içinde , , , ,

2021 Yılında Göz Atmanız Gereken 7 DeFi Projesi

Merkeziyetsiz finans sektörü (DeFi), 2018 yılından beri kullanıcı sayısında %600’ün üzerindeki artışla çarpıcı bir şekilde büyüme kaydetti. Bu yükseliş, sektörün yakında mevcut 6 milyar dolarlık varlığın ötesine geçebilir. Akıllı sözleşmelerin hünerlerinden yararlanarak insanlara finansal hizmetler sunan kabiliyet, 2020 yılında büyük ivme yakaladı ve bu ivmesini bu yıl da sürdürmeye devam etmekte. Bugün, her zamankinden daha fazla merkeziyetsiz finans projeleri mevcut ve bu çeşitlilik bitecek gibi görünmüyor. Bu makalede, her blockchain teknolojisinin ve merkeziyetsiz finans projeleri meraklılarının göz atması gereken 7 DeFi projesini siz değerli okuyucularımız için derledik.

Synthetix (SNX)

Temmuz 2020’nin başlarından beri Synthetix, piyasa değeri açısından yedinci sırada yer aldı. Bununla birlikte, 2017 yılında tasarlanan proje, şu anda var olan en iyi projelerden biri olarak ifade ediliyor. Proje, kullanıcılara sentetik bir varlık ihraç platformu ve merkeziyetsiz bir borsa platformu sağlamaktadır.
Sentetik varlıklar genellikle, fiziksel mallar, fiat para birimleri, stoklar ve hatta kripto para birimleri gibi gerçek varlıkları temsil eden dijital varlıklar olan Sentematik olarak adlandırılır. Önemli özelliklerinden biri de teşvik edilen saplama mekanizmasıdır. Kullanıcıların likidite sağlamasına ve platformu korumasına olanak tanır.

Synthetix ekosistemi, farklı değişim platformlarında bulunan Synthetix Network Token (SNX) altında çalışır. Kullanıcılar tokenları satın alıp stake yapabilirler. Son aylarda SNX tokeni, Haziran ve Temmuz 2020 arasında 0.79 – 3.32 dolar arasında değişen değer artışıyla bir artış yaşadı. 2025 yılına kadar 250 milyon tokenin çıkacağı tahmin ediliyor. Platform, yüksek yatay geçiş oranı sayesinde fiyat dalgalanmalarına karşı korunmaktadır.

Orion Protocol (ORN)

DeFi, en popüler teknoloji yeniliği olmaya devam ederken, Orion Protocol sektörün en önemli yeniliğini üstleniyor. Platformun en önemli noktası, en güçlü likidite toplayıcısına kurulduğundan, kripto para sektörünün likiditesini tek bir platformda toplayabilmesidir. Orion ağı kullanıcıları için on üç farklı gelir akışı yarattı ve ORN tokeni çekirdek üzerinde yer aldı. Temmuz 2020’de KUCoin Seçim Topluluğu oylamasını kazanan proje KuCoin’de listelendi.
İlk DeFi projesi, ABD dolarının 16 aya kadar yardımcı token olarak desteklediği bir token satış ağı uygulamaktadır. Dijital para birimi sektöründe tek ve gözetilmeyen bir ağ geçidi ve kripto para sektörü katılımcılarının benzersiz bir şekilde korunmasını sağlar.

DeFi Yield Protocol (DYP)

DeFi Yield Protocol, likidite sunumunu platformlardaki herkese merkezden uzaklaştırmak için tasarlanmış akıllı sözleşme tabanlı bir ağdır. Maksimum karlılık sağlamak için bir Ethereum madencilik havuzu ve yield farming modelini birleştirir. Örneğin, 24 saat içinde DYP kullanıcıları yaklaşık 47.69 ETH kazandı. Moreso, sadece ilk 18 günde, platformun likidite sağlayıcıları 609.98 ETH’yi 652 bin dolara eşdeğer hale getirmiştir.
Şu anda en önemli DYP özelliği, piyasa manipülasyonuna karşı direnç göstermesidir. Herkesin likidite sağlamasına izin vermesinden dolayı, vitrin satıcıları fiyatlarda vardiyaya neden olduğunda üstün bir üstünlüğe sahip olmayacaktır. Platform zaten zengin özelliklere sahip olsa da, DYP daha iyi hizmet sağlamak ve ödüller kazanmak için çok yakında daha iyi sistemler sunacaktır.

DeFiChain

DeFiChain, kripto para sektöründeki yatırımcıların herhangi bir sektördeki yatırımlarından geri dönüş yapmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir projedir. Bu, mutsuz ve güvenli Bitcoin’in altındaki en iyi hisse kanıtını sunmak için üretilmiş, Turing olmayan eksiksiz bir blockchain ağıdır. Platformun bağlantıları Avustralya, Avrupa, Hindistan, ABD, Singapur ve Kanada’daki veri merkezlerinde küresel bir dağıtıma sahiptir. Projenin başarısının en önemli unsurlarından biri, ekibin etkileyici geçmişidir. U-Zyn Chua ve Dr. Julian Hosp bu oyunu iyi kurdular. DR. Julian şu anda kripto para birimi uzmanı, Zyn ise çok satan bir teknoloji ürününün mimarı.
Bitcoin’in yönlerinden gelen basitliği, hızlı iş hacmi ve yüksek güvenliğine ek olarak, DeFiChain merkeziyetsiz token ambalajını, varlık tokenizasyonu, temettü dağılımını, merkeziyetsiz kredileri, merkeziyetsiz borçları ve alacakları devretmeyi ve merkeziyetsiz gizli borçları da destekler. Projenin ana ağı Mayıs 2020’de hayata geçti ve o zamandan bu yana istikrarlı bir büyüme kaydetti. Şirketin tokeni (DFI), alım satım başlangıcından sonraki birkaç ay içinde %50’den fazla değer kazanmıştır. DeFiChain şu anda 165 milyon doların üzerinde bir pazar sermayeye sahiptir.

yEarn Finance (YFI)

Ethereum ağı üzerine inşa edilen verimli bir toplama platformu olan yEarn Finance, Andre Cronje tarafından Şubat 2020’de tanıtıldı ve o zamandan bu yana en başarılı DeFi projeleri arasına katıldı. Platform, bir COMP tokeni dağıtımıyla başlayan yield farming anlamında bir rol oynamaktadır. Token kredilerini optimize etmek için DeFi protokollerini kullanarak kullanıcılar için akma kapasitesini en üst düzeye çıkarmaya çalışır.
yEarn Finance, kullanıcılarına en iyi getiriyi sunmak için likiditeyi farklı merkeziyetsiz finans alanı sektörlerine çeşitlendirmektedir. Kullanıcı fonlarını iadelerine bağlı olarak farklı merkeziyetsiz finansman kredi protokollerine aktarmak için otomatik olarak açık kaynak ağı olarak çalışır. Kullanıcıların YFI’ları, yıllık yüzde verimini en üst düzeye çıkarmak için Dydx ve Compound gibi saygın yield farming platformları arasında geçiş yapar.

SYNC Network

SYNC Network, temelde iki sözleşme içeren merkeziyetsiz bir finans platformudur: CryptoBond ERC-721 ve SYNC ERC-20. Ağın kurucusu Scott Bondsman, kripto para sektörünü bir bütün olarak güçlendirmeyi amaçlayan yeni bir varlık sınıfı, para kabul etmeyen tokenlar veya CryptoBonds sunmaktadır.
SYNC Network, ilk lansmanından itibaren günde 10 milyon token ve 4800 tokene sahip olmak için 12 defa token çıkarmayı planladı. Bu tokenlerin yarısı, ERC-20 katkılarını yapan kullanıcılar arasında paylaşılırken, diğer yarısı geliştirme ekibine gidecek. Likidite kilitlemesinden alınan SYNC tokenları ve adil sürüm programından ETH tokenları, yeni CryptoBond’lar oluşturmak için kullanılacaktır.

DEXTools

Kripto para sektörü, her biri tek veya bir dizi dijital hizmet sunan platformlarla dolup taşıyor. Birçoğu, daha büyük bir pazarı ele geçirerek karı en üst düzeye çıkarma hedefiyle ürün ve hizmetlerine odaklanır. Bununla birlikte, DEXTools merkezi olmayan finansta yeni bir hız yön belirledi. Platform, bilgiye dayalı ticaret kararları için analitik sağlayarak merkezi olmayan finans ticaretinde yeni başlayanlara yardımcı olmaya odaklanıyor.

Genel olarak DEXTools, trader’lar ve diğer DeFi platformları için benzeri görülmemiş işlevler, iç görüler ve araçlar dünyası sağlayan merkeziyetsiz bir finans merkezidir. Ancak, tüm platform kullanıcılarının platformu kullanmak için bazı Dext tokenlerine sahip olması gerekir. Şu anda dolaşımda yaklaşık 93 milyon Dext token ve 150 milyon maksimum arz bulunmaktadır. Platform, Eylül 2020’de 50 milyon tokeni yaktı, bu da tokenin deflasyonist olacağı anlamına geliyor.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Ocak Ayında Çıkan Yeni Projeler Nelerdir ?

Bitcoin, Tether, Kripto para

Tether Davası İçin Kritik Tarih