilmesine rağmen, kurumsal bir yönetim yapısına çok benzer. DAO’lar, token sahiplerinin DAO içindeki fonların nasıl yönlendirileceği konusunda oy kullanmalarına izin vererek çalışır.

DeFi,Blockchain,DAO

2021, DAO alanında bazı büyük hamleler gördü. Wyoming, DAO’ları resmi olarak tanıyan ve onlara limited şirketlerle aynı yasal statüyü veren ilk eyalet oldu. ConstitutionDAO, Sothebys’den Amerikan anayasasının orijinal bir kopyasını satın almak için 43 milyon doların üzerinde para topladı. DAO, milyarder hedge fon yöneticisi Ken Griffin tarafından daha fazla teklif aldı, ancak bu bölüm, DAO’ların belirli bir amaç için sermayeyi hızla artırma ve dağıtma yeteneğini açıkça gösterdi.

DAO’ların 2022’de yeni zirvelere çıkmasını bekleyebiliriz. Birçok DeFi protokolü artık geleceğini yönetmek için DAO’ları kullanıyor. Bu arada, NFT sanatına toplu yatırımı desteklemek için bir dizi yeni NFT DAO ortaya çıkıyor.

  • DeFi alanı ile ilgili DAO token’lerine örnek olarak Maker, UNI, AAVE veye BitDAO gibi token’ler verilebilir.
  • NFT için ise FingerprintsDAO, SquiggleDAO veya FlamingoDAO örnek verilebilir. Bu DAO token’lerinin mülkiyeti, sahiplerine DAO’da oy hakkı verecektir.

Müzik NFT’leri

Bir NFT veya non-fungible token, bir sanat eseri gibi belirli bir dijital ürünün sahipliğini yöneten benzersiz bir blokzinciri kaydıdır ve bazen fiziksel bir temsille de bağlantılıdır. 2021, görsel sanatlar NFT’lerinde inanılmaz bir patlama yaşadı ve bu, dijital sanatçılar için ciddi bir nimet oldu. Dijital sanatçıların NFT öncesi, sonsuz kopyalanabilir dijital sanat dünyasında bir mola alamamaları, bu dijital ürünleri benzersiz bir şekilde sahiplenilebilir ve takas edilebilir hale getiren NFT teknolojisi tarafından hızla değiştirildi.

Görsel sanatlar için NFT’ler 2017’den beri mevcut formlarında müzik, izlenmesi gereken başka bir NFT fenomeni olarak ortaya çıkıyor. 3lau, Nas ve Mike Shinoda gibi sanatçılar, son aylarda büyük beğeni toplayan müzik NFT projeleri başlattı. Büyük plak şirketleri NFT alanına girmeye çalışırken, daha köklü müzisyenlerin onları takip etmesini bekleyin.

Mevcut büyük NFT pazar yerleri, tarama deneyimleri ve ürün teklifleri müzik için değil görsel sanatlar için optimize edildiğinden, bu yeni blokzincirinde müzik dünyası için şu anda iyi bir konumda değil. Bu nedenle, like Catalog, Zora ve Sound.xyz gibi bu alana hizmet etmek için yeni nesil NFT platformlarının ortaya çıktığını görmeye başlıyoruz.

Bu tür bir başka platform, bu yıl müzik NFT’leri için bir marketplace veya mint platformu sunan TokenTraxx. TokenTraxx’ın büyük plak şirketleri ve müzik endüstrisi kişiliklerinden oluşan ekibiyle olan derin ilişkileri, bu trendden yararlanmak için iyi bir konumda olduğu anlamına geliyor.

Layer 2 Blokzincirleri

Layer1 blokzinciri, Bitcoin, Etherem veya Solana ağından bağımsız, bağımsız bir blokzinciridir. Bunların tümü, bir blokzincirin yalnızca 3 nitelikten 2’sini etkili bir şekilde sunabileceği blokzinciri üçlemiyle karşı karşıyadır: güvenlik, merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirlik. Bitcoin ve Ethereum gibi erken dönem blokzincirlerinin çoğu, ölçeklenebilirlik yerine güvenliğe ve merkeziyetsizliğe değer verir. Solana gibi daha yeni blokzincirleri, ölçeklenebilirlik için merkeziyetsizliği feda ediyor.

