in , , , , ,

2022’de Adını Sıkça Duyabileceğimiz Kripto Paralar

kriptopara

Kripto para piyasasında pazar genişledikçe giderek daha fazla heyecan verici proje piyasaya sürülebilir ve yatırımcıların ilgisinden faydalanabilir. Bu da hem kısa hem de uzun vadede fiyat değişikliklerine yol açar. Kendi boğa koşusunu yapabilecek bir sonraki kriptoyu bulmak zor olabilir, özellikle de artık aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce proje varken. Biz de bu kılavuzda sizlere 2022’de adını sıkça duyabileceğimiz kripto paraları derledik.

  1. Cardano (ADA) – Toparlanma Potansiyeline Sahip Lider Blok Zinciri Ağı

Bir sonraki kendi boğa koşusunu yaşayabilecek proje Cardano olabilir. Forbes tarafından tanımlandığı üzere Cardano, ‘Blok Zincirlerinin İnterneti’ olmayı hedefleyen bir blok zinciri platformudur. Bu proje, Cardano’yu mevcut lider ağlardan daha ölçeklenebilir, birlikte çalışabilir ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan Ethereum’un kurucu ortaklarından Charles Hoskinson tarafından kurulmuştur.

Cardano, yeni bloklar oluştururken enerji harcamasını büyük ölçüde azaltan bir ‘Proof-of-Stake’ (PoS) mutabakat mekanizması kullanarak Bitcoin ve Ethereum’dan farkını kullanıcıya gösteriyor. Bu, Cardano’nun akıllı sözleşme işlevselliği ile uyumludur, yani ağ dApp geliştiricileri için uygun bir alternatif sunar. Ağın yerel token’ı olan ADA son zamanlarda pek iyi günler geçirmemiş olsa da bu proje önümüzdeki aylar için hala mükemmel bir potansiyele sahip.

  1. Ripple (XRP) – 2022’de Geri Dönebilecek Popüler Kripto Projesi

Ripple, finans endüstrisinin para transfer ihtiyaçlarını gidermek için yaratılmış bir network’tur. XRP ise Ripple’ın, market hacmi bakımından sürekli ilk beş kripto para birimleri arasında gösterilen, Ripple ağında kullanılmak üzere üretilmiş kripto para birimidir.

Arkasındaki büyük heyecana rağmen Ripple şu anda SEC (Securities and Exchange Commission) tarafından yasal çıkmaza sürüklenmiştir. Fakat şirketin içinde bulunduğu bu durum XRP’nin diğer kripto varlıklar ile inişli çıkışlı bir yarışa girmesine engel olamamıştır. Bunu Ripple’ın davasını çevreleyen ve gelebilecek olumlu bir haberle birleştirdiğimizde, 2022’de sıkça duyacağımız kripto para birimleri arasında yerini alabilir.

  1. ApeCoin (APE) – En Büyük Topluluk Token’larından Biri

ApeCoin, en iyi NFT’lerden biri olarak kabul edilen Bored Ape Yacht Club (BAYC) koleksiyonu olan en pahalı NFT’lerle yakından bağlantılı bir ERC-20 token’ıdır. BAYC NFT’leri ünlülerden inanılmaz ilgi gördü ve ApeCoin piyasaya sürüldüğünde büyük heyecan yarattı.

BAYC’nin yaratıcıları ApeCoin’i geliştirmemiş olsa da Yuga Labs tarafından başlatılan metaverse platformu ‘Otherside’nin yerel token’ı haline geldi. Yaklaşmakta olan bu sanal dünyada kullanılmasının yanı sıra ApeCoin, diğer mobil oyunlara da uygulandı ve çok ihtiyaç duyulan kullanım durumlarını sağladı. Her ne kadar APE için kullanım alanı hala eksik olsa da coin devasa bir topluluk desteğinden faydalanabiliyor, yani bu yıl adını sıkça duyacağımız kripto paralar listesinde yerini alıyor.

  1. Cosmos (ATOM) – Benzersiz Birlikte Çalışabilirlik Mekanizması ile Yeni Kripto Para Birimi

Cosmos, birlikte çalışabilirlik konusundaki benzersiz yaklaşımı nedeniyle piyasada dalgalar yaratacak bir sonraki büyük kripto olabilir. Cosmos protokolü, geliştiricilerin merkezi Cosmos merkezine bağlanan ayrı blok zincirleri olan kendi ‘Bölgelerini’ oluşturmalarına olanak tanır. Geliştiriciler kendi blok zincirleri üzerinde tam özerkliğe sahip olurken diğer bölgelerle bağlantı kurabilir ve bilgi paylaşabilirler. Bu, dApp’lerin birden fazla bölgeye entegre edilebilmesini sağlayarak birlikte çalışabilirliği artırır ve ağları bir üst seviyeye taşır.

