içinde

2022 Yazında Öne Çıkan 10 Büyük Funding Round

Bugünkü yazımızda “2022 yazında dikkat çeken 10 büyük funding round hangileri oldu?” sorusuna cevap bulmaya çalışıyoruz. Basit bir strateji ile hangi projenin ne kadar yatırım aldığına bakarak da ileriye dönük uzun vadeli bir kripto sepeti yapabilirsiniz. 

Limit Break

Mobil oyun geliştiricisi Limit Break; Paradigm, Standard Crypto ve CEO Mino Games Josh Buckley liderliğinde, Ağustos ayında gerçekleşen iki funding round’dan 200 milyon dolar topladı.

Diğer yatırımcılar arasında FTX Ventures, Coinbase Ventures, Positive Sum ve Anthos Capital da yer alıyor. Toplanan fonlar, Web3 MMO oyunlarının yanı sıra Genesis NFT’ler için ücretsiz mint üzerine kurulu Free to Own (F2O) modelini tanıtmak için kullanılacak.

Aptos Labs

Aptos Labs, FTX Ventures ve Jump Crypto liderliğinde,Haziran ayında gerçekleşen A Serisi funding round’dan 150 milyon dolar topladı. Yatırımcılar arasında, a16z, Multicoin Capital, Circle Ventures, Apollo, Franklin Templeton, Griffin Gaming Partners ve Superscrypt bulunuyor.

Meta’nın kripto kolu Diem, yoğun düzenleyici incelemeler nedeniyle Ocak’ta stablecoin projesini  sonlandırdı. Şubat ayında Aptos Labs, “dünyadaki en güvenli ve üretime en hazır blockchain”i yaratma hedefiyle Diem blockchain’i hayata döndürme planlarını duyurdu. Aptos, toplanan fonları projenin gelişimini desteklemek için kullanacak.

Magic Eden

Solana üzerindeki NFT marketplace Magic Eden, Haziran ayındaki B Serisi funding round’dan 130 milyon dolar topladı. Bu yatırımın ardından Magic Eden’in değeri 6 milyar dolara yükseldi.

Funding round’ı Electric Capital ve Greylock Partners yönetirken, Lightspeed Venture Partners, Paradigm ve Sequoia Capital de yatırımcılar arasındaydı. Magic Eden, toplanan fonları main peer to peer NFT marketplace’ini ve Launchpad adlı primary marketplace’ini geliştirmeyi planlıyor.

Gnosis Safe

Dijital varlık yönetimi platformu Safe (önceden Gnosis Safe olarak biliniyordu), 1kx liderliğinde Temmuz ayında gerçekleşen round’dan 100 milyon dolar topladı.

Round’a aralarında Tiger Global, A&T Capital, Blockchain Capital, Digital Currency Group, Coinbase Ventures, Greenfield One, ParaFi, Lightspeed, Polymorphic Capital da olmak üzere 50’nin üzerinde yatırımcı katıldı.

Toplanan fonlar; Hibeler, ekosistem yatırımları, developer tools ve altyapı sağlama yoluyla safe smart contract hesaplarından yararlanan canlı bir uygulama ve cüzdan ekosistemini desteklemek amacıyla kullanılacak.

Unstoppable Domain

Bir NFT domain sağlayıcısı olan Unstoppable Domains, Pantera Capital liderliğinde Temmuz ayında gerçekleşen A Serisi funding round’dan 65 milyon dolar topladı.

Round’daki diğer yatırımcılar arasında Mayfield, Gaingels, Alchemy Ventures, Redbeard Ventures, Spartan Group, OKX Blockdream Ventures, Polygon, CoinDCX, CoinGecko, Web3 syndicate, Hardyaka, Rainfall Capital, Broadhaven, El Ventures, ve Sound Media Ventures ile önceki yatırımcılar olan Boost VC ve Draper Associates yer aldı.

Toplanan fonlar, ürün inovasyonunu devam ettirmek ve Web3 alanındaki ortaklıkları genişletmek için kullanılacak.

Delphia

Algoritmik bir stock advisor olan Delphia, Haziran ayındaki A Serisi funding round’da 60 milyon dolar topladı. Round, FTX Ventures, fintech odaklı Ribbit Capital, M13 ve Lattice Ventures’ın katılımıyla Multicoin Capital tarafından yönetildi.

Toplanan fonlar, Delphia’nın native reward token’in piyasaya sürülmesine, kullanıcıların verilere katkıda bulunma yollarının çoğaltılmasında ve çalışan sayısının artırılmasında kullanılacak.

Ready Player Me

Metaverse için bir avatar platformu olan Ready Player Me, a16z GAMES FUND ONE ve a16z crypt liderliğinde Ağustos ayında gerçekleşen B Serisi funding round’da 56 milyon dolar topladı.

Plural, Roblox’un kurucu ortağı David Baszucki, Twitch ve Fractal Robin Chan’ın kurucu ortağı Justin Kan ve diğerleri de tura katıldı. Toplanan fonlar, avatar creator’u daha esnek ve performanslı hale getirmek için kullanılacak.

Proof

1.000 özel koleksiyoncu ve sanatçıdan oluşan özel bir NFT kolektifi olan PROOF, a16z liderliğinde Ağustos ayında gerçekleşen A Serisi funding round’da 50 milyon dolar topladı.

Diğer yatırımcılar arasında Seven Seven Six, True Ventures, Collab+Currency, Flamingo DAO, SV Angel ve VaynerFund yer alıyor. Toplanan fonlar Proof ekibini ölçeklendirmek, yaratıcı topluluğu güçlendirmek, sanat ve sanatçılar düşünülerek ürünler ve Web3 için araçlar oluşturmak için kullanacak.

The Wildcard Alliance

Playful Studios’un yeni Web 3 yan kuruluşu olan Wildcard Alliance, Paradigm liderliğinde Haziran ayında gerçekleşen A Serisi funding round’da 46 milyon dolar topladı.

Fundig round’daki diğer katılımcılar arasında Griffin Gaming Partners, Polygon ve risk sermayedarı Sabrina Hahn yer alıyor. Wildcard, Polygon blockchain’de hibrit çok oyunculu bir çevrimiçi savaş arenası, gerçek zamanlı strateji ve collectible card game’dir.

Bitcoin, UST

GunZ

Bir AAA oyun stüdyosu olan Gunzilla Games Ağustos ayında gerçekleşen funding round’da 46 milyon dolar topladı. Toplanan fonlar, GunZ adlı yeni platformun oluşturmasında kullanılacak.

Funding round Republic Capital tarafından yönetilildi. Diğer önemli katılımcılar arasında Griffin Gaming Partners, Animoca Brands, Jump Crypto, RW3 Ventures, CoinFund, Shima Capital, Dominance Ventures, GSR, Kucoin Labs, Spartan Investment Group, AlphaCrypto Capital, Blizzard, Digital Strategies, Morningstar Ventures, Gamegroove Capital, Formless Capital NGG ve Huobi Group yer aldı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Arbitrum (ARBI) Ekosistemi-2

Binance Labs, Aptos Labs’a Yatırımını Artırıyor!