in , , , , , ,

2021 Mart Ayında Kripto Para Dünyasına Genel Bakış

Son üç ayda oldukça dinamik geçen kripto para dünyasına, aylık bir değerlendirme yapmanın vakti geldi de geçti. Öncelikle, Koinsaati analizcileri olarak, önceki yazılarımızda belirttiğimiz çoğu öngörünün gerçekleşmesi, platformumuza ilgiyi üst düzeye çekti ve diğer platformların haricinde, belli aralıklarla organik/ orijinal analiz yazılarımızla sizlerle olacağız.

2021 Boğası, 2017 Boğasına Benzeyecek mi?

Herkesin boğayı konuştuğu dönemde, geçmişte yaşanan boğa benzeri bir boğa yaşanmayacağını; proje/ekosistem bazlı yüksek değerlenmeler olacağını, Ethereum ağındaki yavaşlık sebebiyle Binance Smart Chain ağının yoğun taleple karşılaşıp; kendi boğa koşusunu yapabileceğini, tokenleşme, token ekonomisinin reel hayata entegrasyonu sebebiyle Nftlerin giderek yaygınlaşıp değerleneceğini; Hathor gibi sıradışı yeni nesil blockchain projelerinin (tıpkı 2018’de Chainlink’in yaptığı gibi) kendi boğa koşusunu yapabileceğini söylemiştik. Elbette bu kahinlik değildi, zira ekosistemi sağlam, ciddi finansman ayrıcalıkları yaşayan ve geliştirmeye ciddi bütçeler ayırabilen, tüm bunların yanında marketing konusunda da profesyonel yaklaşımlarla topluluğu yakabilen blockchain projeleri oldukça değer kazandı.

Binance Coin (BNB)

Mesela Chiliz ekosistemini ele alım, bu ekosistem futbol, basketbol, buz hokeyi vs gibi kitlelerin takip ettiği, yüksek finansmanı olan alanlarda var olması ve profesyonel işler yapması; kendi boğa koşusuna olanak tanıdı. Bu yazıda, yine ekosistem/likidite/ finansman/geliştirme bazlı düşünerek; hangi projelerin sükse yapabileceğine dair değerlendirmelerde bulunacağız.

DeFi Rüzgarında Dikkat Edilecek Projeler

Öncelikle DeFi rüzgarının dinmeyip, kısa bir kesintiye uğradığını; Defi projelerinin hala geliştirme/finansman konularında henüz emekleme aşamalarında olduğunu düşünürsek, uzun vadeli yatırım düşünenler için defiler hala çok cazip. Ancak şunu da göz ardı etmemek lazım, Defi alanında inanılmaz bir rekabet var, bu sebeple özellikle start up projeleri hızlı değer kazanıp, hızlı değer kaybetmekte. Bu sebeple Defi sektörünün yıldızları Aave, Maker, Snx gibi majör defi projelerinin hala takibe değer olduğunu düşünüyorum. Özellikle topluluk odaklı ALICE gibi Dao Defilerin hala beklenen atılımları yapmadıklarını düşünürsek, bu alanda Multichain’i olan yani birkaç ağda bir var olarak likidite sağlayabilen DeFi’lerin yolu hala açık. Bu sebeple Polkadot bağlantılı DeFi’leri daha yakın takibe almak gerekmekte. Zira bu ağdaki start up DeFi’leri bile çok kolay bir şekilde Binance gibi büyük borsalarda listelenebiliyor.

My Neighbour Alice

NFT Akımı Hala Sürüyor

Bunun dışında NFT rüzgarının da daha başındayız diyebiliriz, NFT’yi bir geçici rüzgar olarak görmekten ziyada, bunun da tıpkı defi gibi artık reel sektörlerin blockchain ortamına adaptasyonunda bir emekleme aşaması olarak görebiliriz. Peki, kim neden bu NFT’lere yüksek para veriyor? İşte bu sorunun cevabı da, telif hakkının bir şekilde ortağı olmak, dijital bir sanat eseri sanatçısına fon desteği sağlamak, uzun vadeli veya kısa vadeli bir yatırım olarak görmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu NFT rüzgarında özellikle Rarible, Opensea gibi Nft alınıp satılabilen platformlara dikkat etmeli ve bu platform tokenleri değerlendikçe, yatırımcıların yeni start up’lar aradığını düşünürsek, NFT’ler hala çok cazip. Gelelim başka bir alan olan Ido platformlarına. İnitial Dex offering (Yani merkeziyetsiz bir platformda bir tokenin önsatışa açılması) giderek popülerleşti. İdo platformları bu ilgiyi son raddesine kadar kullanmaya başlayınca, kendi tokenlerini belli bir gün sayısı kadar kilitmeme seçeneği getirdiler. Bu da bu tokenlerin hızlıca fiyatlanmasını sağladı. Paid Network, Dao Maker, Duckdao, Polkastarter bu rüzgarda başı çekenler, özellikle önsatışa girmek isteyenler, bu platformlara ve önsatış şartlarına dikkat edebilirler. Tabi iş artık çığrından çıktığı için, iş artık whitelist için kuraya döndü.

