içinde

2022’de Gerçekleşebilecek 8 Kripto Trendi

Kriptopara

2021, kripto dünyası açısından önemli bir yıl oldu. Bir zamanlar yalnızca nispeten küçük bir yatırımcı topluluğu arasında tanınan kripto paralar, artık herkes tarafından biliniyor.

Analistler, kripto para yatırımlarının 2030’a kadar üçe katlanacağını tahmin ediyor. Kripto trendi 2022’de devam edecek mi? İşte 2022 için birkaç kripto trendi tahmini.

2022’de Kripto Paranın Geleceği

Yatırımcı psikolojisi kripto fiyatlarında önemli bir rol oynayacak. Dogecoin ve Shiba Inu bu duruma en iyi örnekler olabilir. Diğer taraftan Reddit’teki bir grup insanın kripto fiyatlarını yükselttiğine dair haberler duyarsak şaşmamak gerek. 

kriptopara Binance Coin

Bitcoin, Ethereum, Polkadot ve NFT’ler 2022’de takip edilmesi gereken önemli dijital varlıklar olmayı sürdürecek. Yatırımcı sayısının artmasıyla 2022, kripto yatırım dünyası için heyecan verici bir yıl olabilir. Şirketler, mevcut kripto paralarda görülen sorunları çözmek için daha iyi coin’ler ile karşımıza çıkabilir. 

Kripto Para Düzenlemeleri

2021’de kripto paralarla ilgili birçok önemli düzenleme oldu. Çin, kripto ile ilgili tüm faaliyetleri tamamen yasaklarken, ABD piyasanın belirli yönlerini düzenliyor. Yasa yapıcılar ayrıca DeFi alanını incelemeye başladı. 

Düzenleyiciler, kripto piyasasındaki volatiliteyi azaltmak için yetkilerini kullanmaya çalışıyor. Düzenlemeler, büyük çaplı satışlarla ilişkili zararların azaltılmasına yardımcı olabilir. Diğer taraftan yasadışı işletmelerin kripto kullanımını en aza indirebilir. 

Düzenlemeler, halihazırda değişken bir piyasada kripto fiyatlarını başlangıçta etkileyebilir. Ancak oynaklığın geçici olacağını belirtmekte fayda var. Sonuçta, değişikliklerin ayarlanması zaman alır.

Genel olarak, düzenleme endüstri için iyi bir şeydir. Makul düzenleme, yatırımcılara kripto paralarda daha fazla güven verir. 

DeFi’ye Doğru Küresel Geçiş

DeFi yeni bir aşamada olduğu için, bu alanı tamamen benimsemenin hala birçok riski var. DeFİ; ölçeklenebilirlik, finansal gizlilik, kredi puanlama ve çok daha fazla sorunla karşı karşıya. Ancak Fintech şirketleri bu pazara daha iyi çözümlerle girmeye çalıştıkça, sorunların ele alınmasında bazı büyük değişiklikler görebiliriz. 

DeFi

Bu alanda yapılacak yenilikler; Fintech şirketlerinin, bankaların, hükümetlerin ve daha fazlasının gelecekte DeFi’yi toplu olarak benimsemesine neden olabilir. DeFi hizmetlerine yatırılan toplam fonlar ilk kez 200 milyar doları aştı ve uzmanlar talebin 2022’de daha da artacağını tahmin ediyor. 

2022’de DeFi token’lerine ve DeFi ile ilgili projelere veya platformlara daha fazla talep olabilir. DeFi ve merkeziyetsiz özerk kuruluşlar, 2022’de kriptonun en fazla gelişen alanı olabilir.

Metaverse ve GameFi Trendi

GameFi kavramında büyük bir yükseliş oldu. Bazı projeler oyuncularını NFT’lerle ödüllendirirken, diğerleri kullanıcılarına paraları ve zamanlarına karşılık başka uygun değerler veriyor. Herkes oyunları sever ve gelecekte değeri olabilecek ödüller alma olasılığı kitlelere hitap edebilir.

Crypto metaverse, yüksek sosyal ve finansal potansiyele sahip sürükleyici bir sanal gerçeklik dünyasıdır. Blockchain altyapısına kullanması metaverse’i daha geniş bir kripto ekonomisine soktu. Bu şekilde sanal metalar, metaverse sınırlarının ötesinde gerçek bir ekonomik değerle takas edilebilir hale geldi.  

