içinde

2021’in En İyi Yabancı Dil Öğrenme Uygulamaları

Linkedin

Yeni bir dil öğrenmek ister misiniz? Eğer cevabınız evetse sizin için hazırladığımız bu konuda öne çıkan yabancı dil öğrenme uygulamaları listesine şöyle bir göz atmalısınız;

Heyecanlı bir yurtdışı tatili planlıyor da olsanız veya sadece boş zamanınızı verimli bir şekilde harcama arzusunda da olsanız bir yabancı dil öğrenme uygulamaları, öğrenmek istediğiniz dilde kelime dağarcığınızı geliştirmenize, gramer bilginizi ilerletmenize ve kolay anlaşılabilir dersler vasıtasıyla akıcılaşmanıza yardımcı olacaktır ki bu imkân sadece bir bilgisayar veya telefon kadar yakınınızda.

dil öğrenme uygulamaları

Hatta bu imkânı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz kaliteli dil öğrenme uygulamaları, özel derslerden veya kurslardan çok daha hesaplı ve bu uygulamaların birçoğu konuşma tanımlama gibi seçeneklerle yararlananlara çok kaliteli bir öğrenim deneyimi sunuyor!

İşte kendi başınıza dil öğrenmenizi ciddi ölçüde kolaylaştıracak 10 uygulama;

Babbel: Online okul formatında kaliteli bir eğitim deneyimi

Bence Babbel, kullanıcılarına tıpkı kaliteli bir okulun online yabancı dil derslerine katılıyorlarmış gibi bir deneyim sunuyor. Minimalist ama akılda bırakıcı metoduyla Babbel, kullanıcılarını yeni bir dil öğrenmenin (Benim için Fransızca) sıkıcı ve karmaşık yönlerinden uzak tutmayı başarıyor. Her ders sizi farklı kelime ve cümle varyasyonları (hece çalışmalarında harfler de olaya dahil oluyor) ve orijinal görselleri de beraberinde getiren çeviriler yapmaya götürüyor.

Ayrıca Babbel öğrendiğiniz yeni kelimelerin cümle içinde kullanıldığı örnek diyalogları size sunarak bu cümleleri dinlemenize, tekrarlayıp telaffuzunuzu sınamanıza, fiil grupları hakkında bilgiler edinmenize imkân tanıyor ve “The My Activity” modülü sayesinde kattettiğiniz tüm gelişmeler korunuyor. Yoğun biri olsanız dahi Babbelin 15 dakikalık derslerini gününüzün herhangi bir saatine kolayca dahil edebilirsiniz.

Babbel ücretsiz olsa da ekstra imkanlardan yararlanabileceğiniz bir paketi mevcut. Bu paketin üç aylık aboneliği 27$, altı aylığı 46$ ve bir yıllık aboneliğiyse 75$.

Modly: Kelime gruplarını öğrenmek için

Drops’a benzer olarak Mondly de Premium üyesi olmadan dahi faydalanabileceğiniz çeşitli avantajlara sahip renkli ve eğlenceli bir uygulama. Bu uygulamada Macarcaya başladım ve kelimelere tıklanınca farklı fiil çekimlerini göstermesi çok hoşuma gitti. Uygulama, farklı öğrenme stillerine uyacak biçimde çok sayıda görsel, çeviri ve işitsel destekleyici içeriyor.

dil öğrenme uygulamaları

Eğitmenin ayrıca kelime ve cümleleri kulağa hoş gelecek bir şekilde söylemesi bu kelime ve cümleleri tekrar etmemi oldukça kolaylaştırdı (çok sayıda yabancı dil öğrenme uygulamaları denemiş olmama rağmen)

Fiyat olaraksa 41 dili içeren hayat boyu Premium paketi kısa bir süre için sadece 90 dolar.

Duolingo: Çok sayıda dil öğrenmek için

Renkli arayüzü ve kısa, oyun benzeri egzersizleriyle gerçekten zevkli bir uygulama olan Duolingo’da aynı anda öğrenebileceğiniz dil sayısıyla ilgili bir sınırlama yok. (bence sürdürülebilirlik açısından en fazla iki dil öğrenilmeli) Ben Duolingo’yu İspanyolca ve Almanca pratiği için kullandım.

Uygulama, ayrıca öğrendiğiniz dille ilgili basit bilgileri unutmayıp bu dillerde uzmanlaşmanız için belli aralıklarla tüm konuların üzerinden tekrar geçmenizi hedefliyor ve uzun süre tekrar yapmadığınız konuların giriş sayfalarına “çatlak” biçiminde bir işaret koyup sizi o konuları tekrar etmeye çekiyor.

Duolingo’nun kullanıcı dostu arayüzü ve günlük hedefinizi doldururken ekstra puanlar almanızı öngören motive edici “Streak” özelliğini beğendim. Duolingo Stories (Kısa hikayelerle anlama becerinizi pekiştirir) gibi dil öğrenmenin farklı noktalarına yönelik kaynaklar da barındıran Duolingo’nun reklamsız bir deneyim, indirilebilir içerikler ve sınırsız “Kalp” imkanı sunan Premium paketiyse ayda sadece 7 dolar.

Memrise: Yeni bir dilin telaffuzunu kavramak için

Memrise a dair en sevdiğim nokta, dili ana dil olarak konuşanların kelimeleri nasıl telaffuz ettiklerine ışık tutan kısa videolar da kullanması. Ben Fransızca kursunu denedim ve ilk derste bile bir kelimenin çevirisi ve farklı cinsiyetlere yönelik kullanımının yanısıra o kelimenin telaffuzu ve günlük konuşmalardaki kullanımınını dinledim. Uygulama, ayrıca kendinizi daha iyi geliştirmeniz için örnekler içinde sıklıkla dildeki yaygın kalıpları karşınıza çıkarıyor.

dil öğrenme uygulamaları

Bu uygulamadaysa ücretsiz olarak günlük birkaç derse katılabilirsiniz fakat sınırsız bir kullanıcı deneyimi için yıllık Premium üyelik (7.5 dolar) aylık Premium üyelik (9 dolar) ve ömürlük Premium üyelik (tek seferde 140 dolar) paketlerinden birini de tercih edebilirsiniz.

Busuu: Hedef odaklı kullanıcılar için

Busuu’ya kaydolduğunuzda öğrenmek istediğiniz dili seçiyorsunuz ve uygulama, dil konusunda ne kadar ileri düzeyde olduğunuzu ve bu dili neden, hangi seviyeye kadar öğrenmek istediğinizi daha iyi anlamak için size bir test yapıyor. Bundan sonraki aşamadaysa bu plan için günlük bir çalışma hedefi belirliyorsunuz (eğer premium paketine abone olursanız size, hedefinize belirli bir tarihe kadar ulaşabilmeniz için otomatik bir çalışma planı oluşturuyor)

Busuu’yla İtalyancayı denedim ve uygulamanın basit ve düzenli arayüzü cidden çok hoşuma gitti. Ayrıca faydalı hatırlatıcılara da sahip. Örneğin önceki girişimde karşıma çıkmış bazı kelimeleri tekrar etmem için “zayıf kelimeler” başlığıyla yine karşıma getirdi. Busuu, ayrıca karşınıza çıkan kelimeleri fotoğraflarla desteklemenin yanısıra çalışmanız sırasında (ciao’nun hem “merhaba” hem “hoşçakal” anlamına gelebileceği gibi) yararlı kelime ipuçları da veriyor.

Premium paket bir yıl için ayda 6 dolar. Ekstra özellikler içinse ayda 7 dolara Premium Plus seçeneği mevcut ama Premium olmadan bile Busuu dil öğrenmeniz için gerekli değerli araçları size sunuyor.

Lirica: Müzikal şeklinde dil öğrenmek için

Herhangi bir şarkıyı yeterince dinlerseniz, başka bir dilde olsa bile tüm kelimelerini ezberleyebilirsiniz ama ama bu ezberlediğiniz kelimelerin ne anlama geldiklerini nasıl anlayacaksınız?

İşte Lirica uygulamasının devreye girdiği yer burası. Bu uygulamanın İspanyolca ve Almancayı öğretim metodu cidden benzersiz. Dil öğretmek için geleneksel öğretim yöntemlerini takip etmek yerine Lirica, dili ve gramerini öğrenmenize yardımcı olmak için Latin ve Reggaeton sanatçılarının popüler müziklerini kullanıyor. Bir yandan dil öğrenirken diğer yandan eserlerin arkasındaki kültürel altyapıya da kendinizi kaptırıyorsunuz.

Lirica’nın bir haftalık ücretsiz deneme süresi mevcut, daha sonraysa ayda 4 dolara kullanılabiliyor. Uygulama şimdilik yalnızca İspanyolca ve Almanca dil seçeneklerini sunuyor ancak web sitelerinde gelecekte daha fazla dil eklemeyi planladıkları belirtiliyor.

Drops: Görsellerle öğrenmek için

Drops’da Yunanca’daki elimi denemek istedim. Uygulamanın eğlenceli ve renkli arayüzü, farklı alfabesine rağmen dili gözümde daha az korkutucu kıldı. Uygulama, kullanıcılara her bir kelimenin hem ana dillerindeki hem de öğrenmekte oldukları dildeki halini gösteriyor ve kelimenin yabancı dildeki halini sesli olarak tekrarlayıp anlamını resimli olarak sunuyor. Ayrıca uygulamaya sürekli yeni diller eklenmekte, uygulama en son yerli bir Japon dili olan Ainu’yu bünyesine kattı.

Eğer ayda 10$ ödeyip premium abone olmazsanız, başka bir derse girmek için 10 saat beklemeniz gerekiyor ama gene de dersi tamamladıktan sonra istatistiklerinize (doğru cevaplar, yanlış cevaplar ve öğrenilen kelimeler) ve kelimelere göz atabilir, kelimelerin telaffuzunu tekrar dinleyebilirsiniz.

Netflix: Bir dilin işleyişini anlamak için

Aslında bir dil öğrenme uygulaması olmasa da Netflix’in Chrome uzantısını indirip, film-dizi seçeneklerinin olduğu kataloğu açıp dil öğrenme pratiği yapmaya başlayabilirsiniz.

Kataloğu açtığınızda, halihazırda altyazı eklenmiş yüzlerce film ve diziyi görebilir, içlerinden birini “Watch on Netflix” butonu üzerinden açıp dil öğrenme amacıyla izleyebilirsiniz. Misal eğer İspanyolca öğrenmek istiyorsanız, dropdown menüsünden öğrenmeye çalıştığınız dili ve bağlandığınız ülkenizi seçin. Tabii öğrenmek istediğiniz dil ve Netflix üyesi olduğunuz ülkeye bağlı olarak az sayıda seçenekle de karşılaşabilirsiniz.

Dizi veya film oynarken, ekranın altında iki sıra altyazı görüntülenir. Bunlardan biri ana diliniz, diğeri ise öğrenmek istediğiniz dildedir. Altyazılar tüm bir cümle olarak değil, tıpkı bir kareoke şarkısı gibi kelime kelime karşınıza çıkar. Gerektiğinde videoyu durdurup tekrar oynatabilir, yerleşik bir sözlüğe erişebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz…

Pimsleur: Hareket halindeyken de öğrenmek için

Pimsleur bünyesinde 51 tane dil olan bir uygulama ama bir çeşit podcast türü ile öğretim amacı güdülüyor. Öğrenmek istediğiniz dili seçiyorsunuz ve 30 dakikalık Alexa uyumlu-indirilebilir ilk işitsel dersinize alınıyorsunuz. Uygulama ayrıca araba sürerken dinleyebileceğiniz bir sürüş moduna da sahip.

dil öğrenme uygulamaları

7 günlük ücretsiz deneme imkanınız var. Ondan sonraki süreçte öğrenmek istediğiniz dilin işitsel derslere katılacaksanız ayda 15$ a abone olabiliyorsunuz. En popüler 12 dili, okuma derslerini, rol yapma oyunlarını ve dijital bilgi kartlarını içeren Premium seçeneği ise ayda 20$.

Rosetta Stone: İşitsel öğrenim için

En az 30 dakika süren bir çekirdek ders sonrası ana derslere geçilen Rosetta Stone sisteminde başlıca görsel destekli bir işitsel eğitim veriliyor ama öğrenim tercihlerinize göre bu konuda özelleştirmeler yapmanız da mümkün. Ben ilk olarak İrlandaca derslerine başladım ve ilk başlarda özellikle de İrlandacaya yabancı kaldığımdan dersler oldukça zorlayıcı geldiyse de zamanla kolay gelmeye başladı.

Uygulamanın IOS ayağı geçen sene arttırılmış gerçekliği bünyesine katan yeni bir güncelleme aldı. Bu güncellemeyle gelen Seek and Speak adında, telefonu doğrulttuğunuz yerdeki objenin çevirisini size sunan bir özelliği beraberinde getiriyor.

Rosetta Stone’un abonelik fiyatlandırması öğrenmek istediğiniz dile göre değişiyor. Örneğin 3 aylık bir İspanyolca kursu için 36 dolar, bir yıllık kurs için 96 dolar, tüm dillere ömür boyu erişim için ise 176 dolar ödemeniz gerekiyor.

  • Teknoloji içerikli diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: c|net

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Efe Gökşen tarafından yazıldı.

Marmara Üniversitesi 2020 Lisans Mezunu (HİT/R) Marmara Üniversitesi Tezli Yüksek Lisans Öğrencisi

Paris Saint-Germain (PSG) Crypto.com ile Sponsorluk Anlaşması İmzaladı

KoinSaati Akademi: dApp Nedir?