içinde ,

2022’de Hangi DeFi Projeleri Boğa Koşusu Yapabilir?

2022 yılı kripto pazarındaki durgunluğun ne zaman biteceği ve piyasanın ne zaman canlanacağı henüz öngörülemiyor. Bununla birlikte, üçüncü kişilere, taraflara, aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldıran blok zinciri tabanlı bir dijital finans biçimi olan DeFi, geçtiğimiz yıllarda popüler bir sektör haline geldi. Yaşanacak bir boğa sezonunda hangi DeFi projeleri ön plana çıkabilir gelin birlikte inceleyelim.

DeFi, kullanıcıların maliyetlerini düşürürerek finansal işlemlerde geleneksel aracı şirketlerin çoğuna olan ihtiyacı azaltıyor. DeFi, finansmanı kitlelere ulaştırmayı hedeflemekle birlikte ölçeklenebilirlik, güvenlik, merkezileşme, likidite ve bilgiye erişilebilirlik ile ilgili konulara çözüm üretmeye çalışıyor.

Hector Network (HEC)

Fantom Opera Zinciri’nin bir projesi olan Hector Finance, oldukça tecrübeli bir ekibin ürettiği ve sofistike bir kodlamayla sunduğu bir proje. Ekip; varlıkları yönetmeyi, borç verme/borç alma, stake etme faizi kazanma, zincirler arasında köprü kurma, yeni projeler başlatma ve çok daha fazlasını mümkün olduğunca basit, verimli ve hızlı hale getirmeyi hedefliyor. Kendi merkeziyetsiz sistemleri ve uygulamaları olan Hector Network (HEC), sıfır komisyon adımıyla yeni çıkmış blockchain projelerinin en büyük sorunu olan likidite eksikliğine de bir çözüm sunuyor.

Proje, kullanıcıların katılım için teşvikler (P2P) kazanabileceği bir DeFi oyunu üzerinde çalışıyor. Bu oyun aracılığıyla projenin kapsamının genişletilmesi ve tüm Hector Ekosisteminin büyümesi planlanıyor. Bu haliyle 2022 Boğa koşusunda kar getirebilecek projeler arasında yer alıyor. Hector Network fiyatı, son 24 saatte 0.5% artış göstererek 12,83  dolardan fiyatlanıyor. Dolaşımda 2,4 Milyon HEC coin arzı, toplamda 2,85 Milyon coin arzı bulunuyor. Piyasa dalgalanmalarına karşı oldukça hassas olan coin’in yaşadığı en düşük fiyat 5,29 dolara olarak kaydedildi.

Altered State Machine (ASM)

Altered State Machine, NFT’ler tarafından temsil edilen yapay zeka (AI) aracılarını geliştirmek ve eğitmek için bir platformdur. Metaverse dünyasında önemli bir yeni gelişme olan ASM, kullanıcılara sınırsız olanaklar sunuyor. ASM’nin protokolü yapay zekanın NFT’ler aracılığıyla herkes tarafından kolayca erişilebilir olması için projeler yürütüyor. Örneğin, herkes ASM teknolojisini kullanarak sanat oluşturabilir ve metaverse dünyasında satılabilen bir AI aracısı oluşturabilir. Ek olarak, ASM’nin NFT’leri, OpenSEA gibi popüler platformlarla çalışabilirliğe uygundur.

AIFA (Yapay Zeka Futbol Birliği), bir play to earn ve Altered State Machine için ilk oyun sürümüdür. Altered State Machine protokolünü kullanarak başlatılan birçok oyundan ilkidir. ASTO, Altered State Machine protokolü ve ekosistemine özgü ERC-20 yardımcı program token’ı olan Altered State Token’ın resmi token’ıdır. Altered State Machine fiyatı son 24 saatte 4.7% artış yaşayarak $0,057032334935 dolardan fiyatlanıyor ve 24 saatlik işlem hacmi $312.673. Sunduğu fırsatlar ve geliştirdiği projeler ile katılımcıların dikkatini çekmeyi başarıyor.

Creaticles

Herkesin kendi NFT’lerini yapmasına izin veren merkeziyetsiz bir uygulama olan Creaticles, Binance Smart Chain’de kullanıma sunulacak bir Ethereum çapraz zincir platformudur. İlk NFT istek pazarı olan Creaticles, diğer NFT pazaryerlerinden farklı olarak, alıcıların ve koleksiyoncuların kendi NFT’lerini talep etmelerine izin veriyor.

$CRTL, NFT’ler için ödeme yapmak, hisse almak ve yönetim seçimlerinde oy kullanmak için kullanılabilen token’ıdır. Aralık ayının başında, dünyaya özel NFT isteklerini tanıtan ana net uygulamamızı başlattı. Başladığından beri, Axie Infinity, Harmony, Polygon ve diğer harika kripto projeleri için de yarışmalar düzenledi. Creaticles, diğer kripto projelerinin kendi özel NFT’lerini sağlamak için kullanmak istedikleri bir ürün sunmayı hedefliyor.

Uniswap (UNI)

Ethereum ağı üzerinde çıkışını gerçekleştirmiş olan bir DeFi çözümü olan Uniswap (UNI), merkeziyetsiz bir borsa olarak 2020 yılında merkeziyetsiz finans’taki (DeFi) “hype”ın odak noktalarından biriydi. Platform, Eylül 2020’de yerel kripto para birimi Uniswap’ı (UNI) piyasaya sürdü.

Platform, Ethereum’un çeşitli ERC-20 token’larıyla takasını sağlayan Ethereum tabanlı bir dApp’tir. Piyasaya çıkışıyla token’ın fiyatı adeta patladı ve birkaç gün içinde UNI, Coinmarketcap verilerine göre, piyasa değerine göre en iyi 40 kripto para birimi arasına girdi. Uniswap fiyatı bugün 6,41 dolardan işlem görüyor.  24 saatlik işlem hacmi 50.610.758 dolar olan coin’in fiyatı son 24 saatte 1.7% artış yaşadı. Dolaşımda 460 Milyon UNI coin arzı, toplamda 1 Milyar coin arzı bulunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kriptoda Tarihi An: Merge’ün DeFi’ye Etkisi

Metapotamians

2022’de Dikkat Çeken 4 Metaverse Coin’i