in , , , ,

2020 Yılının Sonuna Gelirken Bitcoin, Ethereum Ve Ripple’a Genel Bakış

20 Ocak 2021 tarihinde başkanlık süresi sona erecek olan Donald Trump, nihayet uzun zamandır beklenen 900 milyar dolarlık mali teşvik paketini onayladı. Bu mali teşvik paketi, her Amerikan vatandaşı için 600 dolarlık bir çek alacağı anlamına gelmektedir. Teşvik paketinin onaylanmasıyla birlikte kripto paralarda hafif yükseliş ivmeleri gözlemlendi.

2020 Yılının Gözdesi Bitcoin Oldu

İlkbahar aylarında birçok ABD’li vatandaşın 1.200 dolar değerindeki ilk teşvik yardımını Bitcoin’e yatırdığı uzun süre konuşulmuştu. O sırada, ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, 1.200 dolar değerindeki para yatırma işlemlerinde büyük bir artış olduğunu raporlamıştı. Nisan ayında teşvik çekleriyle Bitcoin satın alanlar, Bitcoin yatırımından oldukça iyi bir gelir elde ettiler. O zamandan bu yana Bitcoin fiyatı 10.000 dolardan 28.000 dolara tırmandı.

Kaynak: TradingView

Ethereum (ETH) 2021 Yılında Yatırımcıların Gözdesi Olabilir

Ethereum’un 2020 yılındaki avantajı DeFi projelerinin artması olarak yorumlanabilir. ETH, DeFi temellerini daha iyi atarsa, ETH ekosistemini 2021 yılı içinde hızla genişletebilir. Ethereum 2020 yılının ilk başlarında bazı alanlarda çeşitli ilerlemeler kaydetti. DeFi projeleri kripto para sektörünü daha iyi tanımamıza olanak sağladı. Ethereum 2.0 güncellemesi ile birlikte Ethereum 3 fazı tamamlaması bir yılı bulacak gibi. Ethereum 2.0’a stake edilen miktar 700 bin ETH’yi (3.769.101.670,60 Türk Lirası) geçtiğine hepimiz şahit olduk. ETH ağını kullanmak için ne kadar talep varsa, fiyat o kadar yükselebiliyor, çünkü kullanıcı için yaratılan gerçek bir temel değeri bulunmaktadır. Ethereum fiyatı 1 yılda, %295,18 oranında artış gösterdi. Geçtiğimiz mart ayında 150 dolar olan Ethereum, 2020 yılının son günlerinde 735 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Kaynak: Tradingview

Bunun haricinde önde gelen kripto para araştırma şirketi Messari’de analist olarak çalışan Ryan Watkins’in geçtiğimiz günlerde attığı tweet’e göre, kurumsal şirketler 2021 yılında Ethereum’a yatırım yapmaya başlayabilir. Kurumsal yatırımcıların Ethereum’a akın etmesi durumunda ETH fiyatı büyük bir yükseliş yaşayabilir. Bunun haricinde Chicago Mercantile Exchange (CME) Ethereum için vadeli işlemleri başlatması, Watkins’in tahminini doğruluyor. Watkins’e göre piyasada Ethereum’a ilgi olmasaydı, CME böyle bir adımı atmazdı. ETH için artan yatırımcı ilgisi, Ethereum 2.0’ın piyasa sürülmesiyle birlikte daha çok arttı. Celcius şirketinin Ethereum 2.0’ın önünü açmak için gereken son 25.000 coin’i tamamladığı akıllardan çıkmayan başka bir gerçek.

Yatırımcıları Önümüzdeki Yıl İçin XRP’den Umutsuz

Ripple (XRP), kripto para birimi sektörünün en zor günler geçiren varlığı olmaya devam ediyor. Başını beladan bir türlü kurtaramayan dijital varlık, SEC’in San Francisco merkezli FinTech girişimine karşı açtığı davanın neden olduğu paniğin ortasında bir haftadan kısa bir sürede değerinin neredeyse yarısını kaybetmişti. Yeni yılın son günlerine doğru bazı dev kripto para borsaları Ripple’ın yasal sorunları hakkındaki endişeleri gerekçe göstererek XRP ticaretini askıya almıştı. Ripple’ın Japonya bulunan en büyük ortağı SBI Group, SEC’in açtığı dava ile ilgili resmi bir açıklama yayınladı. SBI Group’un yaptığı açıklamada XRP’nin Japonya’da bir kripto para varlığı olarak işlem görmeye devam edeceği belirtildi. XRP cephesinde gelişen tek iyi haber bu sayılabilir.

Kaynak: Tradingview

Bundan 3 yıl önce 3.40 dolar seviyelerinde olan XRP fiyatı, son 2 yıldır neredeyse bütün yatırımcılarını üzmeye devam etti. Yazının kaleme alındığı an itibariyle 0.22 dolar seviyesinde işlen gören XRP, yediği darbelerle ayakta durmaya çalışıyor. Üst üste gelen delist haberleri sonrası iyice geri çekilmeler yaşayan XRP’de durumlar hiç iyi gözükmüyor. Bu gidişatın sonunda ne olacağını kestirmek şu anki aşamada oldukça zor görünüyor.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

IOTA Kurucusu: DLT Akıllı Şehir Altyapı Sistemleri İçin İdeal Bir Çözüm

Binance US XRP

Binance US, XRP’yi Delist Etmeye Karar Verdi!