  1. Ethereum (ETH) – dApp Geliştirme için En Umut Verici Kripto Para Birimi

Ethereum, dünya çapında ikinci en büyük kripto para birimidir ve dApp geliştiricilerinin platformlarını inşa etmeleri için başvurulan ağ haline gelmiştir. Bunun nedeni, Ethereum’un sayısız durumda merkezi bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldıran akıllı sözleşme işlevselliğidir. Ancak Ethereum son zamanlarda yüksek gas ücretleriyle boğuşuyor ve bu da dApp geliştiricilerini alternatif bulmaya zorluyor.

Önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşeceği söylenen ‘Ethereum 2.0’a geçişle birlikte tüm bunlar değişebilir. Ethereum 2.0 ile ağ, Proof-of-Stake mekanizmasına geçmeyi, ölçeklenebilirliği önemli ölçüde artırmayı ve ağ ücretlerini azaltarak sharding’i kullanmayı amaçlıyor. Bu yükseltme istenen etkiyi yaratırsa geliştiricileri ağa geri çekmesi muhtemeldir, yani 2022’de sıkça duyacağımız kripto para birimleri arasında yerini alabilir.

  1. TRON (TRX) – İçerik Yaratımında Devrim Yaratacak Merkeziyetsiz Blok Zinciri

TRON, akıllı sözleşme işlevselliğine sahip olduğu ve dApp’leri barındırabildiği için Ethereum’a benzer şekilde çalışan açık kaynaklı bir blok zinciri ağıdır. Bununla birlikte TRON, içerik oluşturucuların YouTube veya TikTok gibi aracıları devre dışı bırakarak doğrudan tüketicilerle bağlantı kurmasını amaçlamaktadır.

Bir Proof-of-Stake blok zinciri olarak yatırımcılar TRON’un yerel token’ı olan TRX’i satın alabilir ve pasif bir gelir akışı oluşturmak için stake edebilirler. TRX, spekülatif açıdan da dikkat çeker çünkü ağ artık Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumludur ve zincirler arasında yüksek derecede birlikte çalışabilirlik sağlar. Son olarak TRON, blok zinciri tabanlı projelerde Samsung ile bile ortaklık kurarak bu alandaki güvenilirliğini vurgulamıştır.

  1. Dogecoin (DOGE) – Büyük Topluluk Desteğine Sahip ‘Meme Coin’

Dogecoin, geçtiğimiz yıl yaşadığı büyük düşüşten sonra bile piyasadaki en iyi meme coin’lerden biri olmaya devam ediyor. Dogecoin, Nisan 2022’de Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının ardından yatırımcıların coin’in bir şekilde sosyal medya platformuna entegre edilebileceğine inanması nedeniyle bir fiyat artışı yaşadı. DOGE için çok ihtiyaç duyulan bir fayda sağlayacak olsa da bu noktada bunların hepsi şu an için sadece spekülasyon.

Dogecoin

Bununla birlikte, 3.000’den fazla trader şu anda coin’i ödeme yöntemi olarak kabul ediyor, yani 2022’de sıkça duyacağımız kripto para birimleri arasında yerini alabilir.

  1. Polygon (MATIC) – Layer-2 Ağı

Polygon, Ethereum için bir layer-2 ölçeklendirme çözümü’ olarak bilinir, yani Ethereum’un tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olmak için bir ortak blok zinciri görevi görür. Ethereum ağının şu anda aldığı aşırı gas ücretleri göz önünde bulundurulduğunda, bu önemli bir hizmet olarak görülüyor.

Esasen Polygon, Ethereum tabanlı işlemlerin işlenmesine yardımcı olarak hızları artırıyor ve ücretleri düşürüyor. Bu nedenle Polygon, NFT pazarının ve metaverse platformlarının büyümesi nedeniyle geçen yıl inanılmaz derecede popüler hale geldi. Yakın zamanda ‘Ethereum 2.0’a geçilmesi, Polygon’un kullanım alanına zarar verebilecek olsa da Polygon’un avantajları kullanıcıların dikkatini çekebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

En Büyük Balina Cüzdanlarının Analizi

Teknik Analiz

Teknik Analiz: Destek & Direnç Nedir? Nasıl Çizilir?