Blockchain, DeFi,

Hız için merkeziyetsizliği feda eden yeni, daha hızlı L1 blokzincirleri, L1’de en önemli noktalar olan Bitcoin ve Ethereum’a karşı rekabet edecekler. Ancak, ölçeklenebilirliklerini ve hızlarını büyük ölçüde artırmak için yeni bir tür L2 (2. katman) blokzincirleri ortaya çıkmaya devam ediyor.

Layer 2 blokzinciri, işlemlerin Layer 2’de çok daha ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesine izin vererek, altta yatan L1’de gelecekte bir zamanda bir güncelleme yapılmasına izin vererek Layer 1 zinciri ile birlikte hareket eder. L1, tüketiciler için uygun bir blokzinciri için gereken hızı ve düşük maliyeti sağlayan L2 ile bir tür yavaş, pahalı ama inanılmaz derecede güvenilir yerleşim katmanı haline gelir.

Ethereum ücretlerinin düzenli olarak yeni zirvelere ulaşması ve L2 çözümlerinin adımlarını atmaya başlamasıyla birlikte, 2022’de Arbitrum, Optimism ve diğer L2 çözümlerinin ortaya çıkması için sahne hazırlandı. Bu L2 çözümlerinin, gelişimlerini desteklemeye yardımcı olmak ve yatırımcıların bunlara maruz kalmasına izin vermek için kendi tokenlerini sunacağına dair söylentiler var.

Artan Regülasyonlar

Dünyadaki büyük şehirlerde toplu taşıma araçlarında altcoin reklamlarının görünmesi kesinlikle endişeye neden oluyor. Yüksek riskli yatırımların niteliksiz reklamları gibi kamu hisse senedi piyasalarında on yıllardır yasa dışı olan birçok faaliyet, henüz DeFi ve blokzinciri alanında düzenlenmemiştir.

Bitcoin FED

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler bunu ele almak istiyorlar ve 2022, ABD’nin SEC’sinden, İngiltere’nin FCA’sından ve finansal düzenlemenin blokzincirine nasıl uygulandığına dair diğer düzenleyicilerden sağlam rehberlik geldiğini gördüğümüz yıl olabilir.

SEC başkanı Garry Gensler, kriptoyu suç haline getirme planı olmamasına rağmen, düzenlemenin geldiğini ve kripto pazarlarının “daha ​​fazla yatırımcı korumasına ihtiyacı olduğunu” belirtti.

Uygulama şüphesiz daha sağlam hale gelecek ve blockchain katılımcılarının giderek daha istilacı bir şekilde incelenmesi beklenebilir. Blockfi’nin ABD’li düzenleyicilerle yaptığı 100 milyon dolarlık anlaşma, SEC’in bir kripto borç verene karşı ilk icra eylemi, bu yıl gördüğümüz bu türden son eylem olmayacak.

Stablecoin’ler, özel coin’ler ve DeFi ürünleri, kendilerini düzenleyicilerin ilgi odağında bulmak için en güçlü adaylardır. Stablecoin’ler, likit varlıklar tarafından düzgün bir şekilde desteklenmeme veya algoritmik bir kur kırılma riski nedeniyle dikkat çekiyor. Finansal işlemlerde göndericilerin ve alıcıların adreslerini gizleyen gizlilik madeni paraları, suçlular için doğal bir sığınaktır ve onları en önemli düzenleyici hedef haline getirir.

Blockchain, DeFi

DeFi ile ilgili düzenleyici endişe, çoğu yatırımcının vaat edilen getirilerin mümkün olup olmadığını anlayacak kadar sofistike veya teknoloji konusunda bilgili olmaması ve birçok DeFi protokolünün sanıldığı kadar merkeziyetsiz olmaması ve bu da onları kötü bir aktör tarafından kötüye kullanıma açık hale getirmesidir.

2022’nin ne getirdiğini ve getireceğini kimse kesin olarak söyleyemezken, DeFi ve blockchain’in nefes kesici bir hızla gelişmeye devam etmesi muhtemel. Kripto para piyasası gençliğini koruyor ancak hızla büyüyor. 2022’de Coinbase ve Meta gibi büyük teknoloji şirketlerinin yeni ürün teklifleriyle DeFi ve blockchain’e milyonlarca yeni kullanıcı dahil edildiğinden, bu alanın patlamaya devam etmesi beklenebilecek bir alan.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Elon Musk Artık Twitter Yönetim Kuruluna Katılmıyor

2022’nin Öne Çıkan IDO/ICO Launchpad’leri