içinde

2021’e Damga Vuran NFT Koleksiyonları

INO

NFT terimi veya diğer bir deyişle değiştirilemez token, 2021 yılında o kadar önemli bir kelime haline geldi ki, Collins Dictionary onu yılın kelimesi seçti ve Google’da NFT hakkında arama sayısı zirvelere ulaştı.

NFT’lerin potansiyeli sanatın çok ötesine geçerek müziği, spor anlarını ve video oyunlarını içeriyor ve özel işlevlere, özelliklere sahip olabilmeyi sağlıyor. Gelecekte NFT’lerin kullanım alanı olarak karşımıza çok farklı şeyler çıkabilecek gibi duruyor.

CryptoPunks

CryptoPunks ve Beeple’ın kolajından tutun da NBA Top Shot ve RTFKT’ye kadar olan bu NFT koleksiyonları yalnızca yüksek fiyatlardan dolayı değil, büyüyen ve gelişen topluluklarıyla da öne çıktı. Ayrıca DappRadar’a göre, CryptoPunks NFT’lere yön veren koleksiyon olarak geçiyor.

Koleksiyon, 2017 yılında ERC-721 NFT standardı oluşturulmadan önce başlamıştı. O zamandan beri, Larva Labs’ın 10.000 punk’ın tamamını Ethereum kullanıcılarına ücretsiz dağıtması sayesinde CryptoPunks’ın piyasadaki popülaritesi ve değeri fırladı. OpenSea’de işlem gören 756.984 Ether (ETH) (3,03 milyar dolar) ile CryptoPunks, en büyük işlem hacmine sahip oldu. Artan değeri ve tarihi önemi nedeniyle en değerli NFT koleksiyonu oldu. Orijinal CryptoPunks dışında çıkan farklı ağlardaki punks çeşitlerinden de bahsedilirse bu rakamlar daha da fırlayacak. O yüzden CryptoPunks’ın NFT dünyasına öncü olduğunu söylemekte pek de haksız sayılmazlar.

Bored Ape Yacht Club (BAYC)

Tarihsel işlem hacminde 266.843 Eth (1,07 milyar dolar) ile Bored Ape Yacht Club veya BAYC, ikinci en büyük tarihsel işlem hacmine sahip koleksiyon oldu. 10.000 Bored Apes’ten birine sahipseniz, bunu bir NFT Yacht Club üyelik kartı olarak kullanabilirsiniz. THE BATHROOM, Bored Ape Kennel Club ve Mutant Ape Yacht Club’a üyelere özel giriş hakkı veriyor. Kasım ayında OpenSea satışlarındaki artış, satılan Bored Ape Yacht Club ve Mutant Ape Yacht Club NFT’lerinin yüzde 900’den fazla artışla bağlantılı olduğu rahatça görülüyor.

INO

2021’de en fazla satan diğer koleksiyonlar arasında Pak, RTFKT, Jadu Hoverboards and Jetpacks, FLUF World, VeeFriendss, Axie Infinity, NBA Top Shot ve Beeple yer alıyor ancak bunlarla sınırlı değil. Sayılabilecek çok daha fazla koleksiyon var.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Holo (HOT), Dogecoin (DOGE) ve Chiliz (CHZ) Teknik Analizi | 25 Aralık 2021

Bitcoin

SWIFT, 2022’nin İlk Çeyreğinde Tokenize Edilmiş Varlıkları Araştırmayı Planlıyor