Metaverse; sanal gerçekliği, video oyunları, sosyal medyayı ve kriptoları entegre ederek 2022’de önemli bir unsur olabilir. 

CBDC ve Büyük Kurumsal Yatırımlar

Japonya, İsveç ve Nijerya gibi ülkeler Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) denemelerini başlattı. İngiltere Bankası ve Avrupa Merkez Bankası denemelere hazırlanıyor.  Bahamalar ise dünyanın ilk CBDC’sini piyasaya sürdü.

CBDC’nin amacı, yarının inovasyonu için güvenli bir alan sağlarken mevcut sistemin en iyi unsurlarını korumaktır. CBDC’leri dünyaya tanıtmak, 2022’de kripto benimsenmesini artırmaya yardımcı olabilir. 

Dünya çapında birçok ana akım şirket, 2021’de kripto para birimi ve blockchain’e ilgi duydu ve yatırım yaptı. PayPal ve Square gibi Fintech şirketler, kullanıcılarına platformları üzerinden kripto satın alma imkân sağlıyor. Analistler, küresel şirketlerin 2022’de bu benimsemeye ivme kazandırabileceğini tahmin ediyor. 

Çok Uluslu Şirketler ve NFT’ler

2022’de, NFT biletlerini bir blockchain’e mint’leyen ve belirli bir fiyattan satan veya bir açık artırmaya başvuran daha fazla etkinlik organizatörü görebiliriz. Bununla birlikte NFT’lere yönelik dikkat çeken piyasa tahminlerinden biri olarak, sanal arazi ediniminin 2022’de daha da artması olabilir. 

NFT’lere odaklanan büyük markalar, 2022’deki önemli gelişmelerden biri olabilir. Bu durum şirketlere gelişmekte olan NFT alanını keşfetme fırsatı verirken, aynı zamanda NFT projelerine, dijital varlıkların gerçek dünyadaki faydasını vurgulamak için yerleşik markalara dayanma şansı veriyor.

Nike, Taco Bell, Coca-Cola ve NBA gibi markaların NFT’ dünyasına dahil olması, 2022’de bu alana daha köklü markaları çekebilir.

Web 3.0, İnternet Devlerinin Ölümü mü?

Blockchain teknolojisi her zamankinden daha fazla popülerlik kazandı. İnternet ise büyümesi beklenen benzersiz alanlardan biri olmaya devam ediyor. Dünya sürekli olarak blockchain ve kripto paralara yatırım yapmak için yeni yollar geliştiriyor. Web 3.0 bir sonraki büyük kripto trendi olabilir. 

Web 3.0, sanal dünyada merkeziyetsiz bir sürüm olmayı hedefleyen yeni bir internet türüdür. Web 3.0, şeffaflığı hedefler. Bu şekilde kullanıcılar, gelecekte sınırsız miktarda kaynağa, içeriğe ve anlaşmaya erişebilirler. 

Diğer taraftan Web 3.0 token’leri, internet üzerinden işlemleri otomatikleştirmek amacıyla akıllı sözleşmeleri kullanacak olan merkeziyetsiz projelerdir. Kullanıcılar internette kendi içeriklerinin sahibi olabilir. Bu durum, Instagram ve YouTube gibi internet devlerinin sonunu getirebilir.

NFT’lerin Gayrimenkul Alanında Kullanımı

Gayrimenkul sektörü ile NFT’lerin birleşmesi henüz erken bir aşamada bulunuyor. NFT’ler, teorik olarak, ister fiziksel isterse sanal gayrimenkul olsun, mülkiyeti aktarmanın zahmetsiz bir yolu olabilir.

Mevcut yasalar, emlak mülklerini NFT cinsinden tutmayı zorlaştırıyor. Ancak bu yasalarda bir takım değişikliği ilerleyen dönemlerde görebiliriz. Blockhain teknolojisi, ipotek oluşturmak ve kitle fonlaması yaratmak için zamanla daha kullanışlı hale gelebilir.

Kaynak: Zipmex

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

CEEK VR (CEEK) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: CEEK VR (CEEK) Nedir?

Bratu ile Temel Analiz Sohbet Saati