Şimdi biraz da proje bazlı gidelim ve hala hype dalgasından nasiplenmemiş birkaç projeyi inceleyelim, elbette
burda adı geçen hiçbir proje bir yatırım tavsiyesi değil, bunlar ekosistem hakkında sizi kısaca bilgilendirmek
maksadıyla yazılmış kısa içeriklerdir.

Son Zamanlarda Dikkat Çeken 5 Proje

1)Aavegotchi (Ghst): Chr, Mana, Axs gibi Nft projeleri arasında, yeterli değerlenmeyi görmemiş bir proje olarak bakabileceğimiz Ghst, Ocak ayının başında Mainnet ertelemişti.Bunun sebebi olarak da, Ethereum altyapısındaki tokenlerin mağdur olduğu yüksek komisyon ücretlerini göstermişti. Şimdi katman 2 ölçeklenmesini kullanıp, Blockchainleri verimli ve ölçeklenebilir hala getiren Matic altyapısına geçti ve oldukça güçlü bir ekosistemi olduğu için, dikkate oldukça değer bir proje olduğunu söyleyebiliriz.

aavegotchi

2)Tosdis(Dis): Polkadot, Ethereum, Bnb, Trx, Eos gibi tüm majör altyapıları destekleyen bir DeFi servisi olan
Tosdis, yol haritası ve vizyonuyla oldukça dikkate değer bir proje. Çeşitli projeleri stake etme, likidite
havuzları sağlayarak onları destekleme, kendi merkeziyetsiz borsası ve bu borsada gerçekleştirilecek İdolarla
birlikte Tosdis, gerekli ortaklıkları kurup efektif bir marketing yapabilirse; Polkastarter ve Duck Dao gibi
aranılır bir ido platformu olabilir. Bir de token ekonomisinde kullanım arttıkça yakım gerçekleşeceği için,
önümüzdeki günlerde DIS’i çok konuşacağız gibi.

Tosdis: DeFi as a Service

3)Sota Finance (Sota): Tıpkı Rarible gibi bir Nft takas platformu olan Sota, Rarible’nin daha düşük sürümlü
bir hali görüntüsü vermekte.Sota tokenleri kilitleyerek, Nft ödülleri almak gibi bir seçenek sunması,ekibin
uygulamanın yeri sürümünü ilerleyen tarihlerde yayınlayacak olması ve tabi ki çoğu Nft tokenine göre dikkate
değer derecede az market büyüklüğü ile, Sota’da ilgiye değer durmakta.

sota

4)Strudel Finance (Trdl): Yine bir defi projesi ile karşı karşıyayız. Bu defi projesi de, ayrıcalıklı merkeziyetsiz
borsa Sushiswap’ın ayrıcalıklı likidite havuzu Onsen havuzuna dahil olarak büyük sükse yapmıştı. Ancak iki kere
ikinin dört etmediği blockchain dünyasında, ters bir fiyatlanma yaparak şaşırtmıştı. Bulunduğu likidite havuzunun seçkin ve değerli olduğunu düşünürsek, Trdl için şu an dip fiyatlar diyebiliriz. Projenin temel eksikliği nerdeyse sıfıra yakın marketing çalışması.

strudel finance

5)Plair(Pla): Bir gaming platformu ve Vechain evreninin tokeni olan Plair, gaming alanında yetersiz kaldığı için
3 Mart tarihinde Nft projesine döndüğünü, defi alanında da çalışmalar yapacağını açıklamıştı. Çok dinamik bir
sosyal medyaya ve haberleşmeye sahip olmayan, marketing yapmayan bu proje; aynı zamanda Bnb ekosistemine de likidite ekleyeceğini açıklamıştı. Tüm bunlar ekseninde, oldukça undervalued (değerinin hayli altında) diyebilsek de ; bu projede temkinli olmakta fayda var.

plair

Tüm bu projelerin hangi borsalarda listelendiğine Coinmarketcap, Coingecko, Coinstats uygulamalarından bakabilir; proje bazlı sohbetlere dahil olarak, blockchain dünyasına dair her konuyu tartışmak maksadıyla Telegram sohbet kanalımıza katılabilirsiniz. Nisan ayında görüşmek dileğiyle.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Takım Lideri görevlerini sürdürüyor.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Talebi Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

PancakeSwap

PancakeSwap Nedir ve Nasıl Kullanılır?