in

2022’de Çıkması Muhtemel En İyi Akıllı Telefonlar Listesi

2022’de iPhone X Fold’dan katlanabilir Google Pixel’e kadar herkes için bir şeyler olmalı.

2022’de iPhone X Fold’dan katlanabilir Google Pixel’e kadar herkes için bir şeyler olmalı. Samsung Galaxy S22 gibi akıllı telefonlar, 2022’nin başlarında zaten yolda.

Aşağıda, 2022’de çıkacak yeni telefonların listesini sizler için paylaştık. Bunlar, çoğunlukla harika olan ve en azından ilginç, benzersiz ve inovatif olduğunu düşündüğümüz telefonlardır.

2022’de Hangi Telefonlar Çıkacak?

1. Samsung Galaxy S22/Plus/Ultra

Samsung Galaxy S22, Ocak 2022’de piyasaya sürülmesi muhtemel ve yakında çıkacak gibi görünüyor. Her lansmanla birlikte söylentiler, Galaxy S21 ailesine benzer bir ekran ve tasarıma, ancak yeni nesil bir yonga setine(chipset) sahip S22, Samsung Galaxy S22 Plus ve Samsung Galaxy S22 Ultra’yı içereceğini öne sürüyor.

Samsung’un bir sonraki Exynos ürünüyle ilgili üretim sorunları nedeniyle 2022’de çıkacak olan yeni Samsung akıllı telefonunun bir Snapdragon yonga seti alacağı bildirildi. Kamerada en büyük değişikliği görebileceğimiz yer ise Samsung Galaxy S22 Ultra. Bir kaynak, 200 MP snapper (çözünürlük) olabileceğini öne sürerken, başka bir kaynak 108 MP’ye sadık kalacaklarını söylüyor.

Her iki durumda da telefoto kamera, sürekli optik yakınlaştırma ile gelebilecek kullanışlı bir yükseltme alabilir. Bu, 2x’ten 10x’e kadar optik yakınlaştırma anlamına gelir. Mevcut modellerde yalnızca 3x veya 10x yakınlaştırma yapabilirsiniz.

Yaklaşan bu telefonlarla ilgili ayrıntılar genel olarak hala net değil, ancak piyasaya sürülene kadar daha fazlasını duymayı bekliyoruz ve Samsung’un performansı, muhtemelen 2022’nin en iyi telefonlarından biri olacağını gösteriyor.

2. Yeni BlackBerry 5G

Blackberry ölümden döndü. Ağustos 2020’de, Amerikan şirketi Onward Mobility, yakında yeni Blackberry akıllı telefonunu lisanslamak ve 2021/2022’de yeni BlackBerry cihazlarını piyasaya sürmek için çalışacağını açıkladı. Şirket bu yılın ilk yarısını hedefliyordu, ancak şimdi bitti ve yeni Blackberry’nin ne zaman piyasaya sürüleceği tam olarak belli değil.

Onward Mobility’ye göre, yeni BlackBerry 5G ağ özelliklerine ve fiziksel bir klavyeye sahip olacak.

3. iPhone X Fold

Apple’ın katlanabilir telefonunun var olmadığı doğrulanırken, şirketin şimdiden katlanabilir cihaz için bir patent ayırdığını hepimiz biliyoruz. Piyasada, Apple’ın 2021’de iPhone X Fold adlı ilk katlanabilir telefonunu piyasaya süreceği söylentileri yayılıyor.

2021 yılında çıkacak yeni telefonların katlanabilir akıllı telefonlar olacağını belirten patent görseline göz atabilirsiniz. Bu cihazın ne kadar doğru olacağını gösteren birkaç gerçek hayran yapımı görüntü de var. Ancak, resmi olarak pek bir şey doğrulanmadı ve her şey söylentilere dayanarak devam ediyor.

Teknik özelliklere gelince, Apple’ın iPhone’u en iyi aksesuarlarıyla içeride güzel görünmek için birinci sınıf donanım kullanmasını bekleyebilirsiniz, hatta daha güzel ve daha kolay hale getirebilirsiniz. Katlanabilir teknoloji piyasada çok yeni bir teknolojidir, bu nedenle çok az kaynak mevcut olduğundan hala çok pahalıdır.

Fiyat

Bu sefer Samsung’un katlanabilir cihazı 2.000 dolar civarında bir fiyat etiketi ile geliyor, bu yüzden fiyat gerçekten yüksek olacak. Sonuç olarak, iPhone X Fold’un benzer bir fiyatta olmasını bekleyebilirsiniz.

Yayın tarihi

Apple, Çin’deki montaj ortağı Foxconn’a, Eylül 2022’de piyasaya sürülecek olan katlanabilir iPhone’lar göndermeye başladığına dair yeni bir rapor yayınladı.

4. Google Piksel 6/Pro

Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, Google’ın bu yıl piyasaya süreceği en ilginç telefonlar olabilir. Google, tasarımı ve bazı detayları ortaya çıkardığı için zaten çok şey biliyoruz. Aşağıdaki resimden de görebileceğiniz gibi, diğer telefonlardan tamamen farklı tamamen yeni bir tasarıma sahip.

Pixel 6 ailesinde ayrıca Google Tensor adında yeni bir yonga seti bulunuyor. Bu yonga seti ilk olarak Google’ın kendisi tarafından yapıldığı için diğer telefonlarda bulunmuyor. Diğer özelliklere gelince Google Pixel 6 Pro, 120Hz ekran yenileme hızına, 6,7 inç civarında kavisli bir ekrana sahipken Pixel 6, düz ve 90Hz ekran yenileme hızına sahip.

Pixel 6 Pro ayrıca temel, ultra geniş ve telefoto özelliklerine sahip üç lensli bir kameraya sahiptir. Bunlardan sonuncusu 4x optik zoom. Standart Pixel 6’nın telefoto lensi yoktur, ancak diğer ikisini koruyor.

Bunun dışında, Google bu telefonu henüz tam olarak açıklamadığı için çoğunlukla söylentiler ile konuşabiliyoruz. Ancak, sızan haberlere göre Google Pixel 6 Pro’nun 50MP ana kamerası, 48MP telefoto kamerası ve 12MP ultra geniş kamerası olabilir. Ayrıca 5.000 mAh pil, 12 GB RAM, 512 GB’a kadar depolama alanına sahip olması da söylentiler arasında. Yani Pixel 5’in aksine, bu çok yüksek özellikli bir telefon olabilir.

5. Samsung Galaxy Z Fold 3

Bir başka Samsung’un yeni akıllı telefonu da bu yıl çıkıyor. Galaxy Z Fold 3’ün büyük avantajı, katlanabilir bir ekran olduğu için farklı olma ihtimalinin yüksek olması.

 

Samsung tarafından geçen sonbaharda piyasaya sürülen Z Fold 2’nin yeni güncellemiş hali de diyebiliriz. Z Fold 2, diğer iyileştirmelerin yanı sıra orijinal Fold telefona kıyasla daha iyi bir ekrana sahipti. Yeni telefonlar piyasaya sürüldüğünde ise daha kaliteli kamera, yonga seti, pil ömrü, daha iyi yazılım ve geliştirilmiş ekranlar içerecektir.

6. iPhone SE 3/Plus

iPhone 13 ailesi, Apple’ın gelecek telefonları arasında en çok bekleneni, ancak şirket, 2022’de iPhone SE’nin halefini de piyasaya sürebilir.

 

Şimdiye kadar iPhone SE 3 hakkında çok az şey duyduk ve bunu yılın başında görme şansımız var. Ancak bu yıl piyasaya çıkarsa muhtemelen A14 Bionic yonga setine sahip olacak.

Ayrıca bir iPhone SE Plus hakkında da konuşuluyor. 5.5 inç veya 6.1 inç ekranlar daha büyük olmasına rağmen, bunun iPhone SE ailesinin genel ekonomisini korumak için olduğu düşünülüyor. Belirsiz olan, iPhone SE 3’ün fiziksel bir ana düğmeyi ve büyük çerçeveleri koruyup koruyamayacağıdır. Tasarım giderek modası geçmiş durumda.

7. Huawei P50/Pro/Pro Plus

Huawei P50 ailesi aslında zaten duyuruldu, ancak ilk başta yalnızca Çin’de mevcut, bu yüzden bu cep telefonunun 2022’de ABD’de piyasaya sürülmesini bekliyoruz.

En üst model olan Huawei P50 Pro, 120Hz ekran yenileme hızına, 6.6 inç 1228 x 2700 OLED ekrana sahip olduğu için beklemeye değer. Piyasaya sürülme tarihi yaklaşmakta olan akıllı telefon bir de Snapdragon 888 yonga seti, 12 GB’a kadar RAM ve dörtlü lens ile geliyor.

50MP sensör, 3.5x optik ve 200x dijital zoom özellikli 64MP telefoto kamera, 13MP ultra geniş ve 40MP tek renkli kamera özellikleri de mevcut. Ayrıca 66W hızlı şarjlı 4,360 mAh bataryaya sahip, ancak Huawei P50’nin 5g’si olmayacak.

8. Nokia 10

Nokia 10’u uzun zamandır bekliyorduk, bu yüzden söylentiler dolaşmaya başladığından beri birkaç isim geçti. Başlangıçta Nokia 9.1 olarak piyasaya sürülmesi gerekiyordu, ancak zamanla Nokia 9.2, 9.3 ve Nokia 10 olarak değiştirildi. Markanın telefonlar için yeni adlandırma şeması göz önüne alındığında Nokia X60’ın piyasaya sürülebileceğini bile duyduk.

İsim hala belirsiz, ancak şimdi ne zaman piyasaya sürüleceğini daha iyi biliyoruz. Şirket yöneticileri 11 Kasım’dan önce satışa sunulacağını söylediler.

Söylentilere göre, Nokia’nın yaklaşmakta olan akıllı telefonlarında ekran içi selfie kamerası, safir cam ekran, Penta lensli kamera, 108MP veya 200MP sensör, 6.000 mAh en uzun pil ömrü, 144Hz ekran yenileme hızı olacak. Aynı zamanda birinci sınıf bir Snapdragon 888 yonga seti bulunacak. Yani bu çok premium bir telefon olabilir.

9. Samsung Galaxy Note 21

Samsung’un en iyi telefonlarından biri olan Samsung Galaxy Note, muhtemelen gelecek yıla kadar yeni bir lansman görmeyecek. Bu, her yıl yeni bir Galaxy Note yayınlama geleneğini kırıyor. Dolayısıyla, yeni modellerin önümüzdeki yıl sonunda neler getireceğini bilmesek de daha iyi performans, güncellenmiş bir stylus kalem ve daha büyük bir ekran bekleyebiliriz.

10. Google Piksel Fold

Bu biraz listedeki joker isim, ancak sızan dahili belgeler, Google’ın 2022/2023’te piyasaya sürülecek Pixel markalı katlanabilir bir cihaz üzerinde çalışıyor olabileceğini gösteriyor.

Cihazın varlığının yanı sıra, ne tür bir katlanabilir cihaz olacağı veya hangi özelliklere sahip olacağı hakkında çok fazla detay sızdırılmadı, ancak Google markalı bir katlanabilir telefonu pek çok kişinin merak edeceğini biliyoruz. Bu nedenle, bir Google telefon aşığıysanız, yeni güncellemeleri beklemeniz gerekebilir.

Son Olarak

Tüm bu cep telefonları 2022’de ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, Çin, Filipinler, Birleşik Arap Emirlikleri ve tüm dünyada piyasaya sürülüyor. Bu akıllı telefonlardan bazılarının piyasaya çıkması daha uzun sürebilir ancak 2022’nin sonuna kadar birçok yeni telefonu elimizde göreceğiz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

MatrixETF CTO’su Alan ile AMA Etkinliği

Doğadan Esinlenilmiş 10